Yeni vergi düzenlemesi şart

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Bozkurt, pandemi sürecinde çevreye zarar vermeyen araçların büyük önem kazandığını belirterek, sektöre yönelik vergi düzenlemelerinde artık motor hacmi yerine çevrecilik özelliklerinin ön plana çıkarılacak bir yapının benimsenmesi gerektiğini vurguladı.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, pandemi sürecinde çevreye zarar vermeyen araçların büyük önem kazandığını belirterek, “Son verilere göre Avrupa tarihinde ilk kez hibrit, şarjlı hibrit ve elektrik motorlu araç satışları dizeli geçmiş durumda. Avrupa’da dizelin payı yüzde 27’ye gerilerken, ülkemizde bu oran yüzde 75’lerden yüzde 40’lara indi” dedi. Tamamen yenilenen dördüncü nesil Yaris’in Türkiye pazarına sunulması nedeniyle düzenlenen online basın lansmanında konuşan Bozkurt, yeni Yaris, sektör ve pazar ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Hibritle ilgili farklı uygulama olur mu?

Sektöre yönelik vergi düzenlemelerinde artık motor hacmi yerine çevrecilik özelliklerinin ön plana çıkarılacak bir yapının benimsenmesi gerektiğini vurgulayan Bozkurt, “Artık insanlarımızın hem yakıt tasarruflu hem de çevreye zararsız yeni teknoloji ürünü araçları kullanmayı fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum. Bu nedenle, genel anlamıyla vergi sisteminin artık yeni teknolojileri anlatan bir sistemle değiştirilmesi gerektiğini söylüyoruz. Yeni bir vergi düzenlemesi motor hacmi yerine çevrecilik özellikleri ön plana çıkaran bir yapıda olabilir. Avrupa’da, Amerika’da uygulanan sistemler incelenip; günümüzün teknolojilerini teşvik eden, bu teknolojilerin önünü açacak, bizi motor hacimleriyle kısıtlamayacak yeni bir vergi yapısına ulaşılabilir” dedi. Bozkurt, ayrıca, pandeminin seyrine bağlı olarak üretimin yeniden durmasıyla ilgili endişeleri ne yazık ki halen taşıdıklarını da söyledi.

2020-2021 pazar tahmini

Bu yılın tamamlanmasına 1 ay kala talebin yoğun olarak devam ettiğini ve sektörün yılı 750 bin adetlik satışın altında kapanmasını beklemediğini belirten Bozkurt, “Yılın tamamlanmasına bir ay kala eğer tedarik ile ilgili yeni bir sorun yaşanmazsa toplam pazar 2020 sonunda 800-900 bin adetlere bile ulaşabilir. 2021’de üretimde sıkıntı yaşanmasa dahi pazarın en iyi ihtimalle 700 binler seviyesini görebileceğini düşünüyorum” dedi.

Temin edersek daha fazlasını satarız

Bozkurt, yeni Yaris ile birlikte Toyota’nın hibrit ürün gamının tamamen yenilendiğini belirterek, “Baştan sona en küçük parçası dahi yenilenen Yaris’te 2020 yılı için 400 adetlik satış hedefimiz bulunuyor. 2021 yılında ise benzinli ve hibrit olmak üzere 2 bin 100 adetlik yeni Yaris satışı gerçekleştirmeyi öngörüyoruz. Temin edebilirsek 2 katını da satabiliriz” dedi. Bozkurt, ayrıca, şimdiden 2021 için 28 bin adetlik filo siparişi aldıklarını belirtirken, 2020’den daha fazla araç satacaklarını söyledi.

otohavadis@gmail.com

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz