Yepyeni Mazda CX-5 Temmuz’da geliyor

Bugüne kadar 120 ülkede 1.5 milyondan fazla CX-5 satışı gerçekleşen Mazda CX-5’in tamamen yenilenmiş modeli Türkiye’de Temmuz ayında satışa sunulacak.

2012 yılında piyasaya sürülen Mazda CX-5 Mazda’nın Jinba Ittai “sürücü-araç bütünlüğü” anlayışının etkinliğini kanıtlayan ve insan merkezli tasarım ve mühendislik felsefesinin ürünü olan CX-5, şirketin yıllık satışlarının yaklaşık % 25’ini oluşturmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Bugüne kadar 120 ülkede 1.5 milyondan fazla CX-5 satışı gerçekleşen Mazda CX-5’in tamamen yenilenmiş modeli Türkiye’de Temmuz ayında satışa sunulacak.

TAMAMEN YENİLENDİ

Geçtiğimiz günlerde Barselona’da gerçekleşen etkinlikte Mazda CX-5 ile ilgili  bilgi veren Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul,”Dinamik tasarımı ve heyecan verici sürüş performansı ve SKYACTIV Teknolojileri ile büyük beğeni toplayan Mazda CX-5 tamamen yenilendi. Mazda CX-5 de bulunan SKYACTIV-G 2.0 litre motor 160 beygir güç ve 4000 devirde 208 Nm tork üretiyor. Bu motor, SKYACTIV DRIVE otomatik şanzımanla birlikte ve Mazda’nın yeni nesil i-ACTIV AWD dört çekişli sistemi ile donatıldı” dedi.

Yepyeni Mazda CX-5  Temmuz ayında 183 bin 500 yüz TL’den başlayan fiyatlarla  satışa sunuluyor.

DIŞTAN BAKINCA

‘Zarif dayanıklılık’ gelişim konsepti kapsamında tamamen yenilenen Mazda CX-5, şirketin benzersiz KODO-Hareketin Ruhu tasarım felsefesini yeni sofistike seviyelere taşıyor ve deneyimli SUV müşterilerinin beklentilerine karşılık verecek farklı ve dinamik bir kişilik sunuyor.

Markanın ön tasarımında yapılan üç boyutlu değişimin temelinde, CX-5 tasarımındaki asıl amaç, cesur, olgun ve şık hatlar arasındaki geçişlerin minimize edilmesiyle benzersiz gövde tasarımın daha fazla ön plana çıkarılmasıdır. Bu etkinin en iyi şekilde oluşturulabilmesi için Mazda, yeni Kristal Ateş Kırmızısı gövde rengini geliştirmiştir.

Firmanın oldukça popüler, parlaklık seviyesini % 20 ve görsel derinliği % 50 arttıran Ateş Kırmızısı Premium Metalik rengi geliştirilerek ortaya konulan yeni Kristal Ateş Kırmızısı rengi, KODO tasarımın dinamik gövde yapısının güzelliğini ve kalitesini daha fazla ön plana çıkarıyor.

İÇ TASARIM VE FONKSİYONELLİK

Tamamen yenilenmiş CX-5’in insan merkezli iç tasarımı, şık, sağlam ve ferah bir kabin düzeni içinde bir kokpit ergonomisine odaklanılarak geliştirilmiş ve malzeme kullanımı ile montaj ve boya işlerine büyük bir özen gösterilmiştir.

Sürücüyü ve yolcuları daha fazla rahat ettirmek için ön ve arka koltuklarda vücudu destekleyecek şekilde önemli değişimler yapılarak, dinlendirici ve daha konforlu bir ortam hazırlanmıştır.

Mazda’da ilk kez kullanılan elektrikli bagaj kapağının açılıp kapanması için, hem kapağın üzerine, hem de vites kolu üzerine açma/kapama düğmeleri yerleştirilmiştir. Gelişmiş Mazda Anahtarsız Giriş düğmesiyle çalıştırılan bagaj kapağının açılma derecesi de ayarlanabilir.

İlk defa bir Mazda modelinde uygulanan yeni 7 inç orta ekran, LED ekranı ve dokunmatik özelliği sayesinde fonksiyonel kullanım imkanı sunmakta ve yansımaları engelleyerek daha net görüntü kalitesi sağlamaktadır.

Yeni jenerasyon hidrolik direksiyon, daha rahat kavrama özelliğine sahiptir. Ve otomatik ayna katlama sistemi sayesinde kapılar Gelişmiş Mazda Anahtarsız Giriş sistemi  ile kilitlendiğinde otomatik olarak katlanır.

Kabin renk kartelasında, Siyah ve Saf Beyaz deri seçenekleri sunulmaktadır. Ön konsol üzerinde yeni geliştirilmiş dekoratif panelde, hem ahşabın sıcaklığı hem de metalin sağlamlığından faydalanılmıştır.

SÜRÜŞ ÖZELLİKLERİ

Mazda’nın insanı merkeze alan Jinba Ittai “sürücü-araç birliği” anlayışı ile geliştirilen yeni tasarımı ve mühendislik felsefesi, tamamen yenilenmiş CX-5’in sürüş dinamiklerinde daha fazla göze çarpmaktadır.

Kabin içindeki NVH’nin minimize edilmesi için özel bir gayret sarf edilmiştir. Düşük frekanslı yol gürültüsü ile yüksek frekanslı rüzgar ve lastik sesinin önemli ölçüde azaltılması sayesinde tamamen yenilenmiş CX-5, sürücünün ve yolcuların sürüş esnasında stressiz bir ortamda sohbet etmelerini sağlayan oldukça sessiz bir iç mekana kavuşmuştur.

Tamamen yeni CX-5’in SKYACTIV-BODY, SKYACTIV-CHASSIS ve SKYACTIV ARAÇ DİNAMİKLERİ teknolojileri sayesinde elde edilen üstün tepki gücü ve kontrol dinamikleri ile araç üzerinde tam hakimiyet hissi sağlanarak, sürücünün hızlanma, manevra ve fren yapma talepleri anında ve eksiksiz bir şekilde karşılanmıştır.

Tamamen yeni CX-5’in SKYACTIV-BODY teknolojisi, önceki modellere kıyasla kaportanın burulma direncini % 15 arttırmış ve direksiyon hareketlerine verilen tepki süresini azaltmıştır.

Tamamen yeni CX-5’in SKYACTIV-CHASSIS teknolojisine sahip direksiyon, süspansiyon ve fren sistemleri daha hassas bir hale getirilerek, zaten oldukça konforlu bir sürüş sunan CX-5’in yol tutuş dengesi geliştirilmiş ve böylece Jinba Ittai sürüş deneyimi zevki daha ileri bir seviyeye taşınmıştır.

Mazda’nın ilk SKYACTIV-ARAÇ DİNAMİKLERİ teknolojilerinden olan G-Vectoring Control (GVC) teknolojisi ile donatılan CX-5, her zamankinden daha konforlu, hassas ve tepki gücü yüksek bir yapıya kavuşturulmuştur.

MOTOR VE ŞANZIMANLAR

Tamamen yenilenmiş Mazda CX-5, SKYACTIV-G 2.0 mükemmel motor, Euro 6 düzenlemelerini karşılamaktadır. Bu motore SKYACTIV DRIVE otomatik şanzıman birlikte sunulmakta ve Mazda’nın yeni nesil i-ACTIV AWD dört çekişli sistemi ile donatılmıştır.

HER ZAMAN GÜVENLİK

Araç, Mazda’nın gelişmiş  ve yenilikçi i-ACTIVSENSE sürücüyü destekleyen güvenlik teknolojileri ile donatılarak, proaktif güvenlik felsefesinin bir parçası haline getirilmiş ve sınıfının önde gelen güvenlik performansına sahip olması sağlanmıştır.

Önceki sistemin milimetrik dalga radarı ile birlikte çalışan ön tarafı algılayan kamera sayesinde Mazda’nın i-ACTIVSENSE teknolojisi daha fonksiyonel hale getirilmiştir.

Stop and Go fonksiyonuna sahip Mazda Radar Hız Sabitleme Sistemi (MRCC) ve 12 ayrı LED lamba dizisinden oluşan Ayarlanabilir LED Farlar (ALH) aracın fonksiyonelliği arttırmıştır. Ayrıca, Gelişmiş Smart City Fren Sistemi (Gelişmiş SCBS Sistemi) ve Trafik İşaretlerini Tanıma (TSR) fonksiyonu ilk defa CX-5 model serisinde sunulmuştur.

otohavadis@gmail.com

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz