Skoda’nın yeni SUV adımı: KAROQ

Çek üretici Skoda, Kodiaq ile başlattığı SUV atağına yeni bir halka daha ekliyor. Tamamen yeni Skoda Karoq, markanın kompakt SUV sınıfındaki temsilcisi olarak model yelpazesinde yerini almaya hazırlanırken, 2018 yılının ilk çeyreğinden itibaren Türkiye pazarına sunulacak.

Türkiye’de de kısa bir süre önce satışa sunulan Kodiaq ile, bir yandan model yelpazesini genişletmeye devam eden, diğer yandan da SUV sınıfına güçlü bir giriş yapan Skoda, bu hamlesini, tamamen yeni Karoq ile sürdürüyor. Markanın yeni oluşturduğu SUV tasarım diline uygun olarak duygusal ve dinamik bir görünüm sunan Karoq, gerçek bir Skoda olduğunu, sunduğu benzersiz iç mekan genişliği, yeni sürücü destek sistemleri, tamamen LED teknolojisine sahip farları ve bir Skoda modelinde ilk kez kullanılan dijital gösterge paneli gibi üstünlüklerle kanıtlıyor.
Güçleri 115 ile 190 PS arasında değişen ve dördü yeni toplamda 5 motor seçeneğiyle donatılacak Karoq, yine tipik bir Skoda olarak, VarioFlex sistemli arka koltuklar, bagaj kapağının eller serbest şekilde açılabilmesine olanak sağlayan “sanal pedal” gibi şık fikirleri bünyesinde barındıracak.

1.6 litre dizel/otomatik Türkiye pazarında büyük ilgi çekecek

Skoda’nın, otomotiv pazarının en hareketli, en dinamik markalarından biri olduğunu belirten Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel “Hem Avrupa hem de Türkiye’de SUV tipi araçlara ilgi ve talep durmaksızın artıyor. 2006’da yüzde 5.5 olan SUV’ların payı, 2016 yüzde 15’i aşmış durumda. C-SUV’ların payı ise yüzde 53 civarında. Tamamen yeni bir araç olan Karoq, isimlendirme açısından da ilk SUV modelimize uyum sağlıyor ve SUV yelpazemizin bir üyesi olduğunu kanıtlıyor” dedi.

Senyücel, “Bu yılın son çeyreğinde kademeli olarak dünyada satışa sunulacak Karoq’u, 2018 yılının ilk çeyreğinde Türkiye pazarına getirme planları yapıyoruz. SUV sınıfındaki bu çeşitliliğimiz, markamızın pazardaki yükselen grafiğine çok büyük katkılar yapacağına inanıyoruz. Yeni motor gamında farklı tüketici beklentilerini karşılayacak alternatifler sunacak Yeni Skoda Karoq, özellikle Türkiye pazarında yoğun ilgi görecek 1.6 TDI 115 PS dizel motor ve 7 ileri DSG seçeneği ile ilgi çekecek” şeklinde konuştu.

Belirgin tasarım dili

Tamamen yepyeni bir otomobil olan , duygusal ve dinamik tasarımın yanı sıra kristalden esinlenilmiş sayısız unsurlarla markanın tasarım dilinin son temsilcisi durumunda.
Keskin geometrik şekilli farlarla üç boyutlu bir görünüm sunan aracın ön bölümü, güvenlik ve sağlamlığı ifade ederken, “Ambition” donanım seviyesinden itibaren full-LED teknolojili farlarla sunuluyor. LED farlar, aynı zamanda yol ve ışık durumuna göre yahut karşıdan bir araç gelmesi halinde otomatik olarak farların şiddetini ayarlayan “Dinamik Işık Asistanı” da bulunuyor. Bu sistem, silecekler çalıştığında da farları otomatik olarak açıyor.
Ana far grubunun alt kısmında bir bant gibi yer alan lambalar ise, hem sinyal hem de gündüz sürüş farları olarak ikiz fonksiyona sahip. Yine tamamen LED teknolojili olan ve “viraj fonksiyonu”na da sahip sis lambaları ise farların altında yer alıyor. Krom kaplı radiator ızgarası da, aracın tipik bir Skoda olduğunu ortaya koyuyor.
Yandan bakıldığında ise uzun dingil mesafesi, iç mekanın genişliği hakkında kolayca fikir sahibi olunmasını sağlıyor. Aracın arkaya doğru alçalan tavanı ise, D-sütunu ve sivri arka kısımla görsel olarak uzatılmış. Skoda’nın tipik SUV tasarım unsurlarından biri olan şişkin çamurluklar ise, Karoq’a güçlü görünüm kazandırıyor.
Aracın arka kısmında kullanılan yatay çizgiler ise, gövdenin genişlik algısını güçlendiriyor. LED teknolojili arka stop lambaları, iki parçaları olarak tasarlanmış: Dış kısım arka çamurluğa gömülü ve onun bir parçasıymış gibi dururken, iç kısım da bagaj kapağına entegre olmuş. Ve elbette, Bir Skoda klasiği olarak, stop lambalarında “C” şeklini görmek mümkün.
Karoq’ta, donanım paketi seçeneklerine gore standart 16 veya 17 inç’lik üç farklı tasarımlı jant kullanılırken, isteğe bağlı 17, 18 ve 19 inçlik alaşım jantlar da bulunacak.
Araç 4.382 mm uzunluğa, 1.841 mm genişliğe ve 1.605 mmyüksekliğe sahip. Böylelikle iç mekanda arka koltuktakilere 69 mm’lik bir diz mesafesi sunuluyor. 2.638 mm’lik uzun dingil mesafesi (dört tekerlekten çekişli versiyonda 2.630 mm) Karoq’a yolda konforlu bir sürüş sağlarken, iç mekanın da cömertçe şekillendirilmesine olanak tanımış.
521 litrelik bagaj kapasitesi, arka koltukların yatırılmasıyla 1.630 litreye yükseliyor. Üç bağımsız arka koltuktan oluşan “VarioFlex” sistemi, tüm koltukların tamamen çıkarılmasına olanak tanıyor. Böylelikle Karoq, 1.810 litre bagaj hacmine sahip bir araca dönüşüyor.

Marka için ilk: Dijital panel

Karoq, iç mekan genişliğinin yanı sıra en son teknolojik unsurları, aracın pratiklik ve fonksiyonelliğini ön plana çıkaran ekipmanlarıyla da dikkat çekici. Ön farları ve arka stop lambalarında LED teknolojisinin kullanıldığı Karoq’un iç mekanı da, aynı teknolojiye sahip ve 10 renk seçeneği bulunan ambians ışıklarıyla donatılmış. Bununla birlikte tamamen dijital gösterge paneli de, ilk kez bir Skoda modelinde kullanılmaya Karoq ile başlıyor. Bu sayede sürücü, dört farklı seçenekten birini tercih ederek, kendi bilgi ekranını oluşturabiliyor. Tüm bu ayarlar ve tercihler de, MIB adı verilen (Modüler Bilgi Matrisi) ekranda kolaylıkla yapılabiliyor. MIB sistemi aracılığıyla ayrıca müzik sistemi, telefon, Sürücü Destek Sistemleri (Şerit Asistanı, Ön Bölge Asistanı gibi) veya aracın durumuna ilişkin ayarlara da ulaşılabiliyor. Bu panel, bir tablet bilgisayar ekranı gibi rahatça kullanılabiliyor.
Bununla birlikte orta konsolda yer alan “Telefon kutusu” (Phonebox), akıllı telefon ve diğer teknolojik araçların şarj edilmesini sağlıyor. Karoq’ta ayrıca isteğe bağlı olarak alınabilecek ısıtmalı direksiyon simidi ve ısıtmalı arka koltuklar, sürücünün araçla ilgili kendi tercihine uygun yaptığı tüm ayarları hafızasında tuman programlanabilir anahtar da var.

Alternatif motor seçenekleri

Skoda Karoq’ta ikisi benzinli ve üçü de dizel olmak üzere toplam 5 farklı motor seçeneği bulunacak. Benzinlilerin her iki ve dizellerin de iki tanesi tamamen yeni.
Benzinli motorlar 1.0 lt (115 PS) ve 1.5 lt (150 PS) seçeneklerinden oluşurken, yeni 1.6 lt (115 PS) ve 2.0 lt (150 PS) dizeller de dikkat çekiyor. Son dizel motor seçeneği ise 2.0 lt (190 PS). En güçlü dizel motor dışında kalan tüm motorlar, 6 ileri manuel ya da 7 ileri DSG otomatik vites kutusu seçenekleriyle sunuluyor. 190 PS’lik dizel motorsa standart olarak dört tekerlekten çekiş sistemi ve 7 ileri DSG otomatik şanzıman ile satılacak.
Ayrıca 1.5 lt TSI benzinli motor, silindir kapama teknolojisine sahip ve ayrıca 4×4 çekiş sistemi ve DSG otomatik şanzıman seçeneğine sahip olacak. Yine tüm motorlar, yakıt tüketiminin düşürülmesi amacıyla start-stop ve fren enerjisi geri kazamın teknolojileriyle donatılmış.
En zorlu koşullara göre geliştirilmiş ve sınıfında örnek oluşturacak bir şasiye sahip Karoq’un 1.5 lt ve 2.0 lt motorlu versiyonlarında, isteğe bağlı olarak Ambition donanım seçeneğinden itibaren “Sürüş Modu Seçimi ve Dinamik Şasi Kontrol” sistemi de sunuluyor. Bu sayede yol koşullarına gore sürücü “Normal”, “Sport”, “Eco”, “Individual” (Kişisel) ve “Snow” (Kar-4×4 versiyonda) modlarından birini seçerek, aracın performansını ve tepkilerini değiştirebiliyor.

Teknolojik ve pratik öğeler

Yeni Karoq, son teknolojiye sahip sürüş destek sistemlerini de sunuyor. Bunlar arasında Park Yardımcısı, Şerit Asistanı, Trafik İşareti Tanıma, Tehlike Asistanı, Kör Nokta Uyarısı, Uyarlanabilir Hız Sabitleyici, Ön Bölge Asistanı gibi konfor ve güvenliği artıran unsurlar var.
Bununla birlikte Amudsen eğlence sisteminde, araç içinde kesintisiz iletişim imkanı sağlayan wi-fi bağlantısının yanı sıra, bazı fonksiyonları ekrana dokunmaksızın sadece el hareketleriyle kontrol etmeye yarayan “Gesture Control” özelliği de, Karoq ile sunulan ilginç donanımlar arasında bulunuyor.

otohavadis@gmail.com

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz