Volvo’nun ABD’deki ilk fabrikası

Volvo Cars, ABD’deki ilk fabrikasıyla küresel üretim ağını genişletiyor.

Premium otomobil üreticisi Volvo Cars, dün Güney Carolina’nın Charleston kentinde yer alan ilk ABD üretim tesisini açarak, şirketin üç büyük satış bölgesinde fabrikası olan  küresel otomobil üreticisi olduğunu vurguladı.

Volvo Cars’ın Güney Carolina’daki yeni üretim tesisi

Güney Carolina’da son teknoloji ürünü bir üretim tesisinin kurulması, Volvo Cars’ın “Sattığın yerde üret” olarak tanımladığı küresel üretim stratejisinin bir sonucu.

Şirketin ABD’deki bu ilk tesisi, Avrupa’da yer alan iki üretim tesisi ve bir motor fabrikasını, Çin’deki üç otomobil ve bir motor fabrikasını ve Hindistan ve Malezya’daki montaj tesislerini tamamlıyor.

ÖNCE S60’LAR

Charleston fabrikasında, 2018 yılı sonbaharında, şirketin Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi (SPA) platformu üzerinde, premium orta boy spor sedan sınıfında yer alan yeni Volvo S60’ların üretimine başlanacak. Fabrika ayrıca, 2021’den itibaren, geniş premium SUV sınıfında yer alan yeni nesil Volvo XC90’ları da burada üretecek. Fabrikada üretilen otomobiller hem ABD iç pazarına sunulacak hem de uluslararası pazarlara ihraç edilecek.

1.1 MİLYAR DOLAR YATIRIM

Volvo Cars Başkanı ve CEO’su Håkan Samuelsson, “Charleston fabrikası ABD’yi üçüncü pazarımız haline getiriyor. Sedan segmenti ve SPA platformunun kanıtlanmış olan karlılığı artırma kabiliyeti, Volvo Cars’a hem ABD pazarı için hem de küresel olarak önemli büyüme fırsatları sunuyor” dedi.

Volvo Cars, ABD’deki üretim operasyonları için yaklaşık 1,1 milyar ABD Doları tutarında yatırım yapıyor ve önümüzdeki yıllarda Charleston bölgesinde yaklaşık 4 bin kişiye yeni iş fırsatı sağlayacak. Tesiste bu yılın sonuna kadar yaklaşık 1500 personel istihdam edilecek.

Volvo Car USA’nın Başkan ve CEO’su Anders Gustafsson, “İlk Amerikan fabrikamızın açılışı bizim için çok büyük bir önem taşıyor. ABD’deki işimiz oldukça iyi gidiyor, otomobillerimiz prestijli ödüller kazandı ve yeni Güney Carolina tesisimiz hem Volvo Cars hem de topluluk için büyük bir kazanım olacak” dedi.

Yeni Charleston tesisinde, Ar-Ge, Satın Alma, Kalite ve Satış departmanlarından 300 çalışanın yer aldığı bir ofis binası bulunuyor. Tesis, tam kapasite çalışırsa yılda 150.000 otomobil üretiyor. Toplam (1,600 akre) 6475 dönümlük alana sahip tesiste binalar 213 bin metre karelik (2,3 milyon feet karelik) alan kaplıyor. Tesisin temeli ilk olarak 2015 yılında atıldı.

HER TESİSTE ELEKTRİKLİ ÜRETİLECEK

Şirket, küresel olarak tüm otomobil tesislerinde elektrikli hibrit otomobiller üretecek.

2017 yılında, 2019 yılından itibaren tüm yeni modellerin elektrikli bir altyapıya sahip olacağı stratejisini açıklayan ilk küresel otomobil üreticisi oldu.

otohavadis@gmail.com

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz