Konfor ön planda

Nissan Qashqai 1.2 DIG-T X-Tronic

Türkiye’de 6 farklı donanım seçeneği ile satışa sunulan yeni 1.2 litrelik X- Tronic, iddialı tasarımı, konforlu iç dizaynı ile ön plana çıkıyor.

2007 yılından bu yana tüm dünyada büyük satış başarısına ulaşan Nissan Qashqai, Türkiye’de de kompakt SUV segmentinde en büyük oyunculardan biri. Pazara sunulduğu 2007 yılından bu yana başarılı satış rakamlarıyla liderliğini her yıl pekiştiren Qashqai, bu iddiasını devam ettirmek adına tasarımında ve iç mekanında değişiklikler yaptı. Kısacası, bu haftaki test misafirimiz tasarım anlamında daha sportif bir görünüme kavuşan Nissan Qashqai’nin 1.2 lt. benzinli Platinium Premium Pack donanımlı versiyonu oldu.

DIŞTAN BAKINCA

Japon üretici Nissan, tüm modellerinde ortak bir tasarım dili oluşturmak adına, yenilenen Qashqai’nin dikkat çeken ve markayı simgeleyen odak noktalarında bunu uygulamaya başladı. Buna binaen, yenilenen Qashqai’nin tasarımında ağabeyi X-Trail’den izler görmek bunun bir göstergesi. Müşteri geri bildirimlerine göre yenilenen Qashqai’de ilk göze çarpan yeni far grubu oluyor. Bi-Led far sistemi sayesinde Qashqai artık gece yolculuklarında daha fazla aydınlatma imkânı sunuyor. Baştan aşağı yenilenen tampon modelin daha agresif görünmesini sağlamış. Marka logosu premium otomobillere öykünerek şeffaf bir kaplama ile kaplanmış. Önde daha büyük “V” formlu ızgara ve krom kaplamalar ile şıklığı arttırılmış. Yenilenen dikdörtgen forma kavuşan ve ön tamponun alt köşelerine entegre edilen ön sis farları ise Tekna donanımdan itibaren standart. Yeni farlar, araç hızı ve direksiyon açısı ile birlikte çalışan ve viraj içi aydınlatma adaptif far sistemiyle desteklenerek gece ve gündüz sürüş güvenliğini fazlasıyla üst düzeye çıkarılmış. Yeni Qashqai’nin yan bölümünde belirgin değişim 17, 18 ve 19 inç boyutlarındaki jantların tasarımında gözüküyor. Arka kısma baktığımızda ise, arka tampona yapılan dokunuşları görüyoruz. Bumerang formlu, 3D aerodinamik efekt verilmiş arka stoplar aracın arka kısmına dinamizm de getirmiş. 4394 mm uzunluk, 1806 mm genişlik ve 1590 mm yüksek değerlerine sahip Qashqai’nin bagaj hacmi ise 401 litre.

İÇTEN BAKINCA

Nissan Qashqai’nin iç mekanına adım attığımızda, dış tasarımına olduğu gibi iç mekanına da dokunuşlar yapılmış. Ki, iç mekanda kullanılan plastik malzemenin hem kalitesi hem de işçilik seviyesi artırılmış. Koltukları da yenilenen Qashqai, hem daha modern bir direksiyon simidine hem de vites topuzuna kavuşmuş. Dikkat çeken bir değişiklik de, 4 cam otomatiğinin gelmiş olması. Konsolun ortasında yer alan multimedya ekranı ve gösterge panelinde bir değişiklik gözükmüyor. BOSE müzik sistemiyle sesler daha da netleşmiş. Qashqai’nin yaşam alanı sınıf ortalamalarındaki boyutlarından önde ve arkada baş ve diz mesafesi konusunda herhangi bir sorun yok. Araçtaki cam tavan ise iç mekanın daha aydınlık ve ferah olmasına katkı sağlıyor. Açılır olmaması daha iyi olmuş. Qashqai’nin geniş iç mekanı, sunduğu pratik depolama çözümleri ile kalabalık aileler için kolaylıklar sağlıyor.

MOTOR VE PERFORMANS

Test misafirimizin kaputun altında görev alan 1.2 litrelik benzinli motor 5200 d/d’de 115 HP güç ve 1750 d/d’de 165 Nm tork üretiyor. X-Tronic şanzımanlı Qashqai, fabrika verilerine göre 0-100 km/s hızlanmasını 12.9 saniyede gerçekleştiren sunduğu maksimum hız 173 km/s. Motor alt devirlerde biraz ağır kalsa da üst devirlere yükseldiğinde memnun ediyor. Vites geçişlerinde sarsıntı hissedilmemesi ise sürüş zevkine ve konforunu arttırıyor. Fabrika verilerine göre ortalama 5.6 litrelik tüketim değerine sahip olan Qashqai’yi biraz performaslı kullandığımdan dolayı testimiz müddetince 8.0 lt/100 km’lik bir ortalama tüketim değeri elde ettim. Biraz daha dikkat ve uzun yol performansıyla 6.5-7.0 lt/100 km’lik değerler yakalanabilir. Uzun yolda Qashqai oldukça sessiz.

Yalıtım üst düzeyde iyileştirilmiş. Rüzgar, yol ve en önemlisi motor gürültüsü ciddi anlamda azaltılmış. Direksiyon sistemi makyajla birlikte sertleşmemiş. Yüksek süratlerde direksiyon tepkileri artık çok daha hızlı. Yenilenen Qashqai eski modellerine göre daha iyi bir yol tutuşuna sahip. Orta sert süspansiyonlar işini iyi yapıyor. Özellikle büyük jantlı modellerde dahi arka koltuktaki yoldan kaynaklanan rahatsızlıklar azalmış. Fren hassasiyeti konusunda oldukça başarılı olan Qashqai’nin fren sistemi pek çok rakibinden daha iyi. Türkiye’de 6 farklı donanım seçeneği ile satışa sunulan yeni 1.2 litrelik motor X- Tronic, iddialı tasarımı, konforlu iç dizaynı ile ön plana çıkıyor.

Recep Bozdağ / otohavadis@gmail.com

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz