Citroen C4 Picasso hem de ‘Grand’ı ile birlikte

Citroën, kompakt MPV segmentinin en beğenilen otomobili C4 Picasso’yu yenileyerek Türkiye pazarında 108.650 TL’den başlayan fiyatlardan satışa sundu. 5 kişilik C4 Picasso ve 7 kişilik Grand C4 Picasso’da, 1.6 litre 120 HP’lik BlueHDI motor, EAT6 tam otomatik şanzıman ve cam tavan standart olarak sunuluyor.

Thomas Brémond @ Dream On Productions

Citroën, kompakt MPV segmentinin en beğenilen otomobili C4 Picasso’yu yenileyerek Türkiye pazarında 108.650 TL’den başlayan fiyatlardan satışa sundu. 1.6 litre 120 HP’lik BlueHDI motor, EAT6 tam otomatik şanzıman ve cam tavanın standart olarak sunulduğu 5 kişilik C4 Picasso ve 7 kişilik Grand C4 Picasso modellerinde temassız bagaj kapağı açma, aktif şerit uyarı ve şeride geri sokma sistemi, yeni 3D efektli farlar, 3 yeni renk seçeneği ve trafik tabelalarını okuma sistemi eklenen donanımlar arasında yer alıyor.
Satışa sunulduğu 2007’den günümüze Türkiye’de 8 bin 500 adedi aşan satışıyla segmentinin en fazla tercih edilen otomobillerinden olan Citroën C4 Picasso yenilendi. Fransız markanın Citroën Advanced Comfort programı kapsamında yenilenen C4 Picasso, hem tasarım hem de sunduğu teknolojiler ile sınıfının öncü araçlarından biri olmayı sürdürmeyi hedefliyor. 5 kişilik C4 Picasso ve 7 kişilik Grand C4 Picasso modelleri Intensive donanım paketiyle Türkiye’de satışa sunuluyor. Cam tavan, 1.6 litre 120 HP’lik BlueHDI motor ve EAT6 tam otomatik şanzımanın standart olarak sunulduğu C4 Picasso’nun başlangıç fiyatı 108.650 TL iken Grand C4 Picasso’nun başlangıç fiyatı 121.800 TL.

Thomas Brémond @ Dream On Productions

Temassız bagaj kapağıyla geldi

Kompakt MPV segmentinin en popüler araçlarından Citroën C4 Picasso, tüketicilerin beklentileri doğrultusunda yeni donanımlar sunmaya başladı. Türkiye’ye Intensive donanım paketiyle ithal edilen C4 Picasso ve Grand C4 Picasso’da günlük hayatı kolaylaştıran, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, 12 inçlik HD panoramik gösterge ekranı, 7 inçlik dokunmatik ekran, 3D LED farlar, panoramik cam tavan, yokuş kalkış desteği, çift bölgeli otomatik klima ve navigasyon standart olarak sunuluyor. C4 Picasso ve Grand C4 Picasso modellerinde artık temassız bagaj kapağı sunulmaya başlandı. Sistem, anahtar cebinizdeyken bagaj kapağına yaklaşıp, ayağınızı tamponun altına uzattığınızda bagaj kapağının kendiliğinden açılmasını sağlıyor. Aynı şekilde bagaj kapağını kapatabilmek de mümkün. Bu sayede elleriniz doluyken bile C4 Picasso’nun bagajına yükleme yapabiliyorsunuz ya da eşyalarınızı alabiliyorsunuz. Sistem, bir sıkışma olduğunu algıladığında devre dışı kalarak olası kazaların veya yaralanmaların önüne geçiyor.

Yeni güvenlik donanımları

Yeni Citroën C4 Picasso’nun “Güvenlik Donanımları” da geliştirildi. Sürücü yorgunluk uyarı sistemi ve kendiliğinden kararan elektrom iç dikiz aynası, Aktif Şerit İhlal Uyarı Sistemi, Hız Limit Panolarını Okuma özelliği ve Akıllı Far Sistemi de kullanıcılara sunuluyor. C4 Picasso modellerinde sunulan Hız Limit Panolarını Okuma özelliği Cruise Control (Hız Sabitleme Sistemi) ile entegre yapısıyla da kullanıcı dostu yeni bir özellik daha sunuyor. Hız limitlerini trafik tabelalarından okuyan sistem, hız sabitleme sistemi devredeyken sürücüye aracı bu hıza sabitleme opsiyonu sunuyor. Sürücü onayladığı takdirde araç tabelalardaki hıza göre sabit hızını ayarlayabiliyor. Yarı otonom sürüş özelliği ile C4 Picasso uzun yolculukları daha keyifli ve konforlu bir deneyime çeviriyor.

İşte o teknolojilerden bazıları şu şekilde çalışıyor:
Aktif Şerit İhlal Uyarı Sistemi: Sinyal vermeden şerit değiştirildiğinde, aracı güvenli bir şekilde şeride geri sokuyor.
Akıllı Far Sistemi: Karşıdan gelen bir araç tespit ettiğinde uzun farları otomatik olarak kapatıp kısa farlara geçiyor.
Geri Görüş Kamerası: Sürücü aracı geri vites konumuna getirdiğinde, panoramik ekran arka görüş açısını gösteriyor.
Cruise Control: Hız sınırlayıcı pozisyonunda, sürücünün belli bir hızın aşılmamasını istemesi durumunda aktive ediliyor. Seçilen hız gaz pedalına basılsa bile aşılmıyor. Fakat acil bir durumda o hızın aşılması gerekiyorsa gaz pedalına sertçe basılması yeterli. Hız sabitleyici pozisyonunda, sürücünün seçmiş olduğu seyir hızı gaz pedalına basılmadan da korunuyor.
Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi: Stabil sürüşün bozulduğu halleri tespit eden sistem, sürücüye mola vermesi gerektiği uyarısını sesli ve görsel olarak yapıyor.
Temassız Bagaj Kapağı: Sistem elleriniz doluyken, arka bagaj kapağını kolaylıkla açıp kapatmanızı sağlıyor.

Thomas Brémond @ Dream On Productions
Thomas Brémond @ Dream On Productions

Yeni tasarım ve 8 renk opsiyonu

Citroën C4 Picasso, markanın yeni tasarım diline göre yenilendi. Marka logosunu taşıyan krom ızgara artık ön bölümde boylu boyunca uzanıyor. Yeniden şekillendirilen farlar 3D efektine sahip. Yeni ön tampondaki radyatör ızgarası yukarıya doğru daha ufak bir alanı kaplarken, alt bölümde sis farlarını da kapsayan ikinci bir hava girişiyle dinamik tasarım vurgulanıyor. Alt hava girişinin her iki yanında ise krom detaylara yer verilmiş.
Toplam 8 renk opsiyonuyla sunulan C4 Picasso ve Grand C4 Picasso modellerinde Lapis Mavi, Kum Beji ve Çelik Gri, yeni seçenekler arasına katıldı. 17 inçlik alaşım jantlar üzerindeki siyah renk detayları ile de C4 Picasso modellerinin alımlı havası pekiştirildi.

Citroën Advanced Comfort programı ile korunaklı bir koza

Sürüş Konforu, Yaşam Konforu, Fonksiyonel Konfor ve Zihin Konforu olarak 4 ayrı programda yürütülen Citroën İleri Konfor (Citroën Advanced Comfort) programı kapsamında yenilenen C4 Picasso ve Grand C4 Picasso’da yolcular hiç olmadıkları kadar yüksek seviyede bir yolculuk deneyimi yaşayacaklar. Sürüş esnasında, sadece gerekli bilgileri veren yol bilgisayarı ve malzeme kalitesiyle yolcularına üst düzey konforu sunan C4 Picasso modelleri, süspansiyon, koltuk ve ses yalıtım sistemleriyle korunaklı bir koza içinde seyahat ediyormuş hissini yaşatıyor. Yenilenmiş sistemleri ile kullanıcının dijital dünyasını araç içine taşıyarak hayatı kolaylaştıran C4 Picasso, zihnî yükünüzü hafifletmeyi hedefliyor. Segmentinin en beğenilen, rahat erişilebilir ve geniş saklama gözleriyle araç içinde pratik bir kullanım sağlanıyor.

Thomas Brémond @ Dream On Productions

Panoramik tavan

Colorado Gri olarak adlandırılan iç mekan paketiyle satışa sunulan C4 Picasso ve Grand C4 Picasso modellerinde, 159 mm’lik diz mesafesiyle segmentinin en iyi değeri sunuluyor. Modüler tasarımlı iç mekanda ön yolcu koltuğu da yatırılarak 2.5 metre uzunluğundaki eşyalar bile taşınabiliyor (Grand C4 Picasso’da). Kaydırılabilir arka koltukları sayesinde C4 Picasso’nun bagaj hacmi 537 ile 630 litre arasında bir hacim sunuyor. Benzer bir şekilde Grand C4 Picasso, 5 kişilik koltuk ayarlarında 645 ile 704 litre arasında bagaj hacmi sunuyor. Her iki C4 Picasso modelinde panoramik cam tavan standart olarak sunulurken, C4 Picasso’nun toplam 5.30 metrekarelik cam alanları kendi segmentinin en genişi olmasını sağlıyor. C4 Picasso ve Grand C4 Picasso’nun iç mekanında gün ışığı daimi bir ferahlık sunarken gece koşullarında da ambians aydınlatmaları sayesinde karanlıkta kalan bir nokta kalmıyor.

Ekonomik turbo dizel motor ve tam otomatik şanzıman

Citroën, C4 Picasso ve Grand C4 Picasso’da segmentinin en verimli motor seçeneklerinden birini sunuyor. 1.6 litrelik 4 silindirli turbo beslemeli dizel BlueHDI motor 120 HP güç ve 300 Nm tork değeri sunarken araç 6 ileri tam otomatik EAT6 şanzıman ile birlikte çalışıyor. Direksiyon kolonunun arkasına konumlu vites kolu ile komuta edilen vites sistemi istenildiği takdirde direksiyon simidinin arkasındaki vites değiştirme kulakçıklarından da manuel olarak yönetilebiliyor. Yakıt tüketim değeri 3,8 lt/100 km’ye kadar indirgenebilen C4 Picasso, 100 g/km CO2 emisyon değeriyle de çevreci kimliğini bir kez daha ispatlıyor.

otohavadis@gmail.com

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz