Süper spor otomobil deneyimi: Yeni Honda NSX

 Spor otomobil tecrübesini geleceğin teknolojisiyle bir araya getiren Yeni Honda NSX, İntercity İstanbul Park Yarış Pisti’nde düzenlenen sürüş etkinliği sonrasında Türkiye’de satışa sunuldu.

Honda ürün gamındaki otomobillerde kullanılan teknolojik birçok yeniliği tek bedende buluşturan Yeni Honda NSX, global tasarım ve mühendislik ekibi tarafından yaklaşık dört yıllık geliştirme süreci sonunda hayata geçirildi. Tüm Honda modellerinin gelişiminde kullanılan teknolojiyi ve insan-makine sinerjisini temel alan Yeni Honda NSX, İstanbul Park Yarış Pisti’nde düzenlenen sürüş etkinliği sonrasında Türkiye’de satışa sunuldu. Avrupa’da satışa sunulan 5 ülkeden biri olan Türkiye’de, Yeni Honda NSX’e hem basın hem de özel davetliler yoğun ilgi gösterdi.

Hibrit elektrik motor

Sürüş etkinliğinde konuşan Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura; “Yaşadığımız dönemin gerekliliklerini karşılamak için, bir spor otomobil aynı zamanda birinci sınıf bir çevre performansı sunmalı. Bu inanışa dayanarak, yeni nesil NSX’i hibrit bir sistemle güçlendirmeye karar verdik ve mühendislerimiz benzeri görülmemiş bir sürüş keyfini bu hibrit araçta yaşatmak için tarifi zor bir çalışma yürüttüler. Ortaya konumlandırılmış V6 motor ve Honda’ya özel dört tekerlekten çekiş sistemi olan Sports Hybrid All Wheel Drive kombinasyonu, bu aracın kusursuz sürüş keyfi sunmasını sağlıyor. Sport Hybrid AWD sayesinde Yeni Honda NSX, sürüş dinamiklerini artırmak için hibrit elektirik motorları kullanan dünyanın ilk süper spor otomobilidir.” dedi.

4 farklı motor, 581 PS güç

Yeni Honda NSX, hızlanma, fren ve dönüş olmak üzere dinamik performansın her aşamasını en üst seviyeye taşımak için elektromotorlu hibrit sistem Sport Hybrid SH-AWD’yi kullanan dünyanın ilk süper spor otomobili olarak öne çıkıyor. Ön aksta iki ve arka aksta bir adet olmak üzere toplam üç elektrikli motora sahip olan Yeni Honda NSX, aynı zamanda arkada ortada uzunlamasına konumlandırılan çift turbo beslemeli 3,5 litrelik V6 benzinli motora sahip. Yeni Honda NSX’te kullanılan 4 farklı motor, toplamda 581 PS güç üretirken 646 Nm’lik cömert tork değeri de araç içinde sürücü ve yolcuya ciddi oranda G kuvveti uygulamasına neden oluyor.

Gücünü 9 ileri DCT şanzımanla yere aktaran NSX’in mükemmel sürüş dinamiklerinin sırrı ise devrim niteliğindeki Sport Hybrid Super Handling All-Wheel Drive (SH-AWD) güç ünitesinde gizli. Arka aksa anlık tork desteği sağlayan Direct Drive Motor (DDM) ismindeki elektrikli motor, 3.5 litrelik V6 motor ile birlikte çalışıyor. Ön tekerleklerde ise Twin Motor Unit (TMU) adında elektromotorlu farklı bir yapı devreye giriyor. Bu yapı ön sol ve ön sağ tekerlekte 37’şer PS güç aktarımı yapan iki adet elektrikli motordan oluşuyor. Sadece hızlanma anında ek bir tork üretimi gerçekleştirmekle kalmayan TMU aynı zamanda dört tekerlekten çekiş (AWD) fonksiyonu da sunuyor.

Elektrikli sistem performansı

Elektrikli sistem yüksek performanslı lityum-iyon bataryalar tarafından besleniyor. Her biri 18 hücreli olmak üzere toplam dört adet modülden oluşan batarya kitinde toplam 72 hücre bulunuyor. Enerji verimliliğini arttırmak üzere pozitif ve negatif elektrotlar optimize edilirken batarya kiti bugüne kadar bir Honda aracında kullanılan en hafif ve en kompakt batarya kiti olmasıyla öne çıkıyor.

Düşük ağırlık merkezini beraberinde getiren 75 derece açılı V6 silindirli, 3,5 litrelik benzinli motor, güç üretimi, kompakt ölçüler ve yakıt tüketimi arasında ideal bir denge sunuyor. Motor direkt enjeksiyon, port yakıt enjeksiyonu (PFI) ve Çift Değişken Supap Zamanlaması Kontrolü (Dual VTC) de dahil modern teknolojinin bütün olanaklarından yararlanıyor. Honda ayrıca ilk kez bu motorda silindirlerin arasında; su yatakları, üçlü radyatör sistemi ve krank miline monte edilmiş vizkoz bir amortisör de dahil olmak üzere motor bloğu ve kafalarında üç parçalı bir su yatağı kullanıyor.

Farklı sürüş modları

 İster günlük hayatınızda, isterseniz de pistte size her zaman maksimum konfor, güç ve sportifliği sağlayan Yeni Honda NSX, bu tezat durumları tek bir teknolojiyle bir araya getiriyor. Integrated Dynamics System adı verilen sistem; Quiet, Sport, Sport+ ve Track olmak üzere 4 farklı sürüş modu sunuyor. Sistem tercih edilen sürüş moduna bağlı olarak gaz, direksiyon, fren, araç denge kontrolü, adaptif amortisörler, motor, şanzıman ve Sport Hybrid SH-AWD güç ünitesi olmak üzere araca ait tüm sistemlerin tepkilerini ayarlıyor.

Kompakt boyut, düşük ağırlık ve düşük ağırlık merkezi gibi avantajlar sağlayan 9DCT, Quiet sürüş modunda daha alt devirlerde vites değiştirirken, Sport+ sürüş modunda daha üst devirlerde ve daha hızlı vites değiştiriyor. Track sürüş modunda ise vites değişimi Sport+ moduna oranla 40 milisaniye daha hızlı gerçekleşiyor.

Ablasyon Döküm Teknolojisi dünya otomotiv tarihinde bir ilk

Otomotiv tarihinde dünyada bir ilk olan ablasyon döküm teknolojisi, özellikle ön ve arka burulma bölgelerindeki birleşim yerlerinde kullanılıyor. Ablasyon döküm, kum püskürtme alüminyum bileşenin hassas su jetleriyle hızlı bir şekilde soğutulmasıyla elde ediliyor. Bu sisteme göre güvenlikten ödün vermeden sürücünün görüş alanını genişletmek üzere tasarlanan A sütunlarında 3 boyutlu bükme ve sündürme tekniği uygulanıyor, sürücü ve yolcu tabanında ise karbon materyaller kullanılıyor. Şasi montajında ise 345 adet kendinden delici perçinler (SPR), 245 akıcı sondaj vidaları (FDS) ve 18 metre makaralı kanatlar da dahil olmak üzere özel gövde birleştirme teknolojileri kullanılıyor.

Japon-Amerikan fabrikalarının birlikteliği

Honda NSX’in Sport Hybrid güç ünitesi Japonya Tochigi’de, gövde, şasi, elektronik, iç mekan ve diğer araç teknolojileri Ohio Raymond’da geliştirildi. Aracın tasarımının ilk aşaması Honda’nın Japonya Wako’daki tasarım stüdyosunda başlarken, proje tasarımının tamamlanması ise ABD’nin Los Angeles şehrinde gerçekleşti.

Yeni Honda NSX’in üretimi ise Marysville, Ohio’da bulunan yeni Honda Performans Üretim Merkezi’nde (Performance Manufacturing Center – PMC) gerçekleştiriliyor. 3,5 litre hacimli Twin Turbo beslemeli V6 silindirli motoru sekiz uzman teknisyen tarafından markanın Ohio’da bulunan Anna Motor Fabrikasında üretilirken dokuz kademeli çift kavramalı otomatik şanzıman (9DCT) ve Direct Drive Motor da yine Anna Motor Fabrikasında üretiliyor ve doğrudan Performance Manufacturing Center’a gönderilip, montajı gerçekleştiriliyor.

otohavadis@gmail.com

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz