2020 şaşırttı, 2021’de umut var

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, 2020-2021 değerlendirmesinde, “Mevcut şartların da etkisiyle 2021’inilk yarısında satışların düşeceğini fakat ikinci yarının dahaiyi olmasını bekliyoruz” dedi.  

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, “Mevcut ekonomik ve siyasî şartların da etkisiyle 2021’in ilk yarısının zorlu geçeceğini ve satışlarda düşüş yaşanacağını öngörüyoruz. Fakat devamında, pandemiye karşı aşılamanın da oluşturacağı olumlu etkiyle yaz aylarından itibaren tekrar canlanma yaşanmasını ve ikinci yarının daha iyi olmasını bekliyoruz. Bu süreçte faizlerde de bir düşüş beklenebilir. Bu doğrultuda 2021 yılı satışlarının da 2020 yılı civarında gerçekleşeceğini düşünüyoruz” dedi.

Beklediğimiz bir sonuç değildi

Dünya genelini etkisi altına alan pandemi sebebiyle ülke ekonomilerinin fazlasıyla etkilendiği bir yılın geride bıraktığını belirten Berkel, “Global ekonominin zirvesinde yer alan otomotiv endüstrisi, pandemi süreciyle birlikte Asya, Avrupa ve Amerika pazarlarında duruşlar yaşadı. Bu da üretim ve satışta ciddi kayıplar verilmesine neden oldu. Özellikle Avrupa’da birçok ülkede markalar ve bayiler operasyonlarını yıl içerisinde belirli dönemlerde geçici süreliğine durdurmak zorunda kaldı.

Türkiye’de ise alınan önlemler sayesinde üretimde kısa süreli kesintiler yaşansa da otomotiv sektöründe eşi benzeri olmayan inişli-çıkışlı bir yıla tanıklık ettik. Bildiğiniz üzere 2018 yılında yaşadığımız krizin etkileri 2019 yılında devam etti. 2020’nin bizim için daha olumlu geçmesini beklerken COVID-19 salgınıyla karşı karşıya kaldık. Yılın ilk yarısında bu olumsuz etki fazlasıyla yaşandı. Ancak Haziran ayından itibaren normalleşmeye geçilmesi ve sağlanan destekler sayesinde Türkiye pazarında hızla artan bir satış grafiği yakalandı. Pandemi nedeniyle bireysel araç sahiplenme isteği bunda önemli bir rol oynadı. Kredi faiz oranlarının yüzde 1 seviyesinin altına inmesiyle 2018’den bu yana ötelenen satışlar hızlı bir şekilde alıma dönmeye başladı. Ayrıca yılın son döneminde ve 2021’de planlanan talepler de öne çekildi.

Sektördeki bu ivmelenme ve yüksek satış adetleri açıkçası pek de beklediğimiz sonuçlar değildi. Fakat Eylül ve Ekim ayları tarihi zirveleri görmemizi sağladı. Kasım’da bir yavaşlama olsa da Aralık ayının da en az 100 bin adetlik toplam satışla tamamlanacağını düşünüyoruz. Böylece 2020 yılının, bir önceki yıla göre yüzde 60’tan fazla artışla 770 bin adet ve üstünde kapanacağını öngörüyoruz” diye konuştu.SUV’a ağırlık verdik

Hyundai olarak yıl boyunca SUV modellerine ağırlık verdiklerini ifade eden Berkel, şöyle devam etti: “Tucson ve Kona modellerimizin satışı, toplam satış rakamlarımız içinde yüzde 65’e tekabül ediyor. Yani sattığımız her 3 araçtan ikisi SUV modelimiz oldu. Tucson modelimiz kendi segmentinde ikinci, Kona da B-SUV segmentinde en çok tercih edilen SUV oldu. Yeni i20 modelimizin de getirdiği ivmeyle yılı planlarımız dahilinde tamamlamayı öngörüyoruz. Bu yılın son çeyreğinde artan piyasa faiz oranlarına paralel olarak otomobil kredi faiz oranlarında da artış gözlemlendi. Önceden yüzde 1’in altında yer alan oranlar şu an 1,50 seviyelerinde bulunuyor. Bu şekilde 2021 yılında da satışlarda ilk yarıda yavaşlama olması muhtemel görünüyor. Mevcut ekonomik ve siyasi koşulların da etkisiyle yılın ilk yarısının zorlu geçeceğini ve satışlarda düşüş yaşanacağını öngörüyoruz. Fakat devamında, pandemiye karşı aşılamanın da yaratacağı olumlu etkiyle yaz aylarından itibaren tekrar canlanma yaşanmasını ve ikinci yarısının daha iyi olmasını bekliyoruz. Bu süreçte faizlerde de bir düşüş beklenebilir. Bu doğrultuda 2021 yılı satışlarının da 2020 yılı civarında gerçekleşeceğini düşünüyoruz.”

 

Tüm model yelpazemizi yenilemiş olacağız

2020’de Yeni i10 ve Yeni i20’nin üretimine başlayarak yılı üretim ve ihracat rakamlarında hedefler doğrultusunda tamamladıklarının altını çizen Berkel, “2021’in ilk çeyreğinde Yeni i20 N ve N Line ile birlikte uzun süredir beklediğimiz Bayon isimli CUV modelimizin de üretimine ve satışına başlayacağız. Bu modellerimiz de bize artı bir ivme kazandıracak.

Yerli araçlarımızın yanı sıra B-SUV segmentindeki lider modelimiz Kona yenilendi ve Aralık ayı itibariyle satışına başladık. Yılın ilk yarısında baştan aşağı yenilenen Tucson ve Elantra modellerimizi satışa sunacağız. Belli bir süredir üstünde çalıştığımız Kona’nın elektrikli versiyonunu da makyajlı haliyle Türk tüketicisiyle buluşturacağız. Ayrıca Santa Fe modelimizi de yenilenen tasarımı ve 1.6 lt motoruyla sunup güçlü SUV ailemizi daha da güçlendirmeyi arzuluyoruz. Böylece tüm model yelpazemizi yenilemiş olacağız. Her şeyden önce yine sağlık diyeceğimiz 2021’in hem Hyundai Ailesi’ne hem de otomotiv endüstrisiyle Türkiye pazarına olumlu bir katkı getirmesini diliyoruz” şeklinde konuştu.

otohavadis@gmail.com

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz