Hızlı ve güvenli

Peugeot 308 1.6 dizel 120 HP GT line

Tasarım ve kullanım bakımından sevdiğim bir otomobil olan Yeni Peugeot 308 sportmen olduğu kadar, sistemlerinin yardımıyla da oldukça güvenli.

Peugeot 308 tasarım ve kullanım bakımından sevdiğim bir otomobildir. 308, son makyajla kendine yeni bir yüz edindi. Makyajdan önceki halinde biraz eleştiriye muhatap olan ön yüzü yeni formuyla kendini buldu. İşbu dinamik form 308 daha sportif ve dikkat çekiciliğini arttırdı. İnternetinizi açıp bir önceki versiyonla karşılaştırabilirsiniz.

DIŞTAN BAKINCA
308’de motor kaputu aslan logosunun yer aldığı dikey konumlu ön ızgara ile bütünleşmiş. Dinamik bir görüntü yakalamasını sağlayan ön tamponun köşeli hatlarının altında üç parçadan oluşan hava girişleri eşlik ediyor. Ayrıca bu bölümde sis lambaları yuvarlak yerine artık dikdörtgen olmuş. Gündüz LED’leri de ışığıyla dikkat çekiyor. Arka kısma baktığımızda ise stoplardaki aslan pençesini görmesek olmaz! Egzoz çıkışında bulunan krom öğeler fazlasıyla göze çarpıyor. Özetle yeni 308 daha sportif ve dinamik bir hale bürünerek rekabette geri kalmamış.

 

İÇTEN BAKINCA
Peugeot 308’in içine adım attığımızda sade tasarım hemen dikkat çekiyor. Zira bir çok fonksiyon SMEG+ ekrandan kontrol edilir hale getirilmiş olması. Önde kullanılan malzemeler yumuşak ve dolgun. Gösterge panelleri 208’den aşinalık var. Gösterge panelleri rahat okunu duruma gelmiş. Gösterge panelinde göze çarpan nokta devir saati. Normalde soldan başlamak yerine sağdan başlıyor. Orta konsolda yer alan ekran navigasyon, geri görüş kamerası havalandırma, araç bilgileri ve multimedya noktasında işlev görüyor. Ekran büyüklüğü ve dokunmatik özelliği gayet iyi. Cam tavan ortamı ferah kılıyor. İç mekanda değişiklik olmaması negatif puan olarak hanesine yazılıyor.
4253 mm uzunluğa, 1804 mm genişliğe, 1472 mm yüksekliğe sahip Peugeot 308’de dört kişi için yeterli yaşam alanı mevcut.

MOTOR VE PERFORMANS
308’in 2018 modeli ülkemize 4 farklı güçte iki motor tercihi ile sunuluyor. Benzinli ünite 1.2 litrelik turbo beslemeli ve 110 HP ile 130 HP güç üretirken, 1.6 litrelik dizel 100 HP ve 120 HP güç üretiyor. Bizim test misafirimiz ise 1.6 litre turbo dizel versiyonuydu. Söz konusu motor 3500 d/d’de 120 HP güç, 1750 d/d’de ise 300 Nm tork üretiyor. 6 ileri tam otomatik şanzıman ile kombine edilen bu ünite 0-100 km/s hızlanmasını 9.5 saniyede tamamlarken maksimum hızı 193 km/s. Fabrika verilerine göre ortalama 3.7 lt/100 km tüketime sahip. Testimiz süresince elde ettiğimiz değer ise 5.4 lt/100 km oldu. Alt devirlerde hafiften zorlanan motor üst devirlerde ‘ben burdayım’ diyerek gücünü ortaya koyuyor. Vites geçişleri hissedilmemesi konforu arttırıyor. Motor şanzıman uyumu gayet iyi ve hızlanma isteği sınıfından aşağı kalmıyor. Hele Sport tuşuna basıldığında ise şanzıman ve direksiyon tepkileri ile başka bir 308 ortaya çıkıyor. Bir de sesi var ki, duymanız lazım…
Orta sertlikte süspansiyonların mevcut olduğu 308, rüzgar ve yol sesi konusunda oldukça başarılı. Üst devirlerde motor sesi içeri yansısa da rahatsız etmiyor. Beğendiğim direksiyon simidi ele oturuyor ve performanslı kullanımı destekliyor. Sport modunda da tepkiler fazlasıyla hızlı ve haliyle sürücüye güven veriyor.Ayrıca şasinin özelliği nedeniyle virajlarda yana yatmalarda minimum seviyede.
Son güvenlik testinden yetişkin yolcu güvenliğinde yüzde 92, çocuk yolcu güvenliğinde yüzde 79, yaya güvenliği yüzde 64 ve güvenlik yardımcılarından ise yüzde 81 başarılı oldu. Kısacası Peugeot 308 sportmen olduğu kadar da sistemlerinin yardımıyla oldukça güvenli.

Recep Bozdağ / otohavadis@gmail.com

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz