Sportif karakterli

Toyota Corolla HB 1.2 lt.

Toyota, spor otomobil karakter esintilerini taşıyan Corolla HB ile yollarda seyrine devam ediyor.Toyota’nın en önemli oyuncusunun Corolla olduğunu biliyoruz. Hatchback (HB) gövde tipi ile de hayatımızda olan Corolla sportif, agresif tasarımı ile dikkat çekiyor. Benzinli motorun yanı sıra 1.8 litre hibrit motorla da sunulan Corolla HB, Toyota’nın geçmişte efsaneleşen spor otomobil karakterini taşıyan esintileri, keyifli sürüşü, tasarımı, zengin donanımıyla kompakt sınıfın şık oyuncularından biri olarak yollarımızı aşındırıyor. Kısacası, Toyota Corolla HB 1.2 litrelik motorlu, CVT şanzımanlı versiyonu ile bu haftaki sürüş izlenimi misafirimiz oldu.

DIŞTAN BAKINCA

Toyota’nın yeni tasarım öğelerini marka kardeşleri gibi taşıyan Corolla HB’nin sportif tasarımına baktığımızda; ön bölümde geniş alt ızgara ile ince kaput çizgisi ve dar hatlı farlar ilk göze çarpan ve otomobili Sedan versiyonundan ayırıyor. Otomobilin yan bölümünde, yukarıya doğru ilerleyen kapı çizgisi arka kapı camını daraltsa da HB hissini vurguluyor. Arkada ise tamamen yenilenen arka stoplar Corolla HB’ye yepyeni bir görünüm sağlıyor. Arka kısmın daha sportif gözükmesi için çift renkli bir arka tampon ve dik tasarlanmış kedi gözleri gözden kaçmıyor. Ayrıca çift parçalı stoplar ve girintili çıkıntılı tasarıma sahip olan bagaj kapağı da ayrıca bir dinamizm ortaya koyuyor. Corolla HB TNGA platformu sayesinde birlikte önceki nesle göre 40 mm daha uzun ve 20 mm daha alçak. Otomobil; 4370 mm uzunluğa, 1790 mm genişliğe, 1455 mm yüksekliğe ve 2640 mm aks aralığına sahip. Ayrıca 361 litrelik bir bagaj hacmi bulunuyor.İÇTEN BAKINCA

Dış tasarımı sportif esintilere sahip olan Corolla HB’in iç mekanı ise sedan versiyonu gibi sade ama ergonomik bir tasarıma ve anlayışa sahip. 7 inçlik dijital gösterge paneli, 3 kollu fonksiyonel deri kaplı direksiyon, 8 inç boyutundaki multimedya ekranı, dijital klima kontrol ünitesi ve kablosuz şarj bölümünden diğer gövde tipleriyle aynı özelliklere sahip. Genel anlamda kabin darlık hissi veriyor ama ön bölümdeki yolcular için mesafeler oldukça yeterli ve bolca fonksiyonel alan mevcut. Sürücü koltuğunda ise sizi rahatsız edebilecek hiçbir unsurla karşılaşmıyorsunuz. Kabin içinde kullanılan malzemelerin kalitesi ve genel olarak sürüş konforu da tatmin ediyor. Test misafirimizde panoramik cam tavan iç mekanın darlık hissini biraz ferahlatıyor. Arka bölümdediz ve baş mesafesi HB bir model için oldukça yeterli denebilir.

MOTOR VE PERFORMANS

Corolla HB’de benzinli ve hibrit motor seçenekleri sunuluyor. Test misafirimizin kaputunun altında yer alan 1.2 litrelik turbo beslemeli benzinli ünite, 116 HP güç ve 185 Nm tork üretiyor. Gücünü Multidrive S (CVT) şanzımanla ön tekerleklere ileten motor, 1330 kilogramlık otomobile yeterli performansı sağlıyor. CVT şanzımanın motorla uyumu başarılı. Genel olarak sessiz kalmayı başaran motor, ara hızlanmalarda da istekleri karşılıyor. Fabrika verilerine göre ortalama 5.8 lt/100km’lik bir yakıt tüketimine olan araçla, testimiz boyunca ortalama 6.8 lt/100 km’lik bir tüketim verisi elde ettik. Biraz daha dikkat ile daha düşük sarfiyat değerlerine ulaşmak mümkün. 0’dan 100km/s hıza 10 saniyede ulaşan Corolla HB, maksimum 195 km/s hıza ulaşabiliyor. Performans noktasında 1.2 lt’lik motorun sürüş dinamiklerinin kabul edilebilir bir seviyede olduğunu söyleyebiliriz. İhtiyaçlarınızı rahatlıkla gideriyor. Benzinli versiyonda Dream ve Flame olmak üzere iki donanım seviyesiyle sunulan Corolla HB, sınıfında iyi yol tutan otomobillerinden biri. Direksiyom tepkileri başarılı ve iyi dengelenmiş süspansiyon sistemi konfordan çalmıyor. Corolla HB, Toyota’nın Toyota Safety Sense teknolojisiyle birlikte sunuluyor. Bu güvenlik paketinin içerisinde; gündüz ve gece yaya algılama özelliğini içeren Ön Çarpışma Önleyici Sistem (PCS), Adaptif Hız Sabitleyici (ACC), otomatik yönlendirme desteğini içeren Şerit Takip Sistemi (LDA) ve Otomatik Yanan Uzun Farlar (AHB) teknolojilerini de bulunuyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Motor Hacmi: 1197 cc
Silindir Adedi: 4
Maksimum Güç: 116 HP
Maksimum Tork: 185 Nm

Performans:

0-100 km/s Hızlanma: 10.0 sn
Maksimum Hız: 195 km/s
Frenleri (ön/arka): Hava kanallı disk /disk

Yakıt Tüketimi (100 km/lt)

Şehir İçi: 7.2
Şehir Dışı: 5.1
Ortalama: 5.9
Test ortalama: 6.8 lt/100km
Yakıt deposu: 50 lt

Boyutlar

(u/g/y): 4370/1790/1435 mm
Bagaj hacmi: 361 lt
Boş Ağırlık: 1330 kg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com