Peugeot’dan SUV dünyasına 5008 soluğu

Yeni Peugeot 5008 yedi koltuklu Compact SUV olarak tamamen yeni bir soluk getirmek için yola çıkıyor. Yeni 5008, 2017 yılının ilkbaharında pazara sunulacak.

5008on

Marka, yeni 5008 SUV modeliyle her geçen gün daha da büyüyen Compact SUV pazarında üç temel hedefe odaklanmış durumda: Markanın sınıf atlama stratejisini sürdürmek, uluslararası pazarlarda başarı yakalamak ve yedi koltuklu Compact SUV pazarında öncü olmak. Her biri üst düzey verimlilik sunan dizel ve benzinli motorlarla donatılan yeni Peugeot 5008 SUV 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtıldıktan sonra 2017 yılının ilkbaharı itibariyle uluslararası pazarlarda lanse edilmeye başlanacak.

7 kişilik Compact SUV’lere ilgi yükseliyor

Compact SUV pazarı ilk nesil Peugeot 5008 modelinin lanse edildiği 2009 yılından bu yana farklı gövde tiplerinde yeni oyuncuların girmesiyle günümüz kullanıcısının beklentilerini karşılayacak şekilde gelişmeye devam ediyor.  Geçtiğimiz yıllarda binek otomobillerinin gerisinde kalan SUV pazarı Avrupa’nın en çok satan üçüncü pazarı konumunda. Günümüz SUV modelleri sadece modern birer otomobil olmakla kalmıyor, aynı zamanda tüketiciye statü, gelişmiş ileri teknoloji, pratiklik ve sürüş keyfi vaad ediyor.

Pazardaki büyümeyi ve potansiyeli gören Peugeot sadece 1 yılda 5 yeni SUV modelini pazara sunma gibi son derece iddialı bir hedef belirledi. Söz konusu hedefin ilk aşamasını ise Mart ayında satışa sunulan 2008 SUV oluşturuyor. Onu Mayıs ayında 3008 SUV takip etti. Marka bunun dışında Çin pazarı için tasarımını yenilediği güncel 3008 modelini satmaya devam ediyor. Ayrıca yeni Peugeot 3008 SUV yine Çin pazarı için özel olarak geliştirildi ve Peugeot 4008 SUV adı altında Chengdu Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Yeni Peugeot 5008 SUV ise markanın satışa sunacağı beşinci SUV olacak.

5008ic

Yeni Peugeot i-Cockpit® yolcu kabininin kalite algısını yükseltiyor

 

Yenilikçi ve fütüristik Peugeot i-Cockpit®’in en yeni ve güncel hali sürücü ve beraberindeki yolculara benzersiz bir deneyim yaşatmayı gözüne kestirmiş. Kompakt boyutlara sahip direksiyon simidi, konsola entegre 8 inç büyüklüğündeki dokunmatik ekran ve 12,3 inç büyüklüğündeki dijital head-up display gibi özelliklerle yeni Peugeot i-Cockpit grafikleri ve şık animasyonlarıyla sürücünün hayatını kolaylaştırıyor. Dokunma hassasiyeti yüksek ekran sürücünün ihtiyacı olan bilgileri hızlı ve okunması kolay bir görünümle ekrana yansıtıyor. Sürücü bu ekran üzerinden: radyo, klima, uydu navigasyon, araç ayarları ve telefon gibi bilgilere kolaylıkla erişebiliyor.

GT Line ve GT versiyonlarında sunulan i-Cockpit Amplify tamamen yeni bir sürüş deneyimini beraberinde getiriyor. Sadece görsel olarak kalmayan i-Cockpit Amplify bünyesinde barındırdığı özelliklerle aynı zamanda görme dışındaki tüm diğer duyuları da harekete geçiriyor. Orta konsolda bulunan düğmeyle aktif hale gelen i-Cockpit Amplify hemen hemen tüm duyuları harekete geçiriyor: ekranın ambiyans ışığının parlaklığı ve rengini değiştirerek görmek, ses sisteminin ayarlarıyla duymak, beş farklı programa sahip masajlı koltuklarla dokunmak, kokulu havalandırma ızgaralarıyla koklamak.

Kalite, i-Cockpit Amplify ile sunulan kokularda da kendini gösteriyor. Kokular uluslararası üne sahip parfümerler Scentys ve Antoine Lie ile birlikte geliştirildi. Sunulan üç kokunun her birinin de kendine has bir karakteristiği var:  ‘Cosmic Cuir’: canlı ve şehvetli bir koku olmakla birlikte aynı zamanda markanın imzası niteliğinde, ‘Aerodrive’: canlı ve uyarıcı bir parfüm (‘Boost’ teması için önerilen koku), ‘Harmony Wood’: otantik ve rahatlatıcı bir koku (‘Relax’ teması için önerilen koku). Her bir koku için mevcut üç farklı yoğunluk ayarı bulunuyor.

Bagaj hacmi 1060 litreye çıkıyor

Yeni Peugeot 5008 SUV, 2,8 metrelik dingil mesafesiyle Compact SUV pazarınında öne çıkıyor. 4.64 m. uzunluğu ile kompakt boyutlar ortaya koyan yeni Peugeot 5008 SUV; yeni Peugeot 3008 SUV’dan 19 cm ve orijinal 5008 versiyonundan ise 11 cm daha uzun. Söz konusu boyut ve gövde orantılarıyla kompakt dış boyutlar ortaya koyan yeni Peugeot 5008 SUV buna karşın sürücü ve beraberindeki yolculara son derece geniş bir hayat alanı sunuyor. Boyut artışına paralel olarak ikinci koltuk sırası 60 mm daha fazla diz mesafesi sunuluyor. Aracın optimize edilen mimarisi sunulan paketin sadece bir parçasını oluşturuyor. Sınıfındaki en geniş bagaj hacmini sunan Peugeot 5008 SUV’un yedi koltuklu kullanımda 780 litre VDA olan bagaj hacmi beş koltuklu kullanımda 1060 litreye kadar çıkıyor. İkinci koltuk sırasındaki her biri uzunluk ve sırtlık eğimi ayarlı üç adet bağımsız katlanabilir koltuk son derece pratik bir şekilde katlanabilirken, üçüncü sıradaki bağımsız iki adet koltuk sadece katlanmakla kalmıyor aynı zamanda sadece 11 kg ağırlığı ve pratik mekanizmasıyla zahmetsiz bir şekilde sökülebiliyor. Üçüncü sıradaki her bir koltuğun sökülmesiyle 39 litre ek bagaj hacmi oluşturulmuş oluyor. Katlanabilir ön yolcu koltuğu ile 3,20 metreye kadar uzunluğa sahip nesneleri taşımak için alan oluşturulurken eller-serbest elektromotorlu bagaj kapağı ise kullanım kolaylığını destekliyor. Kabin içine dağıtılan toplam 39 litrelik saklama alanlarıyla küçük eşyaların neden olabileceği kalabalık da ortadan kalkıyor.

5008arka

Gösterişli dış tasarım

İlk bakışta yeni Peugeot 5008 SUV bir SUV olduğunu hemen hissettiriyor. Bir otomobili SUV yapan bütün nitelikleri bünyesinde barındırıyor: yatay ve uzun motor kaputu, dik ve yüksek burun tasarımı, şişkin çamurluklar ve yüksek omuz çizgisi ile gösterişli görünüyor. Tüm versiyonlarda standart olarak sunulan tavan raylarıyla birlikte 1,64 metrelik yükseklik ise bu yapıyı destekliyor.

Yeni Peugeot 5008 SUV profilden bakıldığında güçlü ve dinamik bir görünüm sergiliyor. Önden bakıldığında geniş radyatör ızgarası krom yüzeyiyle gösterişli bir görünüm sergilerken, parlak siyah şeridi ve ‘aslan pençesi’ formundaki LED arka stop lambaları ise karakteristik Peugeot SUV özellikleri olarak öne çıkıyor.

Hafif ve ekonomik

308 ve 3008 SUV gibi yeni 5008 SUV da Peugeot’nun Efficient Modular Platformunu (EMP2) ve güncel Euro 6.1 motorlardan yararlanıyor. Sağlamlığı, rijitliği ve fonksiyonelliği ile ön plana çıkan EMP2 platformu sayesinde orijinal 5008 modeline göre 95 kg daha hafif bir yapı elde ediliyor. Benzinli PureTech ve Dizel BlueHDi motor seçenekleri sınıfındaki rakiplerinden daha üstün performans ve yakıt ekonomisi özellikleri sergiliyor. Benzinli motorlarda 115 g/km’nin altında olan CO2 emisyon salınım değeri, dizel motorda ise 105 g/km’nin de altında kalıyor.

5008man

Motor seçenekleri

Yeni Peugeot 5008 SUV benzinli ve dizel motorlarla manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri sunuyor;  giriş seviyesindeki 130 HP gücündeki 1.2L PureTech motor altı vitesli manuel şanzımanla kombine edilirken bu motor seçeneğinin bir de daha verimli (117 g/km yerine 115 g/km CO2 emisyon salınımı) bir versiyonu bulunuyor. Bu motor ayrıca altı kademeli otomatik şanzımanla da (120 g/km CO2) kombine edilebiliyor. Dizel cephesi manuel şanzımanlı 100 HP gücündeki 1.6L HDi (106 g/km CO2) ile başlıyor ve manuel şanzımanlı 120 HP gücündeki 1.6L HDi (108 g/km CO2) ile devam ediyor. Bu motor seçeneğinin bir de daha verimli (108 g/km yerine 105 g/km CO2 emisyon salınımı) bir versiyonu bulunuyor. 120 HP gücündeki 1.6L HDi motor otomatik şanzımanla kombine edildiğinde 112 g/km CO2 salınımı gerçekleşiyor. Dizel ürün gamının tepe noktasını oluşturan 2.0L HDi 150 HP’lik versiyonda manuel şanzımanla (118 g/km CO2) ve 180 HP’lik versiyonda ise otomatik şanzımanla (124 g/km CO2) kombine ediliyor.

Masaj da yapıyor

Yeni Peugeot 5008 SUV sahip olduğu özelliklerle yolculuk kavramına tamamen yeni bir boyut getiriyor. Mükemmel ses yalıtımı ve konfor odaklı bir dizi özellik yolculukları keyfe dönüştürüyor. Yan yükseltileriyle vücudu tamamen saran konforlu koltuklar isteğe bağlı olarak çok nokta masaj sistemiyle donatılabiliyor. FOCAL Premium Hi-Fi ses sistemi yolculukları keyfe dönüştürürken, açılabilir panoramik cam tavan aydınlık ve ferah bir yaşam alanını beraberinde getiriyor. Ayrıca Android Auto, ve Apple CarplayTM uyumlu Mirror Screen fonksiyonu, akıllı telefon sesli komut desteği (Android S-Voice or Apple Siri) ve 3D navigasyon sistemi  ile ileri düzeyde bağlantılılık imkanı da sunuyor.

Satışa sunulduğu pazarın şartlarına bağlı olarak standart veya opsiyonel olarak sunulan; yeni Eğim İniş Desteği (HADC) de dahil Advanced Grip Control (Çekiş Kontrol Sistemi), Acil Durum Otomatik Fren Sistemi (AEBS), Mesafe Takip Sistemi, Active Şerit Takip Yardımcısı (LKA), Sürücü Dikkat Uyarı Sistemi, Akıllı Far Asistanı, Hız Sınırı Tabelası Tespit ve Hız Öneri Sistemi, Fren yapma özelliğine sahip Dinamik Cruise Control (otomatik şanzıman), Dinamik Kör Nokta Uyarı Sistemi, Park Assist ve Visio Park (360° vision) gibi güvenlik ekipmanları ile sürüş daha da güvenli hale geliyor.

Yeni Peugeot 5008 SUV aynı zamanda günümüz dünyasının gereklerine uygun olarak bagaja entegre edilebilen katlanabilir elektrik destekli scooter e-Kick veya elektrik destekli portatif bisiklet e-Bike eF01 gibi yenilikçi mobilite çözümleri de sunuyor. e-Kick ve e-Bike kendi mobil şarj kitlerine sahipler.

2017 İlkbaharında lanse edilmeye başlanacak

Yeni Peugeot 5008 SUV ürün gamı beş farklı donanım seviyesiyle üretiliyor. Access, Active ve Allure adındaki temel donanım paketleri dışında markanın son birkaç yıldır sürdürmekte olduğu stratejiyi en iyi şekilde karşılayan GT Line ve GT versiyonları da bulunuyor. Fransa’daki Rennes tesislerinde üretilen yeni Peugeot 5008 SUV 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda gösterildikten sonra uluslararası pazarlarda 2017 yılının ilkbaharı itibariyle lanse edilmeye başlanacak.

otohavadis@gmail.com

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz