Heybetli bir sempatik

Jeep Renegade 1.6 120 Hp Multijet II Limited

Yeni Jeep Renegade dış ve iç tasarımıyla, sahip olduğu donanımlarıyla, geçmişine yaptığı atıflarla sempatik olduğu kadar da heybetli bir tarza sahip.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tüketicilerin hayat tarzı ve tüketim alışkanlıklarına göre otomotiv sektörü kendine yön çiziyor desek yanlış olmaz. İnsanların gelir seviyesi arttıkça ev içi ve ev dışı ihtiyaç ve hobilerinin değişmesi, kullanılan araçlar noktasından da farklılıklar ortaya çıkarıyor. Bu bağlamda, yer seviyesinden yüksek, birçok fonksiyonel özellliğe sahip, muhafaza alanları geniş ve aynı zamanda gösterişli araçlar tercih edilmeye başlanıyor. Yani binek araçların yerine SUV tabir edilen araçlar daha bir revaç grafiği artıyor. İşte bu haftaki test misafirimiz de bu türden bir araç. Misafirimiz heybetli olduğu kadar da sempatik bir görünüm arz ediyor. Jeep Renegade’den bahsediyoruz.
Bizim kısaca “cip” dediğimiz, arazi araçları segmentinde 1941 yılından bu yana üretim yapan Jeep firması da, SUV cevabını Renegade ile vererek ‘bensiz olmaz’ dedi. İlk kez 84. Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan model, geçtiğimiz yıl Ekim ayında satışa sunulmuştu. Fiat’ın İtalya’da ürettiği Renegade, geçmişin çizgileriyle de günümüze göz kırpıyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

DIŞTAN İÇE

Sempatik ve heybetli olan, kübü hatırlatan tasarıma sahip Renegade, Willy MB denilen 1941 yılındaki aracından izler taşıyor. Bu anlamda ilk olarak büyük yuvarlak farlar dikkat çekiyor. Arka arkaya gelen ve yere dik konumlandırılmış çubuklardan oluşan radyatör panjuru ön tasarımın ana silüetini oluşturuyor. Dışarıya doğru çıkık çamurluklar, insanın içini ısıtan turuncu renge uyum sağlamış sert siyah tampon ile ‘geçmişten gelen’ bir tasarım çizgisine sahip. Aracın yan tarafına doğru geldiğimizde arka çamurluklarına çıkıntı oluşturduğunu, yine geçmişe referans gönderen yan kapılarda (kaputun üzerinde de) yıldız simgesi var. Gövde rengine uyumlu siyah sert plastik kapı basamaklarının altında da devam edip arkaya kadar uzanıyor. Yıldız modele daha güçlü ve sadece bana ait imajı kattığını da eklemiş olalım. Arka kısma geldiğimizde ‘geçmişi’ yani 1941’i hatırlatan stop lambalarını fark etmemek zor! Üzerine işlenmiş X işaretini ise hemen görüyorsunuz. Krom renkli difüzör ve çift çıkışlı egzoz sistemi de yerini almış.
Model Model, 4255 mm uzunluğa, 1805 mm genişliğe, 1667mm yüksekliğe ve 2570 mm aks mesafesine sahip. Unutmadan, Sky Open Air açılır tavanın sunduğu özgürlüğün altını da çizmeden geçmeyeyim. Kısacası Yeni Renegade’in sahip olduğu dış tasarım hem sempatik, hem heybetli bir o kadar da iddialı desem eksik bile söylemiş olurum.
Aracın içine adım attığınızda kalite ve ailenin diğer modellerinden tanıdık gelen bir iç mekanı sizi karşılıyor. Sürücü koltuğuna oturduğunuzda bütün göstergeleri kolaylıkla okuyabiliyorsunuz. Gösterge panellerinin orta bölümüne yol bilgisayarı yerleştirilmiş. Direksiyon üzerinden de ekranı kumanda etme şansınız var. Sinyal, silecek kolları ve havalandırma düğmelerine Fiat grubundan aşinalık söz konusu. Orta konsola doğru baktığımda en dikkat çekici öğe vites topuzu oldu benim için. Park freninin otomatik oluşu vites kolunun arka ve ön kısmında yer açmış. Orta konsolda yer alan her türlü düğmenin kullanımı oldukça basit ve elinizin rahat uzanacağı şekilde yerleştirilmiş.
Sınıf beklentileri ancak karşılayan genişlikteki iç hacmi, büyük ve açılabilir panoramik cam tavanı, güncel pek çok araca oranla çok geniş pencereleri ve fevkalade geniş ön camıyla kendini daha büyük hissettiren bir araç. Gayet ferah ve de kullanışlı. İç mekanda dokunduğumuz materyallerin kalitesi düşük gibi olsa da bu durumu yine geçmişe atıf olduğunu düşündürüyor.
Geniş multimedya ekranı, kolay kullanılabilen çift bölgeli otomatik klima sistemi, sınıfında bir ilk olan direksiyon ve koltuk ısıtmanın da dahil olduğu kış paketi, deri döşemeleri ve neredeyse tabandan tavana camdan imal edilmiş hissiyatını veren geniş cam yüzeyleriyle Renegade günümüze de uğruyor! Önde ve arkada sunulan baş ve diz mesafesi yeterli ve bagaj alanı olarak 351 litrelik bir alan sunuluyor.

MOTOR VE PERFORMANS

Aracın kaputunun altında 1.6 litre Multijet II motor kullanılıyor. Yüksek basınçlı commn rail enjeksiyolu motor, 3750 d/d’de 120 Hp güç, 1750 d/d’de 320 Nm tork değeri üretiyor. 1465 Kg ağırlığındaki model 0-100 Km/s hızlanmasını 10,2 saniyede tamamlarken maksimum 178 Km/s hız değerine sahip. Fabrika verilerine göre ortalama tüketim değeri 5,5 litre olarak belirlenmiş. Alt devirlerde dinamikliği az olan motor yüksek devirlerde heyecanı fazlasıyla mevcut. Gaza bas gaza bas havasında… Daha çok şehir dışı ve sakin bir kullanımla ortamala olarak 5.4 lt/100 k’yi yani fabrika verisinin altını gördüm. Gaz pedalı ile aranızı iyi tutarsanız bunun 10’a varması zaten işten bile değil.
Araçta sert süspansiyonlar mevcut. Yol tutuşu arttıran bu durum biraz konforunuzdan çalıyor ama olsun varsın. Yüksek yapısından dolayı gövde salınımları hissedilen araç ESP sisteminin yardımıyla durumunu muhafaza ediyor. Yol ve motor sesini fazla işitmediğiniz araçta rüzgar sesini yapısından ve özellikle aynaların büyülüğünden dolayı içeriye yansıtıyor.

reneIc

NETİCE
Baştada dediğim üzere sempatik ve heybetli olan Yeni Jeep Renegade’i amiyane tabirle ‘tuttum.’ Gösterişli geçmişe atıf yapan dış ve iç tasarımı, ferah iç mekanı, kullanışlı iç tasarımı, güç/tüketim oranı verimiyle ‘tuttum.’
Eksikliklerini bir kenara bıraktım bu yüzden, görmezden geldim. Ancaak! Otomatik şanzıman durumunu hariç tutuyorum. Neyse, eksiklerini çok merak ediyorsanız, bir Renegade showroom’una uğrayıp test edin, derim.

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz