O model Türkiye’ye gelecek!

albayrac.com’un kurucusu Ferhat Albayrak, Türkiye’de bulunması zor olan araçların, kişiye özel olarak temin edilmesini sağlayan yepyeni platformunda “O Model Türkiye’ye Gelmeyecek” devrini kapatmayı hedefliyor.

Türkiye’de bulunması zor olan araçların, kişiye özel olarak temin edilmesini sağlayan yepyeni bir platform Albayrac faaliyetlerine başladı. Ülkemizde bulunamayan otomobilleri dünyanın neresinde olursa olsun temin eden ve albayrac.com web sitesi üzerinden hizmet veren şirket; talep edilen aracın tüm uluslararası nakliyesi, ithalatı ve plakalanma süreçlerini de titizlikle yürütüyor. Hypercar’lardan standart bir elektrikli araca, klasik otomobillerden yatırımlık otomobillere kadar her türlü aracı en güvenilir şekilde alıcılarla buluşturma
hedefiyle kurulan Albayrac, aynı zamanda Türkiye’deki araçların ihraç edilmesine yönelik hizmetler de sunuyor. Konuyla ilgili bilgiler veren albayrac.com’un kurucusu Ferhat Albayrak, “Pandemi olmasına rağmen lüks araçlara yönelik önemli bir ilgi var. “Dünyaya bir kere geleceğiz” düşüncesi ya da hayalini kurdukları araca hızlıca sahip olma isteği satışları bir miktar hareketlendirdi. Şimdiye kadar 600 bin Euro’luk 2. el bir Ferrari satışı gerçekleştirdik, iki adet de yeni Porsche Taycan siparişi aldık. Klasik otomobillerden, hypercar’lara kadar da 10’un üzerinde araç için görüşmelerimiz sürüyor” dedi.

Pozitif talep var

Albayrac’ın kurucusu Ferhat Albayrak, yeni yatırımıyla ilgili olarak, “Türkiye’deki distribütörler lüks ve Premium segmentte yeteri kadar motive değiller. Diğer yandan, vergiler nedeniyle söz konusu segment aralığı 6 yıldır yüzde 35-50 arası daralmaya devam ediyor. Ancak, ben daralmanın aslında talepten kaynaklı değil,
arz tarafından kaynaklandığını düşünüyorum. Bu kapsamda, çevremden ve bağlantılarımdan aldığım geri bildirimler doğrultusunda, Albayrac’ı kurmaya karar verdim. Şu anda birebir olarak danışmanlık hizmeti veriyorum. Oldukça yüksek bir potansiyel var. Açar açmaz ciddi de bir pozitif taleple karşılaştık. Pandemi olmasına rağmen lüks araçlara yönelik önemli bir ilgi var. Şimdiye kadar 600 bin Euro’luk bir adet 2. el Ferrari satışı gerçekleştirdik, iki adet de 0 km elektrikli Porsche Taycan siparişi aldık” diye konuştu.

Pazarın %5’ini hedefliyor

Türkiye’de 10 bin kişilik bir kitleye hitap ettiklerini vurgulayan Albayrak, “Ülkemizde lüks otomobil satışları yıllık ortalama 1000 adet olarak gerçekleşiyor. 2019 yılında 1117 adet olan pazarın, bu yılın sonu itibariyle 900 adetler civarında kapanmasını öngörüyoruz. albayrac.com olarak hedefimiz, pazarın yüzde 5’ine sahip olmak. Distribütörün elinde olmayan, çok uzun süre bekleme süreleri olan, distribütörün hiçbir zaman getirmeyi düşünmeyeceği araçlar benim özellikle radarımda olacak. Çünkü, hitap ettiğim kitle sadece kendisine sunulanlarla sınırlı kalmak istemiyor. Her sene dünyada çok güzel otomobiller çıkıyor. Ben, bu araçların da hızlı bir şekilde teminini sağlayacağım” dedi.

Tesla

Tesla için özel çalışmam var

Online gerçekleştirilen toplantıda Albayrak sorulara da cevap verdi. Albayrak, “Daha önce S&S Motors’da Tesla araçları siz getiriyordunuz. Şu anda tabii ki ek vergilerden dolayı talep yok. Sizin Tesla ile ilgili bir çalışmanız var mı? Yine siz mi getirirsiniz?” sorusuna “Evet, Tesla ile ilgili özel bir çalışmam var. Hatta ben ABD’ye konulan ek yüzde 60 verginin çok uzun süre kalacağını da düşünmüyorum. Bu konuyla ilgili çalışmalar olacağını varsayıyorum. O yüzden de Tesla ile ilgili olarak özel bir çalışmam var. Dediğiniz gibi Almanya’daki fabrika tamamlandıktan sonra burada potansiyel olabilir. İkincisi Çin’deki fabrikadan da araç getirmek söz
konusu. Onunla ilgili de çalışmalarım var. Tesla konusunda ayrı bir yoğunluğum var diyebilirim” şeklinde cevap verdi.

albayrac.com kurucusu Ferhat Albayrak

Neden sizden alayım? Çünkü…

Albayrak, “Mesela ben bir araç alacağım, neden sizden alayım da distribütörden almayayım, onun biraz farkını bize anlatır mısınız? Fiyatlar neden TL açıklıyorsunuz? Ve oradakiler dışında da ben bir aracı size söylesem bana fiyat verebilir misiniz?” şeklindeki soruya ise şöyle cevap verdi: “Sitedeki fiyatlarımız hem TL hem Euro. Aracın içine girdiğiniz zaman açıklama kısmında Euro fiyatını yazıyorum. Burada TL yazmamızın sebebi, şu anda sektörün TL’ye dönmüş olması ve bazı yasal zorunluluklar. Neden beni seçebilirsiniz distribütör yerine… Bunun birkaç tane sebebi olabilir. Birincisi, bir kere en ucuz fiyatı kesinlikle hedeflemiyorum. Çünkü burada ucuz fiyat yapmak için herhangi bir çalışmam olmayacak. Avrupa’daki özel araçları bulup getirmek benim amacım. Distribütörün elinde olmayan, distribütörde çok uzun süre bekleme süreleri olan, distribütörün hiçbir zaman getirmeyi düşünmeyeceği araçlar benim radarımda olacak ve onlardan dolayı beni tercih edebilirsin. Benim fiyatlarım distribütörden ucuz olabilir mi? Böyle bir imkân var ama bunun olabilmesi ancak distribütörün çok yüksek kâr marjları ile satması durumunda geçerli olur. İkincisi, sadece tabiiki bu sitedeki araçlar değil, dünyadan hangi araç Türkiye’ye ithal edilebiliyorsa, hangi aracı isterseniz onu bulup size getirme imkânım var. Böyle bir network’üm mevcut. Zaten benim en fazla isteğim de o. Çünkü, benim müşterilerim sadece kendisine sunulanlarla sınırlı kalmak istemiyor. Böyle bir ithalat konusunda güvenebileceği çok fazla firma yok, ne yazık ki. Ben de böyle bir açık bulduğum için devreye giriyorum. Çünkü gerçekten her sene dünyada çok güzel otomobiller, egzotik otomobiller çıkıyor. Bunların Türkiye’ye gelmesi çoğu zaman çok büyük vakit alıyor ya da distribütörler bu konuda, müşteri olamayacağını düşünerek, motive olmuyorlar. Ben bu araçların da hızlı bir şekilde teminini sağlayacağım.”

Recep Bozdağ / Recepbozdag@otohavadis.com

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz