Yeni 208 ile agresif başlangıç

Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, bu yıl %8 Pazar payı ve 55-56 bin civarı satış hedeflediklerini belirterek, 2021’e, Yeni Peugeot 208’e agresif bir fiyatlandırma yaparak başladıklarını söyledi.

Yeni nesil teknolojili zengin donanım ve daha genç ve dinamik bir tasarıma sahip yeni Peugeot 208, gecikmeli de olsa Türkiye pazarındaki yerini aldı. Benzinli ve dizel motor seçeneklerine sahip otomobil, 5 farklı donanım ve 169 bin TL’den başlayan iddialı fiyatıyla satışa sunuldu.

Recep Bozdağ / otohavadis@gmail.com

Peugeot’nun uzun süredir pazarda boy gösteren sevilen modellerinden 208 yeni yüzüne kavuştu. Baştan aşağı yenilenen model, yeni nesliyle Avrupa’dan bir yıl sonra Türkiye yollarına çıkmaya başladı. Benzinli ve dizel olmak üzere iki farklı motor seçeneğiyle sunulan yeni 208’de otomatik versiyonlar da sunuluyor. 5 farklı donanıma sahip yeni 208; tasarım dinamikleri, teknolojileri ve yüksek kalite seviyesi gibi özellikleriyle B Hatchback segmentinin beklentilerinin çok ötesinde, sınıfının standartlarını yeniden belirleyecek bir otomobil olarak dikkat çekiyor.

Arabalı vapurda sıradışı bir lansman

Yeni Peugeot 208’in basın tanıtımı, Peugeot Türkiye ekibinin yine sıra dışı bir organizasyonla KOVID-19 önlemleri dikkate alınarak arabalı vapurda gerçekleştirildi. Bir süre önce de Peugeot SUV 3008&5008’in basın lansmanını arabalı açık hava sinema organizasyonuyla gerçekleştiren marka, bu etkinliği ile ODD 2020 Gladyatörleri tarafından da “Yılın Basın Lansmanı” ödülünü almaya hak kazanmıştı.

Arabalı Vapur içinde kurulan platformdan gazetecilere açıklamalarda bulunun Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, markanın 2020 yılı satış rakamlarını, 2021 hedeflerini ve genel pazara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yüzde 5.7 pazar payı

Peugeot markasının global anlamda 6 bölgenin beşinde pazar payını arttırdığını dile getiren Anaç, “Peugeot Türkiye olarak biz 43 bin 670 araç sattık. Pazar payımızı yüzde 5.7 olarak gerçekleştirdik ve beşinci marka olarak konumumuzu koruduk. Binek pazarında 36 bin 600 adet otomobil sattık, yüzde 6 pazar payı elde ettik yine burada da beşinci marka konumumuzu koruduk. Hafif ticari araç pazarında ise 7 bin 85 adet araç satarak yüzde 4.4 pazar payı elde ettik ve dördüncü marka olarak konumumuzu korumuş olduk” diye konuştu.

2021’de hedef daha üst basamaklar

Bu yıl Türkiye toplam pazarını 700 bin adet öngördüklerini belirten Anaç, 2021 yılı hedeflerini açıklarken, “Bu baz planımız ama şu andaki ivme sanki pazar biraz daha yukarıda olacak gibi görünüyor. Bu senaryoya göre de planlarımız var. Yüzde 8 pazar payı hedefliyoruz, yaklaşık 55-56 bin civarında şu gün için bir satış öngörümüz var. Buradaki en önemli ayaklardan birisi SUV segmentindeki liderliğimiz. Şu anda lansmanını yaptığımız B-HB segmentinde Peugeot 208 atağımız ve yine hafif ticari araçtaki gelişimimiz… Bütün bunları yaparak 2021’de sıralamadaki yerimizi biraz daha yukarı taşımayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Genç, dinamik ve yenilikçi

Yeni Peugeot 208 söz konusu yenilikçi vizyonun yeni bir bileşenini oluşturuyor. Genç, dinamik, sportif, çekici ve heyecan uyandıran bir görünüm sergileyen yeni Peugeot 208; tasarım dinamikleri, teknolojileri ve yüksek kalite seviyesiyle markanın sınıf atlama stratejisini de destekliyor. Sahip olduğu özelliklerle B Hatchback segmentinin beklentilerinin çok ötesinde olan yeni Peugeot 208, tasarımı ve teknolojik yenilikleriyle sınıfının standartlarını yeniden belirlemeye aday..

Markaya özgü karakteristik tasarım detaylarını kullanan yeni Peugeot 208’in dış tasarımı heyecan uyandıran, modern, yenilikçi, dinamik ve duyguları harekete geçiren bir görünüm sergiliyor. Yeni Peugeot 208 bünyesinde barındırmış olduğu ayrıntılarla aynı zamanda markanın sınıf atlama stratejisini de destekliyor. Bir önceki Peugeot 208 ile kıyaslandığında; daha uzun, daha geniş, daha alçak ve daha uzun aks mesafesine sahip olan yeni nesil; yalın ve dinamik yüzeyleriyle sportif ve özgün bir duruş sergiliyor. Gövde boyunca uzanan hatlar gövdedeki dinamizm hissini artırırken yumuşak ve sert görünüm arasında benzersiz bir denge ortaya koyuyor.

Ön camın konumu geriye çekildi

 Yandan bakıldığında ön camın yeni konumu dikkat çekiyor. Geriye doğru çekilen ön camın konumu daha uzun ve yatay bir motor kaputunu beraberinde getiriyor. Sportif görünümün altını çizmek için köşeyi tamamen kaplayan aslan pençeli arka stop lambası arka çamurluk ağızı ile aynı hizada bulunuyor. GT Line ve GT versiyonlarında parlak siyah çamurluk çerçeveleri devreye giriyor. Bu tasarım uygulaması aracın daha geniş ve kaslı görünmesini sağlıyor. Söz konusu premium versiyonlarda 17 inç jantlar için aerodinamik etkiyi artıran ve tüketimi düşüren eklentiler sunuluyor.

Aslan dişi ve pençesi de var!

Tüm Peugeot modelleri gibi yeni 208 de önden bakıldığında özgün ve karakteristik bir görünüm sergiliyor. Heybetli ve iyice aşağıya doğru uzanan büyük radyatör ızgarası kadar üç parçalı aslan pençesine sahip full LED ön farlar da (versiyona bağlı olarak) marka imzası olarak dikkat çekiyor. Tek parça olarak tasarlanan ön tampon, ortasında ‘Aslan’ logosu ve tek parça devasa büyüklükte radyatör ızgarasıyla dikkat çekiyor.

Tıpkı Peugeot SUV 2008/ SUV 3008/SUV 5008/508 modellerinde olduğu gibi yeni Peugeot 208’in de arka kısmında 3 parçalı aslan pençesine sahip dinamik tasarımlı stop lambalarının arasını bagaj kapağını boydan boya kaplayan parlak siyah bir bagaj bandı dolduruyor. Donanım versiyonuna bağlı olarak arka tamponun altında parlak siyah bir tampon eklentisi ve yine motor seçeneğine bağlı olarak krom çift egzoz çıkışı sunuluyor.

Standart gövde renkleri ve parlak siyah tavan rengi dışında yeni Peugeot 208’in dinamik karakterini ön plana çıkartan; Metalik Faro sarı, üç katmanlı özel renk Vertigo mavisi, renge derinlik vermek üzere ilave bir üst kaplama uygulanan Elixir kırmızısı olmak üzere yeni renkler devreye giriyor.

Motor seçenekleri

Yeni Peugeot 208, güncel emisyon normlarını karşılayan Euro 6d standardına uygun benzinli ve dizel motor seçenekleriyle yollara çıkıyor. GT veya GT Line donanımlarda tek seçenek 130 beygirlik benzinli motora sahip. Benzinli motor cephesinde üç farklı güç alternatifiyle 3 silindirli 1.2 litre hacimli Puretech motor devreye giriyor: PureTech 75HP S&S MT5, PureTech 100HP S&S EAT8, PureTech 130HP S&S EAT8. Dizel cephesinde ise 4 silindirli 1.5 litre hacimli BlueHDi 130HP S&S EAT8 tam otomatik şanzıman ile devreye giriyor.

5 farklı donanım seviyesi

Yeni Peugeot 208; Active, Prime, Allure, Allure Selection, GT Line / GT olmak üzere beş farklı donanım seviyesiyle sunuluyor. Ürün gamının tepe noktasını oluşturan GT Line / GT versiyonları kendine özgü tasarım unsurları ile dikkat çekiyor. Üç parçalı aslan pençesi imzasıyla full LED ön farlar, parlak siyah çamurluk çerçeveleri ve yan aynaları, 17 inç alaşımlı jantları ile dış görünümü tamamlarken iç mekânda ise Adamit dikişli siyah tavan döşemesi, 8 farklı ambiyans aydınlatma seçeneği, spor yarı deri yarı kumaş koltuklar ve alüminyum pedallar devreye giriyor.

Ergonomik ve teknolojik çözümler

 Peugeot Fractal konsept otomobilinden esinlenilen yeni Peugeot 208, Peugeot DNA’sının bir parçası olan ve bugüne kadar 5 milyondan fazla sürücü tarafından tercih edilen yeni nesil Peugeot 3D i-Cockpit® ile yollara çıkıyor. Yeni Peugeot 208’de kullanıma sunulan Peugeot 3D i-Cockpit® ürün gamındaki diğer modellerde olduğu gibi ergonomi ve güvenliği en üst noktaya taşıyor.

Kabin içindeki tüm düğmeler ve kumandalar sürücünün kolayca ve gözünü yoldan ayırmadan erişebileceği bir konuma yerleştirilmiş. Active donanım seviyesinden itibaren orta konsol dolu olup karbon temalı yüzey, parlak siyah ve krom eklentiler gibi kaliteli malzemelerle süsleniyor. Üç parçalı aslan pençesi imzasıyla full LED ön farlar, parlak siyah çamurluk çerçeveleri ve yan aynaları, 17 inç alaşımlı jantları ile dış görünümü tamamlıyor. İç mekânda ise Adamit dikişli siyah tavan döşemesi, 8 farklı ambiyans aydınlatma seçeneği, spor yarı deri yarı kumaş koltuklar ve alüminyum pedallar devreye giriyor.

Zengin donanım

 Yeni Peugeot 208, Drive Assist ve bünyesinde barındırdığı yeni ve segmentin en iyi sürüş destek sistemleriyle otonom sürüşe giden yolu açıyor. EAT8 ile sunulan Dur&Kalk fonksiyonlu Adaptif Hız Sabitleme Sistemi (ACC) öndeki aracı belirlenen bir mesafeden takip etme olanağı sunuyor. Dur&Kalk fonksiyonu kullanılan sürüşlerde durma süresinin 3 saniyenin altında olması halinde motoru yeniden çalıştırma fonksiyonu otomatik çalışıyor ve araç kendi gaza basarak yolculuğa devam edilmesini sağlıyor. Aksi durumlarda gaz pedalına veya direksiyon kolonundaki düğmeye basarak yeniden çalıştırma ve seyir gerçekleştirilebiliyor. Fonksiyon 0 km/s’den itibaren kullanılabiliyor. Şerit Konumlandırma Yardımcısı (Dur&Kalk fonksiyonlu Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi (ACC) ile sunuluyor) ile sürücü şerit içindeki konumunu spesifik olarak seçebiliyor. 5 km/s ile 140 km/s arasında çalışan, gündüz ve gece sürüşlerinde yayaları ve bisikletlileri de algılayan Otomatik Acil Durum Fren Yardımcısı olası bir çarpışma riski konusunda sürücüyü uyarıyor. Aktif Şerit Takip Asistanı 65 km/s ve üzerindeki hızlarda aracı şeritte tutmak için direksiyon müdahalesinde bulunuyor. Sürücü Dikkat Dağınıklığı Algılama Sistemi 65 km/s ve üzerindeki uzun süreli sürüşlerde direksiyon hareketlerinden çıkarttığı analizlerden sürücünün algısının açık olup olmadığını takip ediyor. Akıllı Farlar, Hız Sınırı Algılama ve Önerme, Gelişmiş Trafik İşareti Tanıma Sistemi (Dur levhası, Giriş Yok levhası, hız sınırları trafik işaretleri), 12 km/s itibariyle çalışan Kör Nokta Uyarı Sistemi ve Elektrikli El Freni gibi donanımlar sürüş güvenliğini destekliyor.

Başlangıç fiyatı 169 bin lira

Türkiye’de yollara çıkan olan yeni Peugeot 208’de lansmana özel 169 bin TL’den başlayan fiyatlar, 7 bin TL’ye kadar lansman desteği ve 50 bin TL için 12 ay %0 faiz avantajı mevcut.

Donanım                                                                     Fiyat

Yeni 208 ACTIVE 1.2 Puretech 75HP MT5              169.000 TL

Yeni 208 ACTIVE 1.2 Puretech 100HP EAT8          204.500 TL

Yeni 208 ALLURE 1.2 Puretech 130HP EAT8         226.000 TL

Yeni 208 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8                    231.000 TL

Yeni 208 ACTIVE 1.5 BlueHDi 130HP EAT8           231.500 TL

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz