2.elde hareketlilik başlar mı?

Yaklaşık 3 aydır son 1 yılın en durgun dönemini geçiren ikinci el araç pazarında, yasakların kademeli olarak kaldırılmasıyla yeniden hareketliliğin başlaması bekleniyor.

Şubat ayına göre Mart ayının ortalama yüzde 40 daha hareketli geçeceği öngörüsünde bulunan otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, “Yaz aylarının ve bayram döneminin yaklaşmasının da etkisiyle, tüketicinin durağan pozisyondan aktif hale geçeceği kanaatindeyiz. Hali hazırda pazarda 100 bin acil satılık, ortalama 600 binlik bir araç stoku söz konusu. Hem sıfır kilometre araçlarda hem de ikinci el araçlarda otomobile ihtiyacı olanlar için önemli fırsatlar mevcut. Son dönemde gündemi meşgul eden binde beş oranında vergi taslağı ise hayata geçirildiği takdirde, şayet yetki belgesine sahip firmalar bu vergiden muaf tutulursa kayıt dışı satışlar azalır” ifadelerini kullandı.

Fiyatlar dip yaptı

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, kısıtlamaların gevşetilmesiyle beraber ikinci el araç pazarına etkileriyle ilgili öngörülerini paylaştı. Karakaş ayrıca, gündemde yer alan taslak vergi hakkında da görüşlerini paylaştı. “İkinci el araç pazarı, içinde bulunduğumuz Mart ayında, yaz aylarının yaklaşması, kısıtlamaların gevşetilmesi, fiyatların anlaşılabilir seviyelerde dengelenmesiyle beraber geçtiğimiz aya göre nispeten yüzde 30-40 daha hareketli geçecektir. Tüketiciye önemle ifade etmek isteriz ki, fiyatlar hali hazırda “dip” yapmış vaziyette ve oldukça fazla panik ve uygun fiyatlı satışlar var. 3 aylık durağan süreçte fiyat anlamında tüketicinin istediği aralıkta dengelendi diyebiliriz” şeklinde konuşurken, “Sıfır kilometre araçlardaki kampanyalar da, ikinci elin yeniden fiyatlanmasına sebebiyet vermiş oldu. Şu aşamada yakın gelecekte, araç fiyatlarında radikal bir değişiklik olacağını öngörmüyoruz; ilk önce uygun fiyatlı araç stokunun eritilmesi gerekiyor. Bir kısım tüketici bu dönemi fırsat olarak görüp, değerlendirmek isteyecektir. Arz fazlası oldukça, vatandaşlar “otomobil bulamam” korkusu ve çekincesi yaşamasın. Şu anda yaklaşık 600 bin satılık, 100 bin de acil satılık araç var. Geçtiğimiz Aralık ayına göre, ciddi bir fiyat avantajı var” ifadelerini kullandı.

Yetki belgeli firmalar vergiden muaf tutulursa kayıt dışı azalır

Markanın başındaki isim, taslakta olduğu belirtilen binde beş oranında vergi ile ilgili olarak da görüşlerini paylaştı. Karakaş “Yetki belgesi sayesinde sektördeki maliyetler yükselse de, garanti zorunluluğu, güvenli ödeme sistemi ve ekspertiz şartı standartları ciddi şekilde yükselterek kurumsallaşmaya katkı sağladı. Bu firmalar, istihdam sağlarken, KDV ve gelir vergilerini de ödemekle yükümlüyken, bir yandan da kayıt dışı ticaret yapanlarla rekabet etmek zorundalar. Yetki belgeli şirketler, bahsi geçen bu vergiden muaf tutulduğu takdirde kayıt dışı araç ticareti yapanların önüne geçilecek, ek vergi maliyeti ile karşılaşmayacaklardır. Tüketici de güven duyacağı kurumsal yapıları tercih edecek, her iki tarafta yaşanan birçok mağduriyetin de önüne geçilecektir.” dedi.

Hafta sonu yasakları kalkarsa oto eksperiz% 30-40 artar

Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre ise, geride bıraktığımız 3 aylık dönemde, pandemi kısıtlamaları sebebiyle ikinci el araç sektörü ve oto ekspertiz sektörü, sert bir düşüş yaşayarak son yılların en sakin günlerini geçirdiğini belirtirken, “Bu dönemle birlikte araç fiyatlarında da arz fazlası sebebiyle ortalama yüzde 20’ye varan fiyat düşüşleri yaşandı. Sıfır kilometre araç kampanyaları da fiyatların düşmesine katkı sağlamış durumda. Domino etkisiyle ikinci elde satışların düşmesi, oto ekspertiz girişlerinde de düşüşe neden olsa da, kısıtlamaların gevşetilmesiyle birlikte sektörel olarak hareketlenmenin başladığını gözlemliyoruz. Özellikle hafta sonu günleri, oto ekspertiz sektörü için çok kritik bir öneme sahip. Araç satın almayı düşünenler, mesai saatleri sebebiyle showroom ziyaretleri ve oto ekspertiz işlemleri için mümkün mertebe Cumartesi ve Pazar günlerini tercih ediyorlar.  Hafta sonu yasaklarının kademeli olarak kalkmasıyla iş hacimlerinin tekrar yüzde 30-40 artışla yükseleceğini umut ediyoruz. Şu anda ikinci el araç piyasasında ertelenen talepler ve toplu filo satışlarıyla önemli bir araç bolluğu ortaya çıkmış durumda. Bu araç stokunun tüketilmesi, yaz aylarını bulacaktır” şeklinde konuştu.

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz