Yeni 3008 bir adım önde olmak için yollara çıkacak

2016 yılında satışına başlanan, 2017 Yılın Otomobili ödülünün alan, Kompakt SUV pazarının lideri Peugeot SUV 3008, yeni SUV 3008’i otomobilseverlerin beğenisine sundu.

Yeni Peugeot 3008

Kompakt SUV pazarının lideri olan Peugeot SUV 3008 satışa sunulduğu 2016 yılından bu yana 800.000 adetlik üretim başarısına imza attı. Avrupa’da ve uluslararası alanda olağanüstü bir ticari performans yakalayan Peugeot SUV 3008, 2017 Yılın Otomobili ödülü ile bu başarıyı tescil etti. Peugeot, yeni SUV 3008’i sunmaktan gurur duyuyor.

Heyecan uyandıran yeni tasarımı, çok daha zarif çizgileri, yeniden tasarlanan ön bölümü, Full LED stop lambaları, farklı gövde renkleri ve yeni bir “Black Pack” seçeneği ile yeni SUV 3008 modern tasarımda yeni bir dönemi müjdeliyor.

 Şarj edilebilir hibrit motor, iki veya dört tekerlekten çekiş, benzinli ve dizel motor seçenekleriyle sürüş keyfi ve verimliliği kombine eden yeni SUV 3008, zengin çeşitliliğiyle seçim özgürlüğü sunuyor.

 Akıllı teknolojilerden hiçbir şekilde ödün vermeyen yeni SUV 3008, en güncel sürüş destek sistemlerinin yanı sıra yenilenen gösterge paneli, yeni 10 inçlik yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranıyla ve yeni Peugeot i-Cockpit® ile birlikte yollara çıkıyor.

 Bu kapsamlı deneyimleri tamamlamak üzere kısa bir süre önce Peugeot 308’de tanıtılan yeni bir ticarileştirme yaklaşımı devreye giriyor. Buna göre her biri ‘Pack’ adı altında ek donanımlarla desteklenen üç farklı donanım seviyesi bulunuyor.

 Satışa sunulduğu ülkeye bağlı olarak yeni SUV 3008, tamamen dijital satın alma, takas, finansman ve teslimat seçenekleri sunan çevrimiçi satış sitesi “PEUGEOT STORE” üzerinden satın alınabiliyor.

Yeni Peugeot 3008

İŞTE AYRINTILAR: 

Heyecan uyandıran tasarım

Tarzıyla bir adım önde olmaya devam eden yeni SUV 3008’in ön tasarımı, her zamanki gibi özgün bir görünüm sunacak şekilde yenilendi. Heyecan uyandıran tasarım, modernliğin bir sonraki aşamasına ait kodları bünyesinde barındırırken, aynı zamanda daha çekici ve daha dinamik bir görünümü beraberinde getiriyor. Yeni çerçevesiz ön ızgara, daha da modern bir görünüm sunarken akıcı tasarımı korumaya devam ediyor. Tasarımcının ifadesiyle, ön ızgara tüm öğeleri birbirine bağlamak için kanatçıklarla farların altına kadar uzanıyor. Ayrıca Peugeot ailesinin tüm üyelerinde olduğu gibi motor kaputunun ucunda model ismi gururla sergileniyor.

Sportifliği daha da vurgulamak için, başlangıç seviyesinden itibaren yeni tampona parlak siyah yan ızgaralar ve boyalı bir eşik eklendi. GT/GT Pack donanım seviyelerinde, GT versiyonlarının görsel konumlandırmasını vurgulamak üzere özgün tasarım desenine sahip özel bir ön ızgara devreye giriyor.

Ön farlar da daha agresif bir görünüm sunacak ve markanın güncel tasarım kodlarını yansıtacak şekilde yeniden tasarlandı. Giriş seviyesinden itibaren LED teknolojisiyle donatılan farlar krom uçlu pençe şeklindeki gündüz farları ile gelişimini sürdürüyor. Güncel Peugeot tasarımıyla mükemmel bir uyum içinde olan ışık imzası aynı zamanda henüz ilk göz temasında otomobilin tanınmasını sağlıyor.

GT/GT Pack donanım seviyelerinde sunulan Full LED farlar, viraj aydınlatma işlevi (EVS) sayesinde 90 km/s’e kadar hızlarda görüşü optimize ederken gelişmiş bir ışık imzası ve daha teknolojik, daha özgün bir görünüm sunuyor.

Sis farlarının yerini alan yeni “Sis Modu” işlevi önemli bir yenilik olarak dikkat çekiyor. Tam LED farlara entegre edilen “Sis Modu ” özelliği arka sis lambaları etkinleştirildiğinde kısa huzmeli farları düşük bir güçle yakıyor.

Arkadan bakıldığında yeniden tasarlanan ve 3-Boyutlu pençe görünümüyle güçlü bir ışık imzası ortaya koyan Full LED (geri vites aydınlatması dahil) stop lambaları dikkat çekiyor. Tasarıma dinamik sinyaller eşlik ediyor.

Stop lambaları aracın her iki yanındaki siyah bagaj kapağı kaplamasına uzanan şeffaf, füme bir camla kaplanıyor ve böylece otomobile arkadan bakıldığında genişlik algısı daha da artıyor.

GT Pack donanım seviyesinde görünümü daha da güçlendirmek için yeni 19 inç “San Francisco” elmas kesim alüminyum jantlar devreye giriyor. Ayrıca ön çamurluklar ve bagaj kapağındaki GT logolarının tasarımı da güncellendi.

Yeni SUV 3008 Ada Mavi (yeni), Vertigo Mavi (yeni), Sedef Beyaz, Tekno Gri, Platinyum Gri, İnci Siyah, Ultimate Kırmızı renk seçenekleriyle satışa sunulacak. Daha dikkat çekici ve daha gösterişli bir görünüm arayan müşteriler için ürün gamının tepe noktasını oluşturan GT ve GT Pack donanım seviyelerinde yeni “Black Pack” seçeneği sunuluyor.

Yeni Peugeot 3008

Yeni i-Cockpit® ile daha da gelişmiş bir kullanıcı deneyimi

SUV 3008’in elde ettiği başarıda özgün iç tasarımın payı büyük. Yeni SUV 3008’de PEUGEOT i-Cockpit® daha modern ve sınıfının en iyisi olacak şekilde yenilendi:

Tamamen kişiselleştirilebilir ve yapılandırılabilir olan 12,3 inçlik dijital gösterge, “Normally Black” teknolojisine sahip dijital panel teknolojisiyle daha okunaklı ve yüksek kontrastlı bir görüntü sunuyor.

Yeni dokunmatik merkezi ekran 10 inç büyüklüğe sahip. Yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranı yedi adet şık piyano tuşundan oluşan bir kumanda paneli tamamlıyor. “Şalter tipi anahtarlar”; radyo, klima, sesli komutlu 3-Boyutlu bağlantılı navigasyon, araç ayarları, telefon, mobil uygulamalar ve dörtlü flaşörler olmak üzere temel konfor işlevlerine doğrudan erişim sağlıyor. Şarj edilebilen hibrit versiyonlarda elektrik fonksiyonları menüsüne erişim sağlayan özel bir düğme bulunuyor.

Otomatik şanzımanla donatılan tüm içten yanmalı motorlu versiyonlarda standart olarak sürüş modu seçici özelliği sunuluyor. Sürücü orta konsoldaki sürüş modu kumanda düğmesinden Normal, Spor ve Eko olmak üzere üç farklı sürüş modundan birini seçebiliyor.

Şarj edilebilir hibrit motorlu versiyonlarda; Elektrikli (ilk çalıştırma anında varsayılan), Hibrit, Spor, 4WD (yalnızca HYBRID4 300) olmak üzere dört farklı sürüş modu seçeneği bulunuyor.

Yenilenen ve modernize edilen i-Cockpit’e vurgu yapmak üzere yeni kaplama ve yüzeyler devreye giriyor. Yine bu kaplama ve yüzeyler iç mekandaki kalite algısını önemli oranda artırıyor:

 • GT / GT Pack versiyonlarında yeni kırmızı Nappa deri döşeme seçeneği
 • GT / GT Pack versiyonlarında yeni Mistral Black PET/Alcantara® döşeme
 • Tüm versiyonlarda Tramontane dikişli yeni Mistral napa deri döşeme
 • ALLURE / ALLURE Pack versiyonlarında yeni yarı deri ve kumaş döşemeler

Yeni özel dekoratif süslemelerle kalite algısı daha da artıyor:

 • GT / GT Pack versiyonlarında yeni Dark Lime Wood ve krom eklentilere sahip cam düğmeleri
 • GT / GT Pack versiyonlarında yeni ‘Çerçevesiz’ dikiz aynası

Akıllı teknolojiler

 Yeni SUV 3008, araca entegre teknolojilerin bir parçası olarak en güncel sürüş destek sistemleri ile donatılıyor:

 • Kompakt SUV segmentinde benzersiz olan Gece Görüş özelliği, gece veya görüşün kısıtlı olduğu sürüş koşullarında otomobilin önündeki canlıları (yayalar/hayvanlar) algılıyor. Sistem, uzun hüzmeli farların menzilinin 200-250 m ilerisine kadar bir menzil sunuyor ve algıladığı canlıyı dijital göstergenin ortasında, yani sürücünün görüş alanında gösteriyor.
 • Dur-Kalk özelliğine sahip Adaptif Hız Sabitleme Sistemi (EAT8 otomatik şanzıman), durma süresinin üç saniyeden az olması halinde aracın otomatik olarak yeniden harekete geçmesini sağlıyor. Aksi durumlarda gaz pedalına veya direksiyon simidi kumandasına küçük bir dokunuş işlevi yeniden başlatıyor. İşlev 0 km/s’den itibaren çalışıyor ve Drive Assist Plus paketinin parçası olarak sunuluyor.
 • Şerit Konumlandırma Asistanı (Dur-Kalk özelliğine sahip ACC ile birlikte) sürücünün şeritteki konumu belirlemesine izin veriyor. Sistem sürücünün ellerini direksiyon simidinde tutmasını gerektiriyor ve Sürüş Asistanı Plus paketinin parçası olarak sunuluyor.
 • Çarpışma Riski Uyarısı ile en güncel Otomatik Acil Fren özelliği (versiyona bağlı olarak 5 km/s’den 140 km/s’ye kadar gece ve gündüz sürüşlerinde yayaları ve bisikletlileri algılıyor)
 • Kapsamı genişleyen Trafik İşaretleri Tanımlama Sistemi (dur, tek yön, sollama yok, vb.)

Yeni SUV 3008 eksiksiz bir sürüş destek sistemleri yelpazesi de sunmaya devam ediyor. 

 • Manuel şanzımanda 30 km/s fonksiyonuna sahip Adaptif Hız Sabitleme Sistemi araçlar arası mesafeyi ayarlama imkânı sunuyor,
 • 180° açılı geri görüş kamerası ile Visiopark 1
 • 360° açılı ön ve arka görüş kamerası ile Visiopark 2
 • Paralel veya dikey park etmede aktif yardım özelliği ile Park Assist
 • İstem dışı şeritten (veya yoldan) ayrılmaya karşı aktif uyarı ve yörünge düzeltmesi
 • Sürücü Dikkat Uyarısı, 65 km/s ve üzerindeki hızlarda uzun süreli sürüşlerde direksiyon simidindeki mikro hareketleri analiz ederek sürücünün dikkatini tespit ediyor
 • Otomatik uzun ve kısa far geçiş asistanı
 • Hız sınırı işaretlerini algılama ve önerme
 • Aktif Kör Nokta İzleme Sistemi (yörünge düzeltmeli) 12 km/s ve üzerindeki hızlarda çalışıyor
 • Gelişmiş Çekiş Kontrol Sistemi, belirli lastik tipleriyle Normal, Kar, Çamur ve Kum olmak üzere dört sürüş modu ile aracı yol şartlarına uyarlama olanağı sunuyor
 • Eğim İniş Asistanı (HADC), dik eğimli sürüşlerde aracı ve çizgisini güvenli bir şekilde kontrol etme olanağı sağlıyor.
 • Eller serbest bagaj kapağı
 • Çift camlı açılır tavan
 • Çok nokta masajlı koltuklar
 • Elektrikli el freni

Akıllı telefonlar, tıpkı yeni SUV 3008’de olduğu gibi, günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Apple CarPlay™ ve Android Auto™ bağlantı protokollerini içeren MirrorScreen uyumluluğu sayesinde bilgiler merkezi ekrana entegre ediliyor. Kablosuz akıllı telefon şarj özelliği dışında cihazları şarj etmek üzere ön tarafta bir USB soketi ve arka koltuklar için iki yeni USB soketi devreye giriyor.

Yeni SUV PEUGEOT 3008, sunmuş olduğu yüksek ses performansıyla yolculukları keyfe dönüştüren 515 Watt FOCAL® gelişmiş Hifi sistemi ile donatılabiliyor. Bir diğer önemli yenilik olarak tweeter ve mid hoparlörler için belem bronz kapaklar sunuluyor.

Yeni Peugeot 3008

Motor seçenekleri

 Şarj edilebilir hibrit motorlar, markanın ‘Seçim Gücü’ felsefesinin temelini oluşturuyor. Yeni SUV 3008 iki farklı şarj edilebilir hibrit motor seçeneğiyle bu felsefenin gereğini yerine getiriyor:

 • HYBRID4 300 e-EAT8 / dört tekerlekten çekiş / km başına 29 gr/C02 ve 59 km’ye kadar tamamen elektrik sürüş menzili (WLTP protokolüne göre)
 • HYBRID 225 e-EAT8 / dört tekerlekten çekiş / km başına 30 gr/C02 ve 56 km’ye kadar tamamen elektrik sürüş menzili (WLTP protokolüne göre)

Verimli ve güçlü olan HYBRID4 300 e-EAT8 versiyonunda bir adet içten yanmalı benzinli ve iki adet elektromotor görev yapıyor. 200 HP (147 kW) PureTech benzinli motoru; biri önde e-EAT8 şanzımana bağlı 110 HP (81kW) ve ikincisi arka aksa entegre 112 HP (83 kW) olmak üzere iki adet elektromotor destekliyor.

Elektrikli sürüş modunda da kullanıma sunulan 4WD modu, yollarda ve zorlu arazilerde daha iyi çekiş sağlıyor. Gücün dört tekerleğe eşit olarak dağılması sayesinde: ıslak, çamurlu, karlı veya virajlı yollarda üstün yol tutuş özellikleri sağlanıyor.

225 HP (165kW) gücündeki iki tekerlekten çekişli HYBRID 180 HP (132 kW) PureTech benzinli motoru önde e-EAT8 şanzımana bağlı 110 HP (80 kW) elektromotor destekliyor.

Markanın EMP2 platformu üzerine yükselen her iki versiyonda konfor ve sürüş keyfi arasında denge kuran çok kollu bir arka süspansiyon bulunuyor. Üstelik tüm bunları kabin içi yaşama alanı ve bagaj zemini üzerindeki bagaj hacminden ödün vermeyi gerektirmiyor.

13,2 kWh kapasiteli Lityum-iyon batarya ile standart olarak 3,7 kW tek fazlı şarj ve 7,4 kW tek fazlı şarj cihazı olmak üzere farklı kullanım gereksinimlerini ve şarj çözümlerini karşılayan iki farklı entegre şarj çözümü bulunuyor.

Yeni SUV 3008, 129 gr/km’den başlayan CO2 emisyon değerleriyle aşağıdaki içten yanmalı motorlarla sunuluyor. Euro 6 normuna ve WLTP protokolüne (Dünya Genelinde Uyumlu Test Prosedürü) uygundur.

Benzin:

1,2 litre hacimli 3 silindir: PureTech 130 S&S BVM6, / PureTech 130 S&S EAT8.

1.6 litre hacimli 4 silindir: PureTech 180 EAT8.

 Dizel:  

1,5 litre hacimli 4 silindir: BlueHDi 130 S&S MT6, / BlueHDi 130 S&S EAT8.

Yeni Peugeot 3008 GT

Donanım paketleri

 Yeni SUV 3008, tasarım ve donanım açısından markanın sınıf atlama stratejisini destekleyen bir yaklaşımla satışa sunuluyor. Bu, satışa sunulan çeşitliliği ve farklı donanım seviyelerini anlamayı kolaylaştırıyor.

Markanın yeni ürün stratejisine uygun olarak üç donanım seviyesi bulunuyor. Bunların her biri, daha fazla konfor, görsellik veya sürüş desteği arayan müşterilerin beklentilerini karşılamak için “Pack” adı altında donanım paketleriyle tamamlanabiliyor. Markanın yeni ürün stratejisi aşağıdaki gibi şekilleniyor (birkaç donanım örneği ile):

 • ACTIVE– 17 inç alüminyum alaşım jantlar / Görüş Paketi / Anahtarsız çalıştırma / Çift bölgeli klima / Arka park asistanı / Dijital radyo (DAB)
 • ACTIVE PACK– ACTIVE + Mirror screen / elektrikli katlanan aynalar / Ön park asistanı ve VisioPark 1
 • ALLURE– 18 inç alüminyum alaşım jantlar / Karartmalı camlar / Güvenlik Plus Paketi / 10 inç ekranlı navigasyon / PET kumaş döşemeler
 • ALLURE PACK– ALLURE + Anahtarsız giriş ve çalıştırma / Port bagaj / Yolcu koltuğu katlanma / Ortam aydınlatması paketi ve kumaş döşemeler
 • GT- Özel 18 inç alüminyum alaşım jantlar / Black Diamond tavan / Asistan Plus Sürüş Paketi / Tam LED ön farlar / PET-Alcantara® döşemeler
 • GT PACK– GT + 19 inç alüminyum alaşım jantlar / Eller serbest bagaj kapağı / City 2 Paketi / FOCAL® Hifi / Masajlı elektrikli koltuk paketi

Tüm Peugeot modelleri gibi sürüş keyfi yeni Peugeot SUV 3008’in de DNA’sının bir parçasını oluşturuyor. Üstün yol tutuş özellikleri ile sınıfının en iyi sürüş konforunu mükemmel bir şekilde harmanlayan yeni SUV 3008 üstün sürüş keyfi sunarken kaldırımlar arası 10,7 metrelik dönüş çapı ile şehirde üstün manevra kabiliyeti sunuyor.

Sochaux / Fransa’da üretilen yeni Peugeot SUV 3008, 2020 sonunda Avrupa’da satışa sunulacak.

otohavadis@gmail.com

Başlangıç

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz