DS 4: Önce özen

DS Automobiles, DS 7 Crossback, DS 3 Crossback ve DS 9’un ardından DS 4 markanın yeni jenerasyonunun dördüncü modeli olarak avant-garde tasarımıylageldi. Kompakt premium segmentteki DS 4, kendine özgü şekliyle üç farklı yenilikçi versiyon ile sunuluyor: DS 4, DS 4 Cross ve DS 4 Performance Line.

DS Automobiles, DS 4 ile gelişimine hız katıyor. Elektriğe geçiş alanında kendine has ve dünyaca tanınmış uzmanlığın verdiği güvenden güç alan yeni kompakt premium seçenek, yeni hayranlar kazanmak adına rafinelik ve en güncel mühendisliği sunuyor.

Aero Sport Lounge modelinin hatlarını taşıyor

DS 4 muazzam boyutlarına bakacak olursak; 1,83 metrelik genişliği ve 20 inçe kadar hafif alaşım jant seçeneklerine ev sahipliği yapan 720 mm’lik büyük tekerlekleri ile, kompakt 4,40 metrelik uzunluğu ve 1,47 metrelik yüksekliği otomobile etkileyici bir görünüme sahip. DS Automobiles Tasarım Direktörü Thierry Metroz, “Daha kalemimizin ilk darbesini bile vurmadan, teknik platformu şekillendirmek için mühendislerimizle iki yıl çalıştık. Yaratıcı sürece başladığımızda yeni bir konsept tasarlamak için sahip olduğumuz manevra imkânı inanılmazdı. Otomobilin DS AERO SPORT LOUNGE konseptinden ilham alarak oluşturulmuşsilüeti, daha önce görülmemiş boyutlarıyla segmentin içinde özel bir yere sahip. Ana hatları atletik, oldukça kaslı, kompakt ve büyük jantlar üzerine oturuyor. İşin sonunda ortaya hem aerodinamik, hem etkili ve hem de karizmatik bir otomobil çıktı.” diyor.

Önden bakınca

Ön taraf yeni, kendine has farıyla karakterize edildi. Oldukça ince farlarda, matrix ve adaptif ışıklandırmayı bir araya getiren DS MATRIX LED VISION sistemi bulunuyor. Farlar ek olarak her iki tarafta iki LED hattından, toplam 98 LED’den oluşan gündüz farlarını da içinde barındırıyor. DS WINGS farlarla ızgarayı birbirine bağlıyor. Tercih ettiğiniz modele bağlı olarak bu detay, üç boyutlu ızgarada öne çıkan kademeli büyüklüklerde elmas ucu motifleri bulunan iki parçadan oluşuyor. Ek olarak, uzun kaput, hareket sağlayarak siluete dinamik bir görünüm katıyor.

Profil, akıcılıkla keskin hatları bir araya getiriyor. Gizli kapı kolları, yan tasarımdaki heykelsi yüzeyler ile uyum sağlıyor. Gövde tasarımı ile aerodinamik tasarımlı ve 20 inçlik jant seçeneği de olan büyük tekerleklerin oranı DS AERO SPORT LOUNGE konseptinden geliyor. Otomobil bu sayede görkemli ve özel bir görünüme sahip.

Arka tarafta tavan, teknik bilgi birikiminin bir göstergesi niteliğindeki emaye yüzey baskılı arka camın dik kavisiyle oldukça aşağı uzanıyor. Siluet, zarif olduğu kadar aerodinamik açıdan etkili de. Arka çamurluklar, kıvrımları ve C sütununu vurgulayan, DS logosunu taşıyan siyah renkli keskin köşeleri ile fit ve güçlü bir tasarım ortaya koyuyor. Arkada, lazer kabartmalı pul efekti ile yeni nesil özgün aydınlatma grubu bulunuyor.

DS 4 aynı gövdenin içinde değiştirilebiliyor. Versiyonların merkezi olarak DS 4’te, özel çamurluk tasarımları, ustalıkla verilen krom dokunuşları ve görkemli, atletik bir duruş sağlayan kontrast siyah tavanı sayesinde zarafet en baskın nitelik.

DS 4 CROSS, çamurlukların alt kısmına yapılan özel koruma ve mat siyah boya dokunuşlarıyla SUV’lara gönderme yapıyor. Yan camların çerçevelerinin parlak siyah üst kısımları, parlak siyah ızgara, dikkat çeken alaşım jantlar, tavan rayları ve gövde rengi tavan işe son noktayı koyuyor. Özel bir seçenek olarak DS 4 CROSS, kum, kar ve çamur modlarıyla yüksek yol tutuş sağlayan gelişmiş çekiş kontrol sistemine ve eğim iniş yardımcısına sahip olabiliyor.

Daha dinamik olan DS 4 PERFORMANCE LINE, siyah tasarım paketiyle siyah dış süslemelere (DS WINGS, arka aydınlatma grubu arasındaki şerit, ızgara ve yan cam çerçeveleri) ek olarak dikkat çeken siyah alaşım jantlar ve özel iç mekan tasarım konseptine sahip.

İçten bakınca

DS 4 dijital, akıcı ve ergonomik bir iç mekana sahip. İşlevleri kadar tasarımı da düşünülen her bir parça bir bütün olarak birbiriyle bağlantılı. Bu akışkanlık DS 4’ün iç mekanında genel bir dinginlik sunmayı amaçlayan yenilikler sayesinde.

Seyahat sanatı, deneyimi kolaylaştırmak için üç arayüz bölgesinde gruplanan yeni kontrol düzeni kullanılarak gösteriliyor. Usta saat zanaatkârlarından ilham alınan Clous de Paris giyoş işlemeleri, aşağıda belirtilen özellikleri vurguluyor:  Ön konsoldaki ince şerit, klima kontrolünü ve DS AIR’i bir araya getiriyor.  Otomatik cam düğmeleri, kapıya yerleştirilmiş olan yan hava çıkışları ile hizalanıyor. DS IRIS Sistemine bağlı 5 inç dokunmatik kontrol ekranı DS SMART TOUCH ile otomatik vites kutusu için kompakt kontrol düzeneği DS E-TOGGLE’ın birleşimi orta konsola konumlandırılmış durumda.

DS 4’ün içi, iki birleşik alandan meydana geliyor: Konfor için bir temas bölgesi ve farklı arayüzler için interaktif bölge. Cam kontrolleri için iki tonlu uygulama, bilişsel algılamayı tetiklemek için tasarlanmış.

Malzemeleri arasında farklı deri türleri, Alcantara®, dövme karbon, ahşap ve yeni döşeme teknikleri kullanılarak DS 4’ün iç tasarımı zarafet ile teknolojiyi birbirine katıyor.

Yeni iç mekan tasarım konsepti, konfora yenilikçi bir anlam katıyor. Havalandırma ve masaj özellikli koltukların şekline özel olarak ilgi gösterilmiş. Konsept, bir deniz kabuğundan ilham alarak tek parçadan oluşan, kavisli ve kesintisiz, yeni bir konfor alanı yaratıyor. Yeni döşeme, ayrıcalıklı bir konfor seviyesine erişmek için kullanılanyüksek yoğunluklu köpüğükaplıyor. Uzatılmış koltuk ve deniz kabuğu formu, yenilikçi tasarım için beklenmedik bir derinlik sağlıyor.

İki tonluiç yüzeyde, Çakıl Grisi renkli deri koltuklar, konfor alanları için pürüzsüz bir his yaratan düz malzemelerle birleştirilmiş, deri ve Clous de Paris giyoş işlemeli süslemelerle desteklenmiştir. İnteraktif alanın bulunduğu üst kısımda Dişbudak ağacından ahşap süslemeler ve oldukça yüksek kaliteli Criollo Kahvesi Nappa deri kullanılmıştır.

DS Automobiles’in en üst düzey ustalığının sembolü olan Criollo KahvesiNappa deri saat kayışı tasarımlı koltuklardan oluşan OPERA iç mekan tasarım konsepti, ileri düzey tasarımıyla kendini gösteriyor. Dişbudak ağacından ahşap ve geniş alanlarda Criollo Kahverengi Nappa deri döşeme bu lüks ortamı tamamlıyor.

Bu iç mekânda usta döşemeciler Fransız uzmanlığını pekiştirmek için daha da ileri gitmiş: her ilmiğin tamamen gizli bir yerde sonlandığı gizli dikişler, kapı panellerindeki derinin kalitesini ön plana çıkarıyor. Bu, iç yüzeydeki Dişbudak ahşabının seçimi ya da direksiyonun deri kaplanması gibi çok sayıda “el yapımı” detaydan yalnızca biri.

Performance Line versiyonu, DS 4’ün dinamizmini vurguluyor. Geniş Alcantara® parçaları ön konsolu, kapıları ve orta konsolu kaplıyor. Yüksek yoğunluklu köpük dolgulu koltuklarda oya, özel altın ve Carmin dikişle, pileli kumaş ve Alcantara® kullanılmış. Direksiyon simidi, alt kısmında tek parça dövülmüş karbonla süslenmiş.

İçerideki ahenk hissi, kişiselleştirilebilir ortam ışıklandırmayla vurgulanmış. Bu şekilde dolaylı olarak yan özelliklerin altını çizmek ve genel sakinlik hissine katkıda bulunmak amaçlanmış. Segmentinde bir ilk olarak, akustik ortam 14 hoparlörlü 690 Watt gücünde Focal Electra ses sistemi ve akustik yan camların (ön ve arka) bir araya getirilmesiyle sağlanmış.

Bir hava temizleme sistemi, kokpiti PM 2.5 partiküllerine karşı, içerideki ve dışarıdaki kirliliği belirlemede kullanılan sensörlerle koruyor. Aracın içine giren havanın yönetimi, yalnızca birkaç dakikada içerideki havayı temizleyebilen bir filtreleme sistemi eklenerek en verimli hale getirilmiştir. Hava kalitesi kaydedilip orta ekranda gösteriliyor.

Geliştirilmiş teknoloji

%70 yeni ya da özel parçasıyla EMP2 platformunun belirgin gelişimine dayanarak DS 4, şarj edilebilir hibrit teknolojisini (225 HP ve WLTP karma koşullar çevriminde  tamamen elektrikli sürüş modu ile 50 km’den fazla menzil) lansmandan itibaren sunuyor. Yeni nesil bilgi-eğlence sistemi, kompakt premium segmentinde henüz görülmeyen sürüş yardım sistemleri ve yenilikçi bilgi projeksiyon sistemi DS 4’ün öne çıkmasını sağlıyor.

Şarj edilebilir hibrit

2019 ve 2020 yıllarında iki kez Formula E şampiyonu olmuş olan DS Automobiles, elektriğe geçişin dönüm noktasında. EMP2 platformunun yeni türevi, kullanışlılık ya da bagaj hacminden taviz vermeden yeni nesil şarj edilebilir hibrit güç ünitesine ev sahipliği yapmak üzere oluşturulmuş. Turbo beslemeli 180 HP sunan dört silindirli benzinli motor, 110 HP sunan elektrik motoru e-EAT8 elektrikli otomatik şanzımanla bir araya getirilerek sistem olarak 225 HP ulaşılmış. Motor, arka aksın arkasında yer alan yeni, daha küçük ve daha yüksek kapasiteli hücreleri olan daha verimli aküyle çalışmaktadır. Böylelikle tam elektrikli sürüş modunda (WLTP karma koşullar çevriminde) 50 km’den fazla menzil sağlıyor.

PureTech 130, 180 ve 225 HP sunan benzinli modeller ve 130 HP sunan BlueHDi dizel motor seçeneklerinin tümü  8 ileri oranlı tam otomatik şanzımana sahip olacak. DS 4 aynı zamanda birinci sınıf aerodinamik çözümler tarafından sağlanan, oldukça verimli, çok enerjili seçeneklere de sahip olacak.

Şık ve dijital iç mekân için bağlantılar

Dijital teknolojiler için öncelik, sürücünün gözünü yoldan ayırmamasını sağlayacak bir çözüm üretmekti. Bu tartışmasız bir güvenlik faydası sağlayacaktı. DS EXTENDED HEAD-UP DISPLAY adındaki bu avant-garde deneyim, arttırılmış gerçekliğe doğru atılan ilk adım. Yeni bir üç boyutlu teknolojiyle, önemli sürüş verileri direkt yolun üzerine yansıtılıyor. Optik bir ilüzyon kullanılarak veriler, ön camın dört metre ilerisinde, sürücünün bakışına 21 inç (53 cm) büyüklüğünde sanal bir ekran ile gösterilmesi dah önce bu segmentte olmamıştı. Hız, sürüş yardım sistemleri, navigasyon, uyarı mesajları veya dinlenilen şarkı ya da yapılan telefon görüşmesi gibi önem arz eden bilgiler de yola yansıtılacak.

Bu duyusal ve deneysel teknoloji 10 inçlik ekrana sahip tamamen yeni tasarlanmış bilgi-eğlence sistemi, DS IRIS SYSTEM’ın kalbinde yer alan daha geniş bir teklifin parçası. Yeni arayüz, ikonlarla tamamen kişiselleştirilebilen profiller oluşturabilme düşüncesi etrafında geliştirilmiş, dokunmatik, akıcı ve tepkisel bir arayüzle akıllı telefonun kullanışlılığını benimsiyor. Otomobil çalıştığında ayarlar ve görüntü otomatik olarak yükleniyor. Kişiselleştirmenin ardında yatan fikir herkesin ihtiyaçlarına yönelik olarak içerikleri ayarlamasına imkân vermek.

Ses ve parmak hareketleri ile kontrol edilen DS IRIS SYSTEM, sistemin kendisinden istenenleri gerçekleştirebilmesi için ne söylendiğini anlama yetisine sahip bir kişisel yardımcıyı da içinde barındırıyor.

Bu, orta konsolda yer alan DS SMART TOUCH adında, özel bir dokunmatik ekranlı kontrol sistemiyle destekleniyor. Kullanıcının daha önceden ayarlanmış favori işleve doğru parmak hareketleri yapması yeterli. Ekran aynı zamanda yakınlaştırma ve uzaklaştırma gibi iki parmaklı normal hareketleri de algılıyor ve el yazısını tanıyabiliyor.

Konfor

DS 3 Crossback, DS 7 Crossback ve DS 9’da halihazırda sunulan ikinci seviye, yarı otonom sürüş (yolda şu an izin verilen en yüksek seviye) DS 4 için DS DRIVE ASSIST 2.0 ile kapsamlı bir şekilde güncelleştirildi. Hız kontrolü trafik akışına göre hızı ayarlıyor, trafik sıkışıklıklarında durup kalkabiliyor. Sistem aynı zamanda sürücünün seçtiği şeritte, isabetli bir araç konumlandırması sağlayabiliyor. DS 4 için üç yeni özellikle gelişim elde edilmiştir: yarı-otonom şerit değiştirme, virajlar için hız ayarlama ve levhalardaki hız sınırlarına uyum. Kontrolün her zaman sürücüde olduğundan emin olunması  için direksiyon simidinde, sürücünün elinin üzerinde olup olmadığını kontrol eden bir tutma sensörü bulunuyor.

Yeni “köşe radarları”, uzun mesafeli kör nokta izleme (75 metreye kadar) ve kör noktadan gelen tehlikelerde çarpışmayı önlemek için arka trafik uyarıları gibi işlevleri beraberinde getiriyor.

DS Automobiles, dinamik dinginlik konsepti demek. Bu, DS 4 ile sınıfının lideri sürüşe karşılık geliyor. Güçlü noktalardan biri, sadece bu segmentte tek olarak, kamera kullanılarak sağlanan DS ACTIVE SCAN SUSPENSION adaptif süspansiyon. Kamera, ön camın üzerinde bulunuyor, yol yüzeyindeki düzensizlikleri gözlemleyip verileri bilgisayara aktarıyor. Dört yükseklik sensörü ve üç ivme ölçer ile sistem, her bir tekerleği ayrı ayrı kontrol ediyor. Aldığı veriler ışığında, gerekliliğe göre süspansiyonu daha sert ya da daha yumuşak hale getiriyor. Sonuç olarak, yol ne durumda olursa olsun, yüksek düzey konfor sağlanıyor.

DS NIGHT VISION: DS Automobiles’i rakiplerinden ayıran diğer bir başka teknoloji. Sistem yolu ve tehlikeleri daha görünür hale getiriyor. Izgarada bulunan kızılötesi kamera, yayaları ve hayvanları 200 metre uzaktan geceleri ve yetersiz ışıkta tespit ediyor. Sürücü yoldaki tehlikeleri dijital araç ekranında (ve DS EXTENDED HEAD-UP DISPLAY’de uyarı olarak) görüyor, bu da onlara tepki verme imkânı tanıyor.

Çevreye saygı

DS 4’ün %95’i yeniden kullanılabilir malzemeden ve %85’i geri dönüşebilen parçalardan yapılmış. Ağırlığının %30’u metal ve polimer arasında değişen yenilenebilir ve geri dönüştürülmüş malzemeden oluşuyor. Özellikle ön panel, görünmeyen parçalar için %20 kenevirden yapılmış. Geri dönüştürülmüş malzemeler arasından polipropilen, polyester ve elastomer lifleri, deflektör olarak şasinin altında gürültüyü azaltmak için ya da montaj noktalarında kullanılmış.

Yedi renk

İkisi yeni olmak üzere yedi renk seçeneği mevcut. Diğer renkleri de tamamlayan BAKIR ALTIN ve CİLALI GRİ’nin yanı sıra KRİSTAL GRİSİ, PLATİN GRİSİ, KIRMIZI KADİFE, İNCİ BEYAZI ve PERLA NERA SİYAHI.

Ne zaman geliyor?

DS 4; Türkiye pazarında 2022 yılı ilk çeyreğinde satışa sunulacak. Faaliyette olan üç DS STORE’dan DS STORE İstanbul ve DS STORE Ankara’da bulunan DS VIRTUAL VISION sanal gerçeklik ünitesinin saat kayışı tasarımlı nappa deri döşemeli koltuğunda oturarak müşteriler kendi tasarımlarını seçebilir ve sanal gerçeklik başlığı yardımıyla, tasarımlarını hem otomobilin dışından hem de içinden gerçek ebatlarıyla görebilirler.

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz