FIAT 500X SUV daha sportif geldi

Daha fazla teknoloji ve sportiflik unsurları barındıran Fiat 500 Ailesi’nin SUV üyesi 500X yenilendi. Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, “500X SUV fiyat ve donanım olarak çok kuvvetli bir otomobil. Sport versiyonunun bir de Cross Plus’ın çok tutulacağını düşünüyorum” dedi.

Yeni Fiat 500X SUV

Fiat 500 Ailesi’nin SUV üyesi 500X yenilendi. Yepyeni donanım seviyeleriyle daha da kişiselleştirilebilir hale gelen yeni Fiat 500X SUV, daha fazla teknoloji ve sportiflik unsurları barındıran özelliklerinin yanı sıra mevcut 1.6 dizel motora ilave olarak ürün gamına eklenen iki yeni benzinli motor seçeneğiyle dikkatleri üstüne toplamaya hazırlanıyor. Fiat 500X SUV’un ayrıştırıcı özellikleri arasında metalik, pastel ve çift renk seçenekleri, sürücüye daha iyi bir görüş alanı sunan Full LED ön ve LED arka aydınlatma grubu, yeni ön tampon, yeni nesil tasarımlı çok fonksiyonlu direksiyon simidi, okunurluğu artırılmış yeni gösterge paneli ve güvenliği maksimize eden dinamik güvenlik paketi yer alıyor.
3 farklı gövde seçeneği, 5 farklı donanım seviyesi ile farklı kullanıcı beklentilerini karşılacak 500X SUV; “Cross” ile doğa tutkunlarına, “Urban” ile kent sürüşlerinin keyfini çıkarmak isteyenlere ve “Sport” seçeneği ile de performans tutkunlarına hitap ediyor. Bugün itibariyle satışa sunulan Fiat 500X SUV’a 1.0 litre 120 HP ve 1.3 litre 150 HP güçlerindeki yeni Firefly serisi turbo benzinli ve 1.6 litre 120 HP gücündeki Multijet II turbo dizel motor seçenekleriyle 145 bin 900 TL’den başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla sahip olunabilecek.

Yeni Fiat 500X SUV
Yeni Fiat 500X SUV

500X SUV’LAR İLK KARS’A GELDİ
Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç: “Aslında yeni 500X’in tanıtımını geçen senenin sonuna doğru yapmayı düşünmüştük. Geçen sene özellikle belirsiz, sene başında pazarla ilgili beklentilerin çok net olmadığı bir ortam olması nedeniyle bu süreci
uzattık. 2020 model 500X’in siparişini verdik. İlk araçlarımız Kars’ta. Fiat 500X SUV, ilk olarak 2014 yılında lanse edildi ve bugüne kadar 100’den fazla ülkede 500 binden fazla adet satış gerçekleşti. Türkiye’de SUV segmenti büyüyen bir segment. Özellikle 2019 son aylarda, pazarda 4.6 toplam pay aldı. Son aylarda ise yüzde 8’lere varan ağırlığı var. Toplam 3 bin adetlik Fiat 500 Ailesi satışı öngörüyoruz. Bu adedin en az yarısının Fiat 500X olmasını hedefliyoruz.”

Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç

2019 ZORDU
Fiat 500X SUV’un Kars’taki lansmanda açıklamalarda bulunan Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, “2019 özellikle otomotivle uğraşan herkesin unutamayacağı bir yıldı. Dönüp baktığımızda çok ciddi ve fazla sayıda değişimler yaşadık. ÖTV ve KDV indirimleri ile hurda indiriminin bu duruma paralel olarak devam etmesi, devlet bankalarının kredi faizlerini düşürmesi, emisyon sınırlarının değişmesiyle birlikte yenilenen motor normları bir çırpıda aklımıza gelenler. Sonuçta kısa vadeli planlamalar yaparak bir yılı geçirdik” dedi.

2019’DA SATIŞLARINI ARTTIRAN TEK MARKA FIAT
Fiat markası olarak yıla başlarken, 50 bin adetlik satış hedefi koyduklarını ve bu seviyenin üzerine çıkmak istediklerinin altını çizen Aytaç, “Sene sonunda satış adedimizi 76 bin adedin üzerinde gerçekleştirdik. Toplamda yüzde 16’ya yakın bir pazar payımız oldu. Bu sonuç Fiat markasında çalışan herkesin; Ar-Ge’den başlayarak üretim, tedarik zinciri ve tüm bayi teşkilatına uzanan kapsamda çok önemli bir başarı. Orta ve büyük ölçekli markalara baktığımızda 2018’e göre 2019yılında adedini artıran tek marka Fiat oldu. Bundan büyük gurur duyuyoruz. Bu Pazar paylarına da yansıdı ve 10 yıl sonra Fiat markasına liderlik geldi. Tabi ki liderliği tekrar yakalamak da önemli…” ifadelerini kullandı.

PAZAR 700 BİNE ÇIKABİLİR, FIAT DA 80 BİNE
Bu yıla başlarken Pazar beklentilerini 550-600 bin adet öngördüklerine değinen Aytaç, “Yüzde 20’lik bir büyüme koymuştuk. Sektörde de bu anlamda ortak bir görüş var. Ocak ayı beklentilerin üzerinde bir pazar gerçekleşti. Şubat ayı da öyle
gidiyor. Biz 35 binlerin üzerine çıkar diyorduk ama pazar 40 binleri de görebilir. Hem otomobil tarafında canlı, hem de hurda teşvikinin sona ermesinin ardından, hafif ticari araç tarafında da özellikle geçen sene ile kıyaslarsak daha iyi bir yıla
başladığımızı söyleyebiliriz. Bu bizi nereye götürür, 600 binin üzerinde, hatta 700 binlere kadar bir pazarı telaffuz ettirir. Bu tempo devam ederse 700 binlere kadar çıkabiliriz. Bugün bize ‘Fiat markasının yılsonu tahmini nedir?’ diye
sorsanız, yine 600 bin seviyelerinde diyebilirim. Fiat markasına olan talebin açısından da Ocak-Şubat aylarında yılın beklediğimizden iyi başladığını söyleyebiliriz. Rakam telaffuz etmemi isterseniz 80 bin adetin üzerinde tamamlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

EGEA’NIN İDDİASI
Fiat markasının son 5 yıldaki lider modeli Egea’nın, 2020 yılında da iddiasını koruyacağına dikkat çeken Aytaç, “Egea, 2015 sonunda satışına başladığımız ve dört yıldır Türkiye’nin en çok tercih edilen modeli. Geçen sene Egea ile çok gururlandığımız 55 bin adedin üzerinde satış rakamına ulaştık. Geçen sene yüzde 13-14’lere varan pazar payı elde ettik. Egea’nın yolculuğu iyi başlamıştı, 2019’daki rakamlarda da gördüğünüz üzere pazar payı açısından zirve yaptı ve 185 bin adede geldi. Egea 2020 yılında da en önemli kozlarımızdan biri olacak. Bir yıl önce Sarıkamış’ta özel serilerin lansmanını birlikte yapmıştık. Özel
serilerimiz de iyi bir yıl geçirdi. Hatchback‘teki Street, Sport, S-Design’da 1.200 adet civarında satış gerçekleştirdik. Toplam hatchback satışımız ise 3 bin adet civarında. Kendi sınıfında ilk üçe girdi Egea hatchback” diye konuştu.

YENİ EGEA 2021’DE

Aytaç, Egea’nın yenilenme sürecini geçtiğimiz Mayıs ayında duyurduklarını belirterek, “2021 yılından itibaren yaklaşık 200 milyon doların üzerinde bir yatırımla yeni Egea’yı piyasaya süreceğiz. Bu konu ile ilgili çok büyük bir merak olduğunu biliyoruz. “Yeni Egea’da hangi motor seçimi olacak, farklı model ya da versiyon olacak mı?” şeklinde sorular alıyoruz. Bilgileri tüm hazırlıkları bir araya getirdikten sonra, yakında paylaşacağız.

“YOL ARKADAŞIM”DA AMBULANS VAR!
Fiat Yol Arkadaşım Connect uygulamasına iki sene önce başladıklarını dile getiren Aytaç, “Mobil aplikasyon üzerinden aracınızla olan bağlantınızı, dolayısıyla marka ile olan bağlantınızı, aracınız yanınızda olmadığında sağladığımız bir sistem meydana getirdik. Fiat Yol Arkadaşım uygulamasına iki sene boyunca eklemeler de yaptık. Bunlardan en önemlisi de ambulans hizmeti oldu. Bildiğimiz kadarıyla bu; şu ana kadar Türkiye’de tek. Ambulans, yol yardım uygulamasını kullandık. Bu uygulamayla, bir kaza anında araçtaki hava yastıklarının açılması, darbe emici noktalardaki sensörlerden gelen sinyaller gibi veriler yardımıyla ilgi merkezimize anında uyarı bilgisi geliyor ve acil yardım çağrısı oluşuyor. Bu durumda Fiat İlgi Merkezimiz kullanıcıyı arıyor. Telefona cevap vermezse hemen ambulans yönlendiriyoruz. Bugüne kadar bu kapsamda 11
kez ambulans yönlendirmesi yaptık. Bunlardan 3’ünde ambulans ile müdahale edildi ve hastaneye sevk yapıldı. Çok şükür, herhangi bir yaşam kaybı olmadı. Bazen kaza anında panikle de telefonun açılmaması durumu oluyor. Bu hizmete
devam edeceğiz. Bir hayat için değer. Fiat Yol Arkadaşım Connect uygulamasını Egea, Doblo, Fiorino ve Ducato modelimizde de devreye aldık. 500 Ailesi de planlarımızda. Nisan ayına kadar Fiat Yol Arkadaşım Connect’te yeni uygulamaları devreye alacağız. Bunlardan bir tanesi “Connect Filom” uygulaması” şekinde konuştu.

İŞTE YENİ 500X SUV AYRINTILAR

Yenilenen tasarım ve teknolojik donanımlar

Yeni Fiat 500X SUV
Yeni Fiat 500X SUV

Metalik, pastel ve çift renk seçeneklerine sahip 500X SUV’de; yenilenen tamponlar, arka farlar, Full LED ön farlar ve ona eşlik eden gündüz sürüş farları ve sis farları gibi unsurlarla, gösterişli parlak/mat krom detaylara ek olarak 3 farklı gövdeye göre değişken tipte özgün dış tasarım farklılıkları ön plana çıkıyor. LED aydınlatma grubu; halojen farlara kıyasla görüş mesafesini 2 kat artırıyor ve 90km/s hızda sürücünün önündeki objeleri 4 saniyeye kadar erken görmesine olanak tanıyor. Yine halojen farlara göre yüzde 66 oranında daha düşük enerji tüketen Full LED ön farlar, gündüz kullanımlarında da görünürlüğü yüzde 20 oranında artırıyor. Yeni Fiat 500X SUV’un iç tasarımında ise yeniden tasarlanan direksiyon simidi ve okunurluğu artırılmış gösterge paneli, donanımlara özgü farklı koltuk seçenekleri gibi birçok detay sunuluyor. 500X SUV’un teknolojiyi keyife dönüştüren özellikleri arasında; Uconnect 7’ inç HD dokunmatik ekranı, Apple Car Play ve Android Auto entegrasyonları, Bluetooth özelliği ve USB çıkışı fonksiyonları yine farklı donanım seviyeleri içinde yer alıyor. Yeni Fiat 500X SUV,
sahip olduğu konfor ve teknolojiyi; Dinamik Güvenlik Paketi içinde yer alan trafik işaretleri okuma ve akıllı hız asistanı, şerit takip sistemi, kör nokta uyarı sistemi, arka çapraz trafik uyarı sistemi, acil durum otonom fren sistemi, uzun far asistanı, ön park sensörleri ve adaptif hız sabitleyici gibi güvenlik özellikleriyle destekliyor.

Yeni Fiat 500X SUV
Yeni Fiat 500X SUV

Yeni motorlar, yeni donanımlar

3 gövde ve 5 farklı donanım seviyesiyle satışa sunulan yeni 500X SUV’un Urban donanım seviyesinde 3 silindirli 1.0 litre hacimli 120 HP’lik Firefly turbo beslemeli benzinli motor ve 6 ileri manuel şanzıman kombinasyonuyla satışa sunuluyor. Eski nesil benzinli motorlara göre ortalama yüzde 20’ye varan düşük yakıt tüketimi sunan Firefly serisi motor, daha düşük ses ve titreşim seviyeleriyle de ayrıcalık sağlıyor. 1.0 litre motorlu ve Urban donanım seviyesinde 16’ inç jantlar, siyah yan aynalar, krom ön çıta ve kapı kolları gibi dış tasarım detayları ön plandayken, iç mekanda USB çıkışlı radyo, 3,5’ inç siyah beyaz TFT gösterge paneli, gövde rengi torpido ve siyah kumaş koltuk detayları göze çarpıyor. Arka park sensörüyle 6 hava yastığının standart olarak sunulduğu Urban donanım seviyesi, 145 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

CITY CROSS: Yeni 500X SUV’yi araziye yaklaştıran Cross gövdesi altındaki 3 farklı donanım seviyesinin ilkini ise yine tamamen yeniliği temsil eden City Cross donanım seviyesi oluşturuyor. 16 inç alaşım jantlar, Cross tipi arka tampon ve yeni ön skid plate, LED gündüz sürüş farları, gövde rengi yan aynalar, deri direksiyon simidi, hız sabitleyici, manuel klima, arka park sensörleri, sürücü, yolcu ön yan perde hava yastıkları, krom kapı kolları ve bagaj kapağı çıtası, 3,5’
inç siyah – beyaz TFT gösterge paneli, Uconnect 7 inç HD dokunmatik ekran, Apple Car Play ve Android Auto entegrasyonlarıyla Bluetooth gibi teknolojik unsurlar City Cross donanım seviyesinin temel özelliklerini oluşturuyor. Yeni Fiat 500X SUV’un City Cross donanım seviyesi, DCT 6 ileri otomatik şanzımanlı ve 1.6 litre 120 HP’lik Multijet II turbo dizel motor kombinasyonuyla 179 bin 900 TL’lik anahtar teslim satış fiyatıyla müşterilerin beğenisine sunuluyor.

CROSS: City Cross’un üstünde yer alan Cross donanım seviyesi ise 17 inç alaşım jantlar, çift bölgeli dijital klima, yağmur ve karanlık sensörleri, kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, anahtarsız giriş ve çalıştırma, elektrikli katlanır yan aynalar, 3,5 inç renkli TFT ekran, geri görüş kamerası, hazneli kol dayama, tavan rayları, arka yolcular için USB girişi özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Cross donanım seviyeli Fiat 500X SUV, 1.6 dizel motor otomatik şanzıman kombinasyonuyla 189 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla SUV tutkunlarının beğenisine sunuluyor.

CROSS PLUS: Cross gövdenin en üstünde yer alan Cross Plus donanım seviyesi de 120 HP’lik dizel motor ve 6 ileri DCT şanzıman kombinasyonuyla tercih edilebilyor. 199 bin 900 TL’lik fiyat etiketine sahip Cross Plus donanım seviyesinde ise diğer donanım seviyelerinden farklı olarak elektrikli açılabilir cam tavan (Skydome), Full LED ön farlar ve LED sis farları standart olarak sunuluyor. Yeni 500X SUV’nin Cross Plus donanım seviyesinde isteğe bağlı sunulan Dinamik Güvenlik Paketi kapsamında ise trafik işaretleri okuma ve akıllı hız asistanı, şerit takip sistemi, kör nokta uyarı sistemi, arka çapraz trafik uyarı sistemi, acil durum otonom fren sistemi, uzun far asistanı, adaptif hız sabitleyici ve ön park sensörleri gibi teknolojik güvenlik özellikleri yer alıyor.

SPORT: Yeni 500X SUV’nin en performanslı donanım seviyesini ise Sport oluşturuyor. Yeni 1.3 litre 150 HP’lik turbo benzinli Firefly motor ve 6 ileri DCT otomatik şanzıman kombinasyonuyla satışa sunulan yeni 500X Sport, 4 silindirli güç ünitesinin ürettiği 150 HP’lik güç ve 270 Nm’lik torkla sportif beklentilerine rahatlıkla cevap verebiliyor. Urban ve Cross gövde seçeneklerine göre 13 mm yere daha yakın olan 500X Sport, opsiyonel olarak sunulan 19 inç lastiklerle beraber yere çok daha sağlam basan dinamik bir araç halini alıyor. 500X Sport’un yol tutuş ve manevra kabiliyetlerini arttırması ve tüm bunları yaparken sürüş konforundan taviz vermemesi için 4 lastikteki MacPherson tipi bağımsız süspansiyonları, Sport donanım seviyesine özel yeni yaylar ve FSD (Frequency Selective Damping) teknolojisi kullanılarak geliştirildi. 500X Sport’un dış tasarımında; spor tip tamponlar, mat koyu gri ön çıta, kapı kolları ve yan aynalar, gövde rengi dodikler ve yan marşpiyeller, 18’’ alaşım jantlar, çift krom egzozlar, Full LED ön farları, LED sis ve gündüz sürüş farları, aracın yan tarafındaki Sport logosu, bagaj kapağı çıtasındaki Myron 500 logosu ve standart olarak sunulan elektrikli açılabilir cam tavan (Skydome) fark meydana getiriyor. Kabin içinde ise bu versiyona özel tasarlanmış olan kırmızı dikişli ve yine bu donanım seviyesine özel olarak sürüş hassasiyetlerine hızlı reaksiyon vermesi için kalibre edilmiş alt tarafı düz, yanları alcantara parçalı sportif
direksiyon yapısıyla daha performanslı sürüşlere olanak tanıyor. Ayrıca aluminyum pedal ve ayak dinlendirme çerçeveleri, çift bölgeli dijital klima, anahtarsız giriş ve çalıştırma, Uconnect 7 inç HD dokunmatik ekran, 3,5 inç renkli TFT ekran, hazneli kol dayama, alkantara gösterge paneli kaplaması, karartılmış arka camlar ve özel spor koltuk tasarımı gibi birçok özellik yer alıyor. Fiat 500X Sport, 199 bin 900 TL’den başlayan fiyatla satın alınabiliyor.

Yeni Fiat 500X SUV

NOT: Lansmanda test ettiğimiz Sport seviye araç dikkat çekici. Sürüşü, çekişi, konforu gerçekten başarılı. Söylemeden geçmeyelim; 7 inçlik ekran sürücüden biraz uzakta kaldığı için kullanım zorluğuna sahip.

Recep Bozdağ / Kars
otohavadis@gmail.com

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz