En çok Mayıs’ta araç değiştirdik

Otomerkezi.net’in CEO’su Muhammed Ali Karakaş, ikinci el online araç pazarının yüzde 16 büyüyerek 2 milyonu aştığına, fakat ilanların önemli bölümünün satışa dönmediğine değinirken, son 5 yılda tüketicilerin en çok Mayıs ayında araç değiştirdiğini söyledi.

Türkiye’nin ikinci el araç pazarındaki kurumsal oyuncularından Otomerkezi.net, 2020 yılını yüzde 12 büyüme ile kapattı. 2021’de bayi sayısını 40’a ulaştırmayı hedefleyen Otomerkezi.net’in CEO’su Muhammed Ali Karakaş, geçtiğimiz yıl her sıfır kilometre araca yaklaşık 11 ikinci el otonun denk geldiğine, 2019 yılına göre sıfır araç pazarının yüzde 61,3 büyümesine karşılık ikinci el araç pazarının 2020 yılında yüzde 4,6 büyüme ile 8.2 milyona ulaştığına dikkat çekti. Yine ikinci el online araç pazarının yüzde 16 büyüyerek 2 milyonu aştığına, fakat ilanların önemli bölümünün satışa dönmediğine değinen Karakaş, son 5 yılda tüketicilerin en çok Mayıs ayında araç değiştirdiğini dile getirdi. Markanın başındaki isim “Fiyatlardaki manipülasyonlar, bilgi kirliliği, stokçular ve komisyoncular sebebiyle ortaya çıkan problemleri çözmek adına, sektörün kurumsallaşması ve yeniden yapılanması için 2021 yılında kurumsal ikinci el markaları olarak tek çatı altında toplanıp birlik halinde hareket edeceğiz. Bu yıl ikinci el online araç pazarının yine 2 milyon adede, toplam pazarın 9 milyona ulaşacağını öngörüyoruz.” dedi. 

Satılan her 10 araçtan 6’sı krediyle satın alındı

İkinci el araç sektörünün kurumsal markası Otomerkezi.net, geçtiğimiz yıl yüzde 12 büyüme sağladı. 2020’de toplam 2 bin 800 adetlik satış rakamına ulaşan ve son 5 yılda 10 bin araç satışı gerçekleştiren Otomerkezi.net, 25 olan bayi sayısını 2021 yılı sonuna kadar 40’a ulaştırmayı hedefliyor. Pandemiye rağmen otomotiv sektörünün  normalleşmeyle Haziran-Kasım ayları arasında radikal bir ivme kazandığını dile getiren Karakaş, Kasım ayı sonrasında ise salgın için alınan kısıtlama kararları ve yüksek faiz oranları sebebiyle pazarda büyük bir durgunluk yaşandığını ve durgunluğun halen devam ettiğini belirtti. Karakaş “Son 5 yılda toplamda sattığımız 10 bin araçla önemli bir veri havuzu elde ettik. Tüketici alışkanlıklarına baktığımızda, vatandaşımızın en çok Mayıs ayında aracını değiştirdiğini gözlemledik. Yine istatistiklerimize baktığımızda, satılan her 10 araçtan 6’sının krediyle satın alındığını görüyoruz. 2020’de her sıfır kilometre otomobile yaklaşık 11 adet ikinci el otomobilin denk gelirken, 2019 yılına göre sıfır araç pazarının yüzde 61,3 büyümesine karşılık ikinci el araç pazarı, 2020 yılında yüzde 4,6 büyüme ile 8,2 milyon adete ulaştı.  Aynı şekilde ikinci el online araç pazarı 2 milyonu aşarak yüzde 16 büyüse de ilanların büyük bölümü satışa dönmedi. Satılan araçların yüzde 50’sinden fazlası 10 yaş ve üzeri araçlar olurken en büyük talebi sıfırdaki stok sıkıntıları sebebiyle 0-1 yaş arasındaki otomobiller gördü. 2021’de toplam ikinci el araç pazarının 9 milyon adede, ikinci el online araç pazarının da 2 milyon adede ulaşmasını öngörüyoruz. Fakat döviz kuru seviyesi, faiz oranları ve pandeminin seyri büyük önem arz etmekte.” dedi.

 İkinci elde kurumsallaşma seviyesi sadece yüzde 5

Sektördeki alışkanlıkların artık değişmesi gerektiğini söyleyen Karakaş “Geride bıraktığımız yılda ikinci el araçlara olan ilgi, problemleri de beraberinde getirdi. Toplu halde fiyat yükselten gruplar, sahte ilanlar, sıfır kilometre araç stokçuları ya da son birkaç haftadır olduğu gibi fiyatların aşırı düşeceği algısı yaratarak toplumu beklentiye sokanlar, sektörün gelişmesinde büyük bir engel teşkil ediyor. İkinci elde bilgi kirliliği çok yüksek, kurumsallaşma çok düşük. 2020 yılında satışı yapılan 8,2 milyon aracın 3 milyonu kayıt dışı şekilde, sektör dışındaki yetkisiz kişiler tarafından gerçekleştirildi. Satılan her 100 araçtan sadece 5’i kurumsal anlayışla satılıyor.  Acil kurumsallaşma ihtiyacı nedeniyle 2025 yılında pazarın yüzde 25’inin kurumsal markalar tarafından yönetileceğini öngörüyoruz. Yaşanan tüm problemleri çözmek adına, sektörün belirli standartlara kavuşarak kurumsallaşması ve yeniden yapılanması için kurumsal ikinci el markaları olarak tek çatı altında toplanıp birlik halinde hareket edeceğiz.” şeklinde konuştu.

 

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz