Motor sesini takip edin

Ford Fiesta 1.0i EcoBoost Powershift

Ödüllü 1.0 litrelik EcoBoost  motorunun 140 HP’lik versiyonunu taşıyan Ford Fiesta Red’in kotor sesini takip edin, hastası olacaksınız.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ford Fiesta’nın 1.0 litrelik EcoBoost motoru üç kez Uluslararası Yılın Motoru ödülüne layık görüldü. Söz konusu motorun 140 HP’lik versiyonunu üzerinde taşıyan, Ford’un küçük sınıftaki başarılı temsilcisi Fiesta Red, bu haftaki test misafirimiz oldu. İşte sesini takip edin dediğimiz Fiesta Red, 17 inç alüminyum alaşım jantları, sportif özelliklere sahip tasarımı ve coupe havasına ek olarak ‘kırmızı’ rengiyle de göze çarpıyor.

DIŞTAN BAKIŞ
Önden baktığımızda, stil sahibi, cesur dış görünüşü ile dikkat çekiyor. yeniden tasarlanmış ızgarası ile gündüz yanan geriye çekilmiş ön farlar farkını ortaya çıkarıyor. Bunun yanında 5 kapılı Fiesta’dan tampon altında konumlandırılan sportif eklentilerin dışında fazla bir farklılık yok.Kaput üzeri çizgiler, arka kısımdaki spoyler güçlü ve sportif özelliğine katkıda bulunuyor. Yan tarafı hızla geçip arkaya baktığımızda yanlara doğru sarkan arka LED farları sağlam ve sert bir duruş oluşturuyor. Karartılmış yan ve arka camlar da aracın sportifliğine arttırıyor. Bagaj hacmi 276 litre olan Fiesta Red, 3969 mm uzunluk, 1764 mm genişlik ve 1495 mm yükseklik değerlerine sahip.

İÇTEN BAKIŞ
Fiesta Red’in iç mekanına adım attığımızda aşina olduğumuz Ford iç mekan tasarımı bizi karşılıyor. Tek farklılık kırmızı dikişli deri direksiyon simidi ve kırmızı renkle kombine edilmiş yanal destekleri yüksek sportif koltuklar. Gösterge tablosu ve orta konsol markanın diğer modelleri ile aynı. Bol düğmeli orta konsolun altında klima, onun altında da küçük eşya gözü yer alıyor. Sportif olan Red’in direksiyon simdinin büyüklüğü çok iyi ayarlanmış, elden kaçmıyor! Aracın tek kapı olması sebebiyle C sütununda biraz görüş açısı sıkıntısı var. Geri geri park ederken aman dikkat! Zira araçta geri görüş kamerası yer almıyor.

ICfiesta

MOTOR VE PERFORMANS
Test aracımızın kaputunun altında Ford’un ödüllü yeni nesil benzinli 1.0 litrelik Ecoboost motorunu taşıyor. 6000 d/d’de 140 hp güç ve 1400-5000 d/d arasında 180 Nm tork sunan motorun torku maksimum 210 Nm’ye kadar çıkabiliyor. 3 silindirli motor 5 ileri düz şanzıman iyi bir uyum yakalamış. 0-100 km/s hızlanmasını 9 saniyede gerçekleştiren Fiesta Red 201 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. Fabrika verilerine göre 100 km’de ortalama 4.5 litrelik yakıt tüketim değerine sahip olan Fiesta Red ile, ortalamada 7.8 litrelik bir değer elde ettik. Testimizi daha çok şehiriçinde ve performanslı bir şekilde yaptığımızı ise belirtmek yerinde olur. Tabii ki dikkatli ve sakin bir kullanımla bu değeri daha aşağılara çekmek mümkün. Ama sahip olduğu o sihirli sesten ötürü bunu yapmak zor gibi görünüyor!
Fiesta Red’in 1.0 litrelik motorunun performansı aslında fazla şaşırtmadı beni. Böyle tasarıma böyle motor olmalıydı zaten dedirtti. Maksimum torka 1500 devirde ulaşırken 5000 devre kadar aynı canlılığı sunması büyük başarı. Böyle olunca hızlanma ve sollamalarda rahta oluyorsunuz. Vites değişimleri net ve kolay. Fiesta Red’i çeviklik ve yol tutuş anlamında sınıfının referans modellerinin ilk üç sırasında gösterebiliriz. Kıvrak olduğu kadar iyi yol da tutuyor. Böyle sportif özelliklere sahip otomobilimizin fren sistemi de çok iyi tepki veren bir dozlamaya sahip. Kıscası sportif ve dinamik tasarımının yanında sunduğu performansla insanı kendine cezbediyor. Hatta abartı olmasın, motor sesi için bile tercih edilebilir.

Recep Bozdağ

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz