Duruşundan emin

Kia Stonic 1.0 T-GDI DCT

B-SUV segmentine son derece atak ve özellikle dış tasarımı ile genç bir yaklaşım getiren Yeni Kia Stonic, kendinden emin güçlü bir duruşa sahip.

Kia Stonic 1.0 T-GDI DCT

B-SUV segmentindeki Kia Stonic, Kia’nın SUV ailesindeki diğer modellerinden ilham alan görüntüsü ile güçlü ve kendinden emin duruşunun yanı sıra eğlenceli yapısı ile de göze çarpıyor. Tasarımında Peter Schreyer’ın imzasını olan Stonic kaslı çizgileri ve kavisli yüzeyleri ile güçlü, dinamik ve kendine güvenen bir duruşa sahip. Hızla büyüyen B-SUV pazarına yeni bir soluk getirmeye ve burada yer bulmaya çalışan Stonic, Türkiye’de 1.0 T-GDI ve 1.4 MPI motor seçenekleriyle sunuluyor. Kısacası bu haftaki test misafirimiz 1.0 T-GDI DCT oldu.

Kia Stonic 1.0 T-GDI DCT
Kia Stonic 1.0 T-GDI DCT

DIŞTAN BAKINCA
Kia Stonic, tasarımı ile bugüne kadarki en zengin kişiselleştirme imkânıyla sunulan Kia modeli olarak dikkat çekiyor. Stonic’e önden bakıldığında güçlü, dinamik ve iyi dengelenmiş bir görünümü mevcut. Ön ızgarasında, Kia’nın ‘kaplan burnu’ tasarımının baskınlığı kendini açıkça belli ediyor. Ön ızgara da dahil tüm detaylar, Kia’nın güncel tasarım felsefesine sadık görünüyor. Markanın SUV ailesindeki diğer modellerinden izler taşıyan Stonic, güçlü ve kendinden emin duruşa sahip ve dış görünüşü insanı kendine çekiyor. Yüksek omuz çizgisini tamamlayan eğimli tavan çizgisi ve özel olarak tasarlanan tavan rayları aracın sportif görünümünü desteklerken, tamamen özgün stop lambası tasarımı ise Stonic’in genç görünümü ile bütünleşiyor. Yani bulunduğu segmentte dikkatimi en çok çeken dış tasarıma sahip Kia Stonic, 4140 mm uzunluğa, 1760 mm genişliğe ve 1500 mm yüksekliğinin yanında bagaj hacmi de 352 litre.

Kia Stonic 1.0 T-GDI DCT

İÇTEN BAKINCA
Kia Stonic’in içine adım atınca kokpite bakınca bir an Hyundai’ye bindim zannettim. Bu açıdan biraz daha Kia olabilirdi. Stonic, ergonomik modern çizgilere sahip iç tasarımı ve kullanılan malzemenin kalitesi ile rahat ve konforlu yolculuk sunuyor. Konsol, Hyundai’de olduğu gibi, kullanışlı bir tasarıma sahip. 7 inç dokunmatik ekranlı multimedya, bilgi ve eğlence sistemi ile az sayıdaki düğme kullanımı kolaylaştırıyor. 6 hoparlörlü ses sistemi de yeterli düzeyde.
Dış tasarımda olduğu gibi iç tasarımda da zengin bir kişiselleştirme çeşitliliği bulunan Stonic’te, standart ve sportif olmak üzere iki farklı direksiyon seçeneği mevcut ve kullanıcılar, gri, turuncu ile yeşil olmak üzere farklı renk tercihlerinde bulunabiliyor. Stonic’in iç mekanı geniş. Ön kısımda konfor noktasında sıkıntı yaşanmadığı gibi arka koltuklarda da uzun boylular için de yeterli baş ve diz mesafesine sahip. Stonic, özetle hem öndeki hem arkadaki yolculara rahat ve konforlu bir seyahat imkânı sağlıyor.

Kia Stonic 1.0 T-GDI DCT

MOTOR VE PERFORMANS
Test aracımızın kaputunun altında 3 silindirli, 1.0 litrelik turbo benzinli motor vazife yaparken 6000 d/d’de 120 HP güç ve 1500-4000 d/d arasında 172 Nm tork değeri sunuyor. Ünite, 7 ileri DCT şanzımanla kombine edilmiş. Fabrika verilerine göre otomobil 0-100 km/s hızlanmasını 10.6 saniyede tamamlarken, 185 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Stonic, fabrika verilerine göre ortalama 5.2 lt/100 km yakıt tüketim değerine sahip. Test boyunca bizim elde ettiğimiz değer ise 6.8 lt/100 km oldu. Biraz performanslı kullanmak değeri yükseltiyor haliyle. 3 silindirli motor ara hızlanmalarda beklentileri karşılamakta sıkıntı yaşamıyor. Süspansiyon sistemi beklentileri karşılıyor, bozuk zeminlerde fazla rahatsızlık yaşatmıyor. Sonuçta segmenti açısından bakılınca rahat ve konforda beklentileri karşılayabiliyor.
Sonuç olarak; B-SUV segmentine son derece atak ve özellikle dış tasarımı ile genç bir yaklaşım getiren Stonic, kendinden emin güçlü bir duruşa sahip.

Teknik Veriler:

Motor Hacmi: 998 cc

Silindir Adedi: 3

Maksimum Güç : 120 HP 6000 d/d

Maksimum Tork: 172 Nm 1500-4000 d/d

Performans

0-100 km/s Hızlanma: 10.6 sn

Maksimum Hız: 185 km/s

Frenler (ön/arka): Hava kanallı disk/disk

Yakıt Tüketimi:

Şehir İçi: 5.9 lt/100 km

Şehir Dışı: 4.9 lt/100 km

Ortalama: 5.2 lt/100 km

Test Ortalama: 6.8 lt/100 km

Boyutlar (u/g/y): 4140/1760/1500 mm

Bagaj Hacmi: 352 lt

Boş Ağırlık: 1220 kg

Recep Bozdağ / otohavadis@gmail.com

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz