Ezber bozan Fiat Egea HB yollarda

Tofaş’ın 1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirdiği otomobil projesinin ikinci kompakt sınıf modeli Fiat Egea Hatchback yollarda…

Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, “Fiat Egea Hatchback, daha iyi bir otomobile sahip olmak isteyenlere, ekonomik fiyatlarla, gerçekten ihtiyaç duydukları donanımlarla hitap eden, yine ‘ezber bozan’ bir model oldu” ifadesini kullandı.

 

TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN TEK KOMPAKT HATCHBACK

Tofaş’ın Bursa fabrikasında seri üretimine başlanan Fiat Egea projesinin ikinci modeli Fiat Egea Hatchback, Mayıs ayı itibariyle otomobil severlerle buluştu. Türkiye’de hâlihazırda geliştirilen ve üretilen tek kompakt hatchback model unvanına sahip Fiat Egea Hatchback’in liste başlangıç fiyatı 53 bin 900 TL olarak belirlenirken, en üst versiyonu 77 bin 900 TL’den satılacak. İlk etapta 1.4 litre 95 HP ve 1.4 litre T-jet 120 HP benzinli,1.3 litre 95 HP Multijet dizel ve 1.6 litre 120 HP Multijet motor seçeneklerinin satışına başlanan Fiat Egea Hatchback, öncelikle 5 ve 6 ileri vitesli manuel şanzımanlarla satın alınabilecek. Fiat Egea’nın 6 ileri tam otomatik şanzımanla kombine edilen 110 HP gücündeki 1.6 litrelik E-Torq motorlu versiyonu ve 1.6 litrelik Multijet turbo dizel motor seçeneğinin çift kavrama otomatik şanzımanlı (DCT) versiyonu ise sonbaharda bayilerde yerini alacak.

ÜÇ ZENGİN DONANIM SEÇENEĞİ

Easy Plus, Urban Plus ve Lounge Plus adı verilen 3 donanım paketiyle müşterilerinin beğenisine sunulan Fiat Egea Hatchback, giriş versiyonundan itibaren kompakt hatchback sınıfı müşterilerinin ihtiyaçlarına tam cevap verebilecek kadar zengin donanımıyla dikkat çekiyor. Modelin giriş seviyesi olan Easy Plus donanım paketinde; 6 hava yastığı, krom kapı kolları, 16 inç jantlar, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, elektrikli ön ve arka camlar, Uconnect Radyo/MP3 çalar, Bluetooth bağlantısı, USB/AUX girişi, çok fonksiyonlu direksiyon, ABS, ESP, Yokuş Kalkış Destek Sistemi gibi donanımlar yer alıyor.

Bir üst donanım paketi Urban Plus’ta ileri sürücü destek sistemleri standart olarak sunuluyor. Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, Çarpışma Riski Uyarı Sistemi ve Otomatik Acil Durum Freni özelliklerinden oluşan bu teknolojiler ile Egea Hatchback tüm rakiplerinden ayrışıyor. Tüm bunlara ek olarak LED gündüz sürüş farları, 16 inçlik alaşımlı jantlar, sis farları, otomatik klima, park sensörü ve 5 inç dokunmatik ekranlı UConnect sistemi özellikleri ile de daha fazla konfor beklentisi olanlara hitap ediyor.

Fiat Egea Hatchback’in en üst donanım paketi olan Lounge Plus ise kompakt hatchback kullanıcılarının beklentilerini bir adım daha ileri taşıyor. Bu donanım seviyesinde Urban Plus’a ek olarak 7 inçlik yüksek çözünürlüklü tablet ekran, 17 inçlik alaşımlı jantlar, far ve yağmur sensörleri ve geri görüş kamerası gibi unsurlar yer alıyor.

Bu donanım kombinasyonları sayesinde kompakt sınıf hatchback müşterisinin ihtiyacı olan her şeyi ‘tamı tamına’ sağlayan Fiat Egea Hatchback, sedan karoserli kardeşi gibi yine ezber bozan bir anlayışla müşterilerinin karşısına çıkıyor.

SINIFININ EN İYİ ÖZELLİKLERİNİ SUNAN TASARIM

4368 mmm uzunluğa, 1792 mm genişliğe ve 1495 mm’lik yüksekliğe sahip Fiat Egea Hatchback, Tofaş tarafından geliştirilen modüler platformun sunduğu 2636 mm’lik aks mesafesiyle kabin içinde maksimum alan sunuyor.  Arka koltukta seyahat edenler için yüksek bir baş ve omuz mesafesi ve açık bir görüş alanı sunan Fiat Egea Hatchback, ayrıca sınıfının en uzun diz mesafesi ile yine ezberleri bozuyor. 440 litrelik bagaj hacmine sahip Fiat Egea Hatchback, yine sınıfının en iyi değerini kullanıcılarına genişlik ve derinlik üstünlüğüyle başarıyla sağlarken, aynı zamanda 5 yetişkinle birlikte bagajlarını da taşıyacak en geniş alanı sunabiliyor.

Fiat tasarımcıları, aracın yüzüne tümüyle yatay bir duygu kazandırırken ana farları ön ızgarayla görsel olarak birleştiren bir tasarım ile sağlamlığı ve doğal duruşu ifade ediyor.  LED teknolojisini içeren gündüz sürüş farları ve projeksiyon tipi halojen ön farlar sayesinde sakin ama güçlü bakışlara sahip Fiat Egea Hatchback, kendinden emin ve maskulen bir görünüme sahip. Aracın tam merkezinde bulunan, Fiat logosundan başlayarak yayılan dinamik düzenlemeli krom ögeler dizisi sayesinde ızgara, bir mücevher hissi veriyor. Üst ızgaranın altını çizen krom şerit, her iki ön far grubunu birbirine bağlarken, hem alt ön hem de otomobilin geriye kalan kısmını zenginleştiren tüm krom detayları tamamlıyor. Ön ızgaradaki krom kaplı bölümler, alt ızgaralardaki krom şeritler ve krom kaplı kapı kolları otomobilin dört bir yanındaki seçkin duyguyu tamamlıyor.

Fiat Egea Hatchback’in arka tasarımında ise imza nitelikli, etkileyici bir şekle sahip arka farlar hâkim. Dinamik “hokey sopası” biçimli arka farlar, çift parçalı yapısı sayesinde aracın tasarımına fark katıyor.  Belirgin arka spoyler son derece geniş bagaj bölümünü aerodinamik bir formda ve düzgün bir şekilde tamamlarken arka tamponun sağlam duruşu, arka kısma sportif ve kendinden emin bir görünüş kazandırıyor.  Aynı zamanda da hem bagajı koruyor hem de ince yatay arka reflektörler zarif bir şekilde entegre edilmesini sağlıyor. Fiat Egea Hatchback; arka koltukta oturan yolculara daha iyi baş mesafesi sunabilmek adına, birçok beş-kapılı modelin aksine alçalan bir tavan yapısının aksine yere paralel devam eden tavanı sunuyor. Fiat Egea Sedan’ın iyi dengelenmiş ön kısmı korunurken, hatchback versiyonda kompakt ve sportif bir arka siluet ortaya konmaktadır.

Fiat Egea Hathcback’in gövdesinin yan kısmı, ön farları, arka lambalara kadar birleştiren seri ve karakteristik bir çizgiyle tamamlanıyor. Kapı bölümündeki sportif şıklık araçta ön plana çıkıyor. Metal sac ve camlar arasındaki ilişkiye özel bir dikkat gösterilerek şık bir yatay bel çizgisi yaratılırken; bunun sonucunda da sürücü ve yolcular için genişlik ve algısı oluşturuyor.

TASARIMIN ALTINDAKİ GÖVDE ÖZELLİKLERİ

Fiat Egea Hatchback, sahip olduğu ekstra özellikler ile rakiplerine göre daha sessiz bir sürüş konforu sağlıyor. Gövdede yüksek dinamik rijitlik sağlayan yapısal güçlendirmeleri, motor ve aktarma organlarındaki titreşim sönümleyicileri ve izolatörleri, izolatörlü çamurluk kaplamaları, yüksek yutumlu tavan kaplama yapısı ve araç içi ek izolatörleri ile kabin içinde eşsiz bir akustik performans sunuyor. Bozuk yollarda etkili olan ve yüksek frekanslı titreşimleri sönümleyen özel amortisörler (FSD valfli)  ile sürüş konforu artırılıyor.

Araç ağırlığı, yakıt tüketimine etki eden en mühim faktörlerden birisidir.  Öte yandan araç gövdesinin mukavemeti; yolcu güvenliği, sürüş konforu ve akustik seviyesini etkilemektedir. Fiat Egea Hatchback’in gövdesinde kullanılan sıcak şekillendirilmiş çelikler,  yüksek mukavemetli malzemeler, alüminyum ve kompozit hibrit çarpışma traversleri ile araç kütlesini artırmadan, mukavemeti ve rijitliği artırılmıştır.

Ayrıca yine ilk kez Fiat marka bir otomobilde önceden yekpare hale getirilmiş yan çerçeve iskelet sistemi geliştirilmiştir. Sıcak ve soğuk şekillendirilmiş yüksek mukavemetli çeliklerden üretilen bu yapı, yerli tedarikçiler tarafından üretilip üretim hatlarına yollanmakta ve gövde hatlarında otomatik olarak araç gövdesine kaynaklanmaktadır.  Bu teknoloji, araca ekstra sağlamlık ve kütle avantajı sunmaktadır.

Süspansiyon tasarımı olarak ön kısımda McPherson, arkada ise yanal dinamik kontrollü tork kirişi kullanılan Fiat Egea Hatchback, hafif ağırlıklı ve etkili bir kombinasyonla yollara çıkıyor. Şokların daha iyi filtrelenmesine, viraj alma dönüşü dâhil ters yönde gövde hareketlerine olanak sağlayan sistem, frekansa tabi şok emicilerin kullanılması ile konfor açısından daha da geliştirildi. Ayrıca, yol tutuş ile sürüş zevki arasında mükemmel bir denge elde etmek için ön ve arka geometri daha mükemmel bir hale getirildi. Sadece 11 metre olan ve sınıfının en iyi değerlerinden biri arasında gösterilen bordürden-bordüre dönüş çapı sayesinde Fiat Egea Hatchback, sürüşü kolay, konforlu bir araç olarak ön plana çıkıyor.

KOKPİT MİMARİSİ

Fiat Egea Hatchback’in kabin içine 80° açılabilen kapılarından geçiş yapılabiliyor.  Fiat Egea Hatchback’i bu yönden de sınıfının en iyisi yapan bu özellik, kabin içinde yerini sürpriz yeniliklere bırakıyor. 7 inç büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü dokunmatik tablet ekran, çift çekirdekli radyo ve UConnect araç içi bilgi ve eğlence sistemiyle ön plana çıkıyor.

Bu teknolojik tabletle beraber ön konsol tasarımı, Egea Sedan modeline göre farklılık gösteriyor. Krom çıtalarla estetik görünümü zenginleştirilen Fiat Egea Hatchback’in kokpitinde Tofaş araç hafifletme çalışmaları kapsamında, yapılan geliştirmeler sonunda torpido travers ağırlığı 12 kg’dan 8 kg’a çekilerek toplam 4 kg hafifleme sağlanıyor. Bu ağırlık tasarrufu, aynı zamanda yıllık karbondioksit salınımında araç başına 7 kg kadar düşüş anlamına da geliyor. Yüzde 100 yerli sac kullanılan ve en iyi titreşim performansına sahip yeni travers mimarisi, performansı ve tasarımı ile Fiat Chrysler dünyasında ‘benchmark’ oldu.

Yine Tofaş Ar-Ge Merkezi’nin önemli katkıları ile ürün tasarımında başka avantajlar da elde edildi. Örneğin, “SLIMest” adını verilen yeni ön koltuk iskelet mimarisi araç hafifletme konusunda önemli bir adım olarak FCA Grubu genelindeki yerini aldı. SLIMest koltuk iskeletiyle; tıpkı Sedan modelinde olduğu gibi Egea Hatchback modelinde de 4.3kg’lik daha hafif bir yapı ve arka koltukta oturanlar için sınıfının en uzun diz mesafesi sağlanıyor.

TEKNOLOJİLER HAYATI KOLAYLAŞTIRIYOR

Fiat Egea Hatchback, tüm FCA Grubu genelinde yeni nesil bilgi-eğlence sistemine sahip olan ilk model olarak ön plana çıkıyor. Bu sistem, tıpkı evdeki tabletlerimizde olduğu gibi yüksek tepki hızı, parmak hareketleri ile kaydırma, yakınlaşma ve uzaklaşma kolaylığına sahiptir. Akıllı telefonların ekranını tablet ekrana yansıtarak, belirli bazı uygulamaları, otomobilinizin ekranından kullanma imkanı sağlayan yeni sistem, Uconnect sisteminden aşina olunan Bluetooth bağlantısı, sesli komut, araç bilgi ve ayar ekranları ve de entegre navigasyon gibi unsurları da bünyesi altında barındırıyor. 7 inçlik tablet ekran ve yüksek çözünürlük ile kullanışlılığı artan geri görüş kamerası kadar hız sabitleme sistemi, park, far ve yağmur sensörleri Fiat Egea Hatchback’in sunduğu, gerçekten ihtiyaç duyulan ve hayatı kolaylaştıran kabin içindeki teknolojilerden bazıları olarak ön plana çıkıyor.

GÜVENLİK HAD SAFHADA!

Fiat Egea Hatchback’in sınıfında ilk kez ve tek olarak standart sunduğu ‘ileri sürücü destek sistemleri’ aracın ön tamponuna yerleştirilmiş bir radar sistemi sayesinde faaliyet gösteriyor. Radar, önde seyreden araç ile aradaki mesafe ve hız farkını sürekli olarak takip edip kontrol ünitesini besliyor. Bu bilgi, “Adaptif Hız Sabitleme”, “Çarpışma Riski Uyarı” ve “Otomatik Acil Durum Freni” sistemlerinin işlemesini sağlıyor.

Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, alışageldiğimiz hız sabitlemenin bir adım ötesini temsil ediyor. Sistemi devreye alırken sabitlemek istediğiniz hızı ve de önünüzdeki araç ile korumak istediğiniz mesafeyi belirliyorsunuz. Sonrasında, önünüze bir araç çıkana kadar ayarladığınız hızda seyretmeye başlıyorsunuz. Yan şeritteki araç önünüze geçtiğinde ve aranızdaki mesafe sizin belirlediğiniz takip mesafesinin altına indiğinde Fiat Egea Hatchback otomatik olarak hızı kesiyor ve aradaki takip mesafesini koruyor. Öndeki araç hızlandığında ya da şerit değiştirdiğinde ise Fiat Egea Hatchback sizi tekrar en başta belirlediğiniz hıza yükseltiyor. Tüm bunları aracın sürücüsü hiç gaz veya fren pedalına dokunmadan ve de 30-150 km/saat arası hızlarda gerçekleştirebiliyor. Bu sisteme ilave olarak “Hız Sınırlandırma Sistemi” ise sürücülerin farkında olmadan hız limitini aşmamasına yardımcı olmak için Fiat Egea Hatchback’te görev yapmaktadır.

Fiat Egea Hatchback sahip olduğu çarpışma riski uyarı ve otomatik acil fren destek sistemi ile kaza riskinin oluştuğu durumlarda önce sürücüyü sesli ve görsel olarak uyarıyor. Sürücünün tepkisini takiben de acil durum frenini devreye alarak çarpışmayı önlüyor ya da muhtemel çarpışmanın etkisini minimize ediyor. Üstelik bunu 200 km/s hıza kadar yapabilme kabiliyeti ile Fiat Egea Hatchback sahiplerine hem şehir içi hem de şehir dışı trafikte ihtiyaç duyulan güvenliği ileri teknolojisi ile sunuyor.

Fiat Egea Hatchback, sedan karoserli kardeşi gibi yine ezber bozan bir anlayışla müşterilerinin karşısına çıkıyor.

İDDİASI BÜYÜK

Adını Ege Denizi’nden alan Fiat Egea Hatchback, Bodrum’da düzenlenen basın test sürüşü etkinliğiyle Türkiye’de ilk kez yollara çıktı. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, “Türkiye’deki kompakt hatchback rekabetine Fiat Egea Hatchback ile damga vuracağımıza inanıyoruz. Tofaş tarafından geliştirilen ve üretilen bu yeni modelimiz, hâlihazırda bu sınıfta Türkiye’de üretilen tek model olma özelliğini de taşıyor. Avrupa pazarları ile aynı anda satışa sunulan Fiat Egea Hatchback, özgün tasarımı, üstün teknolojik özellikleri, konforu, geniş iç hacmi, kullanışlılığı, sürüş dinamikleri ve kolay ulaşılabilir olması sayesinde tüm kompakt sınıf müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak, bilhassa ileri sürücü destek sistemleri ile fark oluşturacak” dedi.

Egea Projesi ile iki yıl aradan sonra kompakt hatchback sınıfa döndüklerini ve Fiat markası olarak büyük bir atılım içinde olduklarını belirten Aytaç, Sedan modelinin başarısından sonra, Egea Hatchback modelinin de devreye girmesiyle, Türkiye otomotiv pazarında liderliği hedeflediklerini söyledi.

Egea Hatchback’in ürün özelliklerini aktaran Fiat Otomobil Pazarlama Müdürü Berk Arı ise yeni modelin tasarımı, konforu ve sınıfının standartlarının ötesindeki teknolojisi ile hatchback kavramına yeni bir bakış acısı getirdiğine dikkat çekti. Arı, yeni modelin ailenin diğer üyesi gibi 5 yıl/100 bin kilometre garantili olarak müşterilerin beğenisine sunulduğunu belirtti.

Mücahit Çakır / mcakir@yeniasya.com.tr

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz