Toyota 2023 Kenshiki’de En Yeni Elektriklilerini Sergiledi

Toyota, 2023 Kenshiki Forum’da en yeni elektrikli konseptlerini, teknolojilerini ve yeniliklerini paylaştı. Japonca’da “iç yüzünü anlamak” şeklinde ifade edilen Kenshiki beşinci kez düzenlendi ve Toyota yenilikçi vizyonunu aktarmaya devam etti.

Toyota, 2024 yılında üretim versiyonu tanıtılacak Urban SUV konseptinin dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Aynı zamanda 2025 yılında yollara çıkacak Sport Crossover ile birlikte Toyota FT-3e ve Toyota FT-Se konseptlerinin Avrupa prömiyerini yaptı. Toyota Professional ürün ailesinden yeni PROACE, PROACE CITY ve PROACE MAX modelleri de gösterildi. Ayrıca Hilux ürün gamı da, Kenshiki Forum’da gösterilen yeni Hilux Hybrid 48V ile daha da genişletildi.

En güncel elektrifikasyon hedeflerini açıklayan Toyota’nın, Avrupa’da mevcut durumda hibritler dahil elektrik motorlu araçların satış oranı yüzde 71 oldu ve 2024’te yeni elektrikli araçların adetlerinin de artmasıyla bu rakamın yüzde 75’e çıkması bekleniyor.

Toyota, 2026 yılına kadar Toyota binek otomobillerden hafif ticari araçlara kadar yaklaşık 15 farklı sıfır emisyonlu araç sunacak. Bu araçlardan 6 adedi ise, özel olarak geliştirilen elektrikli araç platformu üzerine yapılacak. Bununla birlikte bu dönemde Toyota’nın Avrupa’da yıllık satış oranının yüzde 20’sinin tam elektrikli olması, yıllık 250 binden fazla tam elektrikli satışının gerçekleşmesi bekleniyor.

2026’ya kadar 6 elektrikli model sunacak

Toyota’nın ‘Herkes için Mobilite’ stratejisi ve 2040 yılına kadar Avrupa’da ve 2050 yılına kadar küresel ölçekte tam karbon nötrlüğü sağlama taahhüdü, şirketin yeni ürün geliştirme yaklaşımına rehberlik ediyor. Toyota, Kenshiki Forum’da markayı Avrupa’da sıfır emisyona götürecek gelecek ürünler ve teknolojiler hakkında birçok önemli detay açıkladı. 2026 yılına kadar özel olarak elektrikli araçlar için yapılmış platforma sahip 6 tam elektrikli modeli sunma hedefinin yanı sıra birçok yeni teknoloji gösterildi. Yeni tanıtımı yapılan Urban SUV ve Sport Crossover konseptleri, geçen yıl tanıtımı yapılan Compact SUV konsepti ve bZ4X markanın 6 tam elektrikli modelinden 4’ünü oluşturuyor. Ayrıca 2026’dan sonraki araçlarda sunulacak yeni nesil batarya teknolojilerinin geliştirilmesi konusunda da açıklamalar yapıldı.

Karbon nötr olmaya 360 derecelik bir yaklaşım getiren Toyota, 2030’da tüm üretim tesislerini tamamını karbon nötr yapacak. Açıklanan elektrifikasyon hedefleri kapsamında Toyota, 2035’te Avrupa Birliği, İngiltere ve EFTA ülkelerinde sadece sıfır emisyonlu araç satışı gerçekleştirecek. Bununla birlikte lojistik sürecinde de emisyonları sıfırlamayı hedefleyen Toyota, Avrupa’da Belçika ve çevre ülkelerde hidrojen yakıt hücreli araçlarla lojistiğini gerçekleştirmeye başladı. 2040’ta ise satın alınan ürünler ve hizmetler dahil olmak üzere lojistik operasyonlarının tamamının karbon nötr olması planlanıyor.

2026’da yeni nesil bataryalar geliyor

2026’dan itibaren sunulacak yeni nesil bataryalarla elektrifikasyona öncülük eden Toyota mevcut bZ4X’e kıyasla iki kat daha fazla sürüş menzili ve %20 daha düşük maliyet sunması hedeflenen performans versiyonu bir batarya tanıtacak. Marka, aynı zamanda elektriklilerin yaygınlaşmasını amaçlayan düşük maliyetli bir bataryayı da kullanmaya başlayacak.

Yeni bir şekle, iki kutuplu yapıya sahip olacak ve ana malzeme olarak daha düşük maliyetli lityum demir fosfat (LFP) kullanacak. Bunun bZ4X’e kıyasla menzili yüzde 20 artırması ve maliyeti yüzde 40 azaltması hedefleniyor. Üçüncü yeni nesil batarya ise, bipolar teknolojiler ve yüksek nikel katot kullanarak yüksek performansa odaklanacak. Bu teknolojide de düşük maliyetler ve daha uzun bir sürüş menzili bekleniyor. Toyota, katı hal bataryaların 2027-2028 yıllarında ticarileştirmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda en başından itibaren yüzde 10’dan yüzde 80 kapasiteyi sadece 10 dakikalık bir şarj süresiyle elde etmeyi hedefleniyor.

Urban SUV Concept

Avrupa için yeni elektrikli SUV: Urban SUV Konsepti

Toyota, Kenshiki’de Avrupa için gelecek elektrikli araç stratejisinin bir parçası olarak yeni Urban SUV Konsepti’ni tanıttı. 2024 yılında tanıtılması planlanan yeni elektrikli aracın üretim versiyonundan ipuçları veren Urban SUV, cesur tasarımı ve yenilikçi yaklaşımıyla dikkat çekiyor. Urban SUV, Toyota’nın Avrupa’da 2026’ya kadar elektrikli araçlara özel olarak geliştirilen mimariye sahip 6 tam elektrikli ürün gamının en kompakt ve en ulaşılabilir modeli olacak. Bu araç, Avrupa’daki en büyük elektrikli araç pazarlardan biri olacağı tahmin edilen B-SUV segmentinde konumlandırılacak.

Bu yeni elektrikli modelin de katkısıyla Toyota Avrupa’da 2035’te sadece elektrikli araçlar sunacak ve 2040’ta tamamen karbon nötr olacak.

Combo Sport Crossover Concept (solda)

Toyota Sport Crossover Konsepti

Toyota’nın Kenshiki’de sergilediği araçlardan biri olan Sport Crossover Konsepti, 2025’te üretilerek ürün gamına katılacak. Markanın elektrikli araç ürün gamı içerisinde bir tasarım ikonu haline gelecek olan konsept, şık aerodinamik silueti ve ayırt edici çizgileriyle dikkat çekiyor. İlk kez elektrikli otomobil kullanacak müşteriler için SUV’lara göre çekici bir alternatif olarak öne çıkan Sport Crossover, geniş bir yaşam alanı ve bagaj hacmiyle birlikte yüksek konfor sunuyor.

FT-3e

Yeni nesil elektriklileri temsil ediyor: FT-3e

Toyota, Brüksel’deki Kenshiki Forum’da FT-3e SUV konseptini Avrupa’da ilk kez tanıtarak yeni nesil elektrikli araçlar sunacağı tasarım ve teknolojileri ortaya koydu. FT-3e, performans odaklı spor otomobiller ve lüks sedanlar dahil olmak üzere çok yönlü yeni nesil elektrikli araç mimarisi üzerine yapıldı. Bu yeni nesil elektrikli araç daha fazla verimlilik ve menzil için mümkün olan en düşük ağırlığı ve optimize edilmiş aerodinamiği elde etmek üzere tasarlandı. FT-3e, karbon-nötr bir mobilite sağlamanın ötesine geçerek toplumla bağlantı kuran, aracın kendisine veya çevresine veri/enerji aktarımı için bir ortam görevi gören çok çeşitli teknolojileri içeren bir konsept olarak öne çıkıyor.

FT-Se

Elektrikli spor otomobil vizyonu: FT-Se

Toyota, Kenshiki Forum’da elektrikli FT-Se spor otomobil vizyonunu gösterdi. Motorsporlarında farklı şampiyonalarda daha iyi otomobiller geliştirmek üzere yarışan TOYOTA GAZOO Racing’in uzmanlığıyla geliştirilen FT-Se konsepti, sıfır emisyonlu yüksek performanslı spor otomobillerin geleceğini temsil ediyor. Sürücü ve araç arasındaki ilişkinin evrimleşmiş halini yansıtan FT-Se, ismini Geleceğin Elektrikli Toyota Spor Otomobillerini temsilen ‘Future Toyota Sports electric’ kısaltmasından alıyor. İki koltuklu spor otomobil, etkileyici karakteristiği yeni nesil batarya teknolojisiyle bir araya getiriyor.

Toyota hafif ticaride büyürken, Türkiye satışları Avrupa’da ilk 5’e girdi

Toyota, yenilenen Toyota Professional ürün gamını da gösterdi. 2022 yılında Avrupa’da 119 bin adetlik hafif ticari araç satışı gerçekleştiren Toyota, şu ana kadar 140 bin adedin üzerinde satış ile şimdiden yeni bir rekora imza atmayı başardı. Hafif ticari segmentinde büyümeyi planlayan Toyota, 2025 yılında 180 bin adedi aşarak yüzde 7 pazar payı ile ilk 6 markadan biri olmayı hedefliyor. Bunun birlikte Türkiye de, Toyota’nın hafif ticari araçlarında önemli bir yere sahip oldu. İlk 10 ayda Türkiye’de 9 bin 612 adet Toyota hafif ticari araç satışı gerçekleşti ve bu adetlerle Toyota Türkiye, Avrupa Toyota Professional satışları içerisinde ilk 5’te yer aldı.

Toyota Professional ürün gamı daha iddialı oldu

Tamamen yeni bir ön tasarımla dikkat çeken PROACE ve PROACE CITY, daha dikkat çekici hale getirildi. Yeni PROACE aynı zamanda tam elektrikli olarak da sunulacak. 75 kWh bataryaya sahip araç tek şarjla 350 km’ye varan pratik bir menzile sahip. Her ikisi de 136 HP (100 kW) güce sahip elektrikli PROACE aynı zamanda 50 kWh daha küçük bir batarya ile de tercih edilebilecek.

Toyota PROACE MAX 

Toyota, Brüksel’de tamamen yeni Toyota PROACE MAX de tanıttı. Yüksek yük taşıma kabiliyeti ve sınıfının lideri kapasitesini verimli sürüş ve dikkat çekici bir tasarımla birleştiriyor.

Toyota’nın Avrupa’daki ilk büyük boyutlu ticari aracı olan PROACE MAX, kapsamlı Toyota Professional ticari araç ürün portföyünün bir parçası olarak güncellenen PROACE ve PROACE CITY ile birlikte geniş PROACE araç ailesine katılıyor.

Land Cruiser Prado, 2024’te Türkiye’de

70 yılı aşkın bir süredir güç ve dayanıklılığın simgesi haline gelen Land Cruiser Prado da, Kenshiki’de sergilenen yenilikler arasındaydı. Yeni model, efsanevi Land Cruiser DNA’sını yeni teknolojilerle birleştirerek günlük kullanımlarla birlikte şehir içi ve arazi sürüşlerinde çok daha yüksek performans getiriyor. Toyota, Yeni Land Cruiser Prado modelini 2024 yılının ikinci yarısında Türkiye’de satışa sunacak. Bununla birlikte 2025 yılında ise Hybrid 48V teknolojisine sahip versiyon da kullanıcılarla buluşturulacak.

Efsanevi Hilux’a hibrit versiyon

Toyota, 2023 Kenshiki Forum’da elektrifikasyon dünyasına adım atan efsanevi pick-up modelinin Hilux Hybrid 48V versiyonunun örtüsünü kaldırdı. 48V hibrit sistemiyle donatılan Hilux Hybrid 48V, şehir içi ve arazi koşullarında daha fazla verimlilik, daha iyi sürüş performansı ve daha fazla konfor sunuyor.

1968 yılında tanıtılmasından bu yana kalite, dayanıklılık ve güvenilirlik konusunda anında ün kazanarak bir otomotiv efsanesine dönüşen Hilux, her neslinde bu iddiasın ileriye taşımayı başarıyor. Toyota, Hilux modeline hibrit 48V sistemini ekleyerek karbon nötr hedefine yönelik kapsayıcı ve çok teknolojili yaklaşımını güçlendiriyor.

Hilux’un kendine has görünümüyle ve sadece Çift Kabin versiyonda sunulan Hilux Hybrid 48V, kaslı hatları, dikkat çekici üç boyutlu ön panjuru ve cesur tarza sahip ön tamponuyla aracın güçlü duruşunun altını çiziyor. Bununla birlikte dünyanın en zorlu koşullarına meydan okuyabilecek tarzıyla birlikte kabinde konforlu ve geniş bir yaşam alanı sunuyor.

Üçüncü nesil yakıt hücresi teknolojisi 2026’da geliyor

Toyota, farklı teknolojilerle ülke ve bölgelerin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak çözümleri geliştirmeye devam ediyor. Otomotiv dışında farklı alanlarda da kullanım imkanı sağlayan ve sıfır emisyona giden yolda büyük önem taşıyan hidrojen yakıt hücresi teknolojisi konusunda da çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak efsanevi Hilux modeline hidrojen yakıt hücresini adapte eden Toyota, 2023 Kenshiki Forum’da Hilux Yakıt Hücreli Prototip modelini de sergiledi.

Hidrojen yakıt hücreli binek araçlar ve ticari araçlar üzerinde geliştirmeler yapmaya devam eden Toyota, 2026 yılında üçüncü nesil yakıt hücresi sistemini tanıtmaya hazırlanıyor. Hidrojen yakıt hücresi teknolojisinin ticarileştirilmesi ve yaygınlaşması anlamında dönüm noktası olacak. Yıllık 100 bin adetlik üretim hedefiyle birlikte bu teknolojiyle menzil yüzde 20 artacak ve maliyetleri yüzde 37 civarında düşecek. Bununla birlikte yapılacak iş birlikleriyle birlikte 2030’da yıllık üretim 200 bin adede çıkacak ve maliyetlerin yüzde 50 düşmesi planlanıyor.

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz