Yeni Mercedes EQA ve EQB yollarda

Mercedes-EQ markasının kompakt SUV segmentindeki tamamen elektrikli EQA ve EQB modelleri, Türkiye’de satışa sunuluyor.  İkisi de 292 HP’lik tamamen elektrikli motorları barındıran modellerden EQA 350 4MATIC 1.533.000 TL’den, EQB 350 4MATIC ise 1.560.500 TL’den başlayan fiyatlara sahip. Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu ve Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan, “İki yeni modelimizin katkısıyla, 2022’deki tamamen elektrikli ürün seçeneklerini arttırıyor ve bu değişimin öncüsü olmayı sürdürüyoruz” dedi.

Mercedes-EQ markasının yeni modelleri EQA ve EQB, Türkiye’de yollara çıkıyor. EQC, EQS ve EQE’nin ardından Türkiye pazarındaki tamamen elektrikli Mercedes-EQ model sayısı 5’e yükseliyor. Tamamen elektrikli otomobiller, yenilikçi teknolojik donanımlarıyla lüks ve verimliliği bir araya getiriyor. Mercedes-EQ ailesinin tamamen elektrikli ilk kompakt otomobilleri EQA ve EQB’nin ortak özelliklerinden bazıları; güçlü ve verimli elektrikli güç-aktarma sistemi, akıllı enerji geri-kazanım özelliği ve elektrikli zekâ ile tahmine dayalı navigasyon.

EQA ve EQB’de ilk aşamada 292 HP güç ve 520 Nm tork üretebilen 2 adet elektrikli motor, 4MATIC dört tekerlekten çekişle zemine aktarılıyor. Maksimum hızları 160 km/s ile sınırlandırılan otomobiller, 400 km’nin üzerinde tamamen elektrikli menzil sunabiliyorlar. EQA ve EQB’de, 11 kw AC şarj kapasitesi ve 66,5 kWh batarya kapasitesi bulunuyor. Tam şarjlı haldeyken EQA 350 4MATIC 422 km, EQB 350 4MATIC ise 407 km’ye varan tamamen elektrikli menzil sunuyor.

Seçenekler arttı

Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu ve Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan, “Mercedes-Benz’in tamamen elektrikli otomobillere dair ürün ve hizmetlerine odaklanan Mercedes-EQ markasında, e-ulaşım kavramının standartlarını belirleyen çeşitliliği arttırıyor; otomotiv dünyasındaki elektrikli dönüşümde müşterilerimizin beklentilerine göre bir yaklaşım sergiliyoruz. Elektrikli mobilite deneyiminde EQC ile başlattığımız; EQS ve EQE ile 2022’de müşterilerimiz ile buluşturduğumuz çeşitliliği, EQA ve EQB ile genişletiyoruz. Mercedes-EQ’nun elektrikli güç aktarma sistemleri ve araç yazılımındaki liderlik hedefleri doğrultusunda geliştirilen kompakt araçlarımızla ulaşılabilir lüks kavramını sağlıyoruz. İki yeni modelimizin katkısıyla, 2022’deki tamamen elektrikli ürün seçeneklerini artırıyor ve bu değişimin öncüsü olmayı sürdürüyoruz.” dedi.

Mercedes-EQ’nun 2022’deki model ailesi tamamlandı

Tamamen elektrikli otomobillere olan yatırımlarını artırarak sürdüren Mercedes-Benz, Mercedes-EQ alt markasındaki EQA ve EQB modellerini Türkiye pazarında sunmasıyla, bu alandaki 2022 yeniliklerini tamamlıyor. EQC ile başlayan tamamen elektrikli modelleri 2022 yılında “Elektrikli otomobillerin S-Serisi” EQS ve mayıs ayında da sportif sedan EQE takip etti. Kompakt SUV sınıfındaki iki yeni model EQA ve EQB ile elektrikli otomobiller pazarındaki iddiasını pekiştiren Mercedes-EQ, toplam Mercedes-Benz satışları içindeki elektrikli otomobillerin elde edeceği payı da arttırmak adına önemli bir aşamaya geçiyor.

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ

EQA: Mercedes-EQ markasının ilerici ruhunu taşıyor

İlerici tasarım ve sezgisel kullanım gibi iki önemli özellikle öne çıkan EQA modeli ile kompakt SUV segmentinde günlük kullanım gereksinimlerini karşılayan, gelişmiş bir menzile sahip tamamen elektrikli bir Mercedes sunuluyor. Markanın tüm araç segmentleri için elektrikliye giden yolda önemli bir araç olan Yeni EQA’da, elektrikli zekâ ve navigasyon gibi akıllı destek işlevleri araçları mobil asistana dönüştüren MBUX’e entegre ediliyor. Ayrıca Yeni EQA, ileri teknoloji ürünü ve sürdürülebilir elektrikli güç-aktarma sisteminin Mercedes-Benz’in temel güvenlik değeri ile nasıl harmanlandığını da gösteriyor.

Mercedes-Benz’in başarılı kompakt otomobil ailesinin üyesi olan EQA, GLA ile arasındaki yakın bağ sayesinde serinin tüm heyecan verici özelliklerini verimli bir elektrikli güç-aktarma sistemiyle sunuyor. Yeni EQA, Almanya’nın Rastatt ve Çin’in Pekin kentlerinde üretilirken batarya sistemleri de Mercedes-Benz’in yan kuruluşu Accumotive tarafından sağlanıyor. Polonya Jawor’daki batarya fabrikası da kompakt Mercedes-EQ modelleri için batarya sistemleri üretmeye hazırlanıyor. EQA, Mercedes-EQ’nun elektrikli güç-aktarma sistemleri ve araç yazılımı alanlarındaki liderlik hedefinde de değerli bir konumda. Otomobil, Mercedes-Benz’in e-ulaşımı müşteri ihtiyaçlarına göre nasıl yorumladığını anlamak için önemli ipuçları veriyor.

292 HP güce sahip, dört tekerlekten çekişli bir EQA modeli Türkiye’de sunuluyor. EQA 350 4MATIC, WLTP’ye göre 422 kilometre menzile sahip. Araç gövdesinin zemininde yer alan ve yapısal bir görev de üstlenen çift katlı lityum iyon batarya, 66,5 kWsa enerji içeriğine sahip. Markaya özgü gürültü ve titreşim konforunu karşılamak için elektrikli güç-aktarma sistemini şasi ve gövdeden izole eden önlemler uygulandı.

Tasarımın elektrikli estetiği, “İlerici Lüks”ü destekliyor

EQA, Mercedes-EQ’ya özgü merkezi yıldıza sahip siyah panel radyatör ızgarasına sahip. Ön ve arkadaki kesintisiz ışık şeridi, Mercedes-EQ araçlarının tamamen elektrikli dünyasının bir başka ayırt edici unsuru, “İlerici Lüks” tasarım özelliği. Yatay bir fiber optik şerit, tam LED farların gündüz sürüş farlarını birbirine bağlayarak hem gündüz hem de gece hemen ayırt edilebilen özgün bir görünüm ortaya koyuyor. Büyük bir özenle şekillendirilen farların içindeki mavi renkli vurgular, Mercedes-EQ’nun imzasını pekiştiriyor. LED stop lambalar, konik LED ışık şeridi ile sorunsuz bir şekilde birleşiyor. Böylece EQA’nın arka görünümündeki genişlik algısı güçleniyor. Plakalık tampona entegre ediliyor. Versiyona bağlı olarak “Rosegold” veya mavi dekoratif süslemelere sahip 20 inçe kadar iki veya üç renkli hafif alaşım jantlar sunuluyor.

Tasarım ve donanım versiyonuna bağlı olarak EQA’nın iç mekanındaki elektrik karakteri; yeni arkadan aydınlatmalı bir kaplama ve havalandırma ızgaraları, koltuklar ve araç anahtarında “Rosegold” süslemeler ile vurgulanıyor.

SUV’ye özgü yüksek ve dik oturma pozisyonu sadece binme-inme konforunu arttırmakla kalmıyor, görüş açılarını da iyileştiriyor. Geliştirme aşamasında işlevselliğe özen gösterildi. Örneğin arka koltuk sırtlığı 40:20:40 oranında katlanıyor.

Akıllı sürüş destek sistemleri ile üstün çarpışma güvenliği

Aktif Şeritte Kalma Yardımcısı ve Aktif Fren Yardımcısı standart olarak sunuluyor. Aktif Fren Yardımcısı, otonom fren yoluyla bir çarpışmayı önlemeyi veya sonuçlarını hafifletmeyi amaçlıyor. Sistem ayrıca şehir hızlarında duran araçlar ve karşıdan karşıya geçen yayalar için de fren yapabiliyor. Sürüş Destek Paketi; dönüş manevrası, acil durum koridoru, sürücüyü yaklaşan bisikletlilere veya araçlara karşı uyaran araçtan inme uyarısı ve yaya geçitlerinin yakınında yayalar algılandığında uyarma gibi işlevler içeriyor.

EQA, konu pasif güvenlik açısından da gerçek bir Mercedes. GLA’nin sağlam gövde yapısı üzerine inşa edilen EQA’nın gövdesi, bir elektrikli otomobilin özel gereksinimlerine uyarlanıyor. Batarya, kendine ait özel bir gövde içinde şasi zeminine yerleştiriliyor ve bugüne kadar traversler tarafından sağlanan yapısal destek işlevini de üstleniyor. Bataryanın ön tarafında bulunan batarya koruyucusu, enerji depolama ünitesinin yabancı cisimler tarafından delinmesini önlüyor. Elbette EQA da markanın kapsamlı çarpışma testi programını karşılıyor. Batarya ve elektrik akımı taşıyan tüm bileşenler son derece zorlu gereksinimleri karşılıyor.

Mercedes-EQ’ya özel içerikleriyle göstergeler

MBUX bilgi-eğlence sistemi (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) standart olarak sunuluyor. MBUX, farklı seçeneklerle ayrı ayrı yapılandırılabiliyor. Sistem, güçlü bilgisayar, parlak ekranlar ve grafikler, kişiselleştirilebilir sunum, tamamen renkli head-up display (opsiyon), artırılmış gerçeklik ve öğrenen yazılımı ile navigasyon ve “Hey Mercedes” anahtar kelimesiyle etkinleştirilen sesli komut sistemi gibi avantajlarla öne çıkıyor.

Bilgi-eğlence ekranındaki Mercedes-EQ menüsü şarj seçenekleri, elektrik tüketimi ve enerji akışı ile ilgili içeriklere ulaşmak için kullanılabiliyor. Gösterge panelindeki sağ ekran, devir göstergesi değil bir “watt ölçer”. Üst kısım güç yüzdesini, alt kısım ise geri-kazanım seviyesini gösteriyor. Sol taraftaki gösterge, hedefe bir şarj molası olmadan ulaşılıp ulaşılamayacağını göstermek için kullanılabiliyor. Renkler sürüş koşullarına göre değişiyor. Örneğin bir hızlanma anında ekran beyaza dönüyor. Ruh haline bağlı olarak veya belirli bir iç mekâna uyum sağlamak üzere kullanıcıya dört farklı seçenek sunuluyor. Progressive versiyonunda özel bir Mercedes-EQ renk teması da bulunuyor.

EQA; Uyarlanabilir Uzun Far Destekli LED Yüksek Performanslı farlar, elektrikli açma ve kapama özelliği ile EASY-PACK bagaj kapağı, 19 inç hafif alaşım jantlar, 64 renkli ortam aydınlatması, çift bardaklık, dört yönlü ayarlanabilir bel destekli lüks koltuklar, manevra sırasında daha fazla rahatlık ve daha iyi bir görüş saplayan geri görüş kamerası ve çok işlevli deri spor direksiyon simidi olmak üzere gelişmiş bir standart donanımla sunuluyor. Yeni model, AMG Line tasarım ve donanım serisi dışında Gece Paketi ile de kişiselleştirilebiliyor.

***

EQB: Elektrikli kompakt SUV’ler arasında Türkiye’de bir ilk

Yeni EQB, 5 veya 7 koltuklu oturma seçenekleri ile sunuluyor. Bu sayede Yeni EQB, Türkiye’de, tamamen elektrikli kompakt SUV’ler arasında 7 koltuk seçeneğini sunabilen tek otomobil unvanını elde ediyor. Lüks kompakt sınıftaki Yeni EQB, 4684 mm uzunluk, 1834 mm genişlik ve 1667 mm yüksekliğiyle geniş iç hacim sunuyor. Yeni EQB’nin modüler yapıdaki yükleme alanında farklı boyutlar kolaylıkla ayarlanabiliyor. İkinci sıra koltukların en öne alınmasıyla bagaj hacmindeki artış 190 litreyi buluyor. Çocuk koltuğu takılabilen üçüncü sıradaki opsiyonel iki koltuğu, 1,65 metreye kadar olan yolcular rahatlıkla kullanabiliyor. Açılabilir koltuk başlıkları, tüm dış koltuklarda kemer gerdiricili ve kuvvet sınırlayıcılı emniyet kemerleri ve üçüncü sıradaki yolcuları da kapsayan yan hava yastıkları, gelişmiş güvenlik sağlıyor.

İlk olarak geçtiğimiz yıl Avrupa ve Çin’de tanıtılan Yeni EQB, 2022 itibarıyla ABD’de pazara sunulmasının ardından Türkiye’de de yollara çıkıyor. Güçlü ve verimli elektrikli güç-aktarma sistemi, akıllı enerji geri-kazanım özelliği ve elektrikli zekâ ile tahmine dayalı navigasyon gibi özellikler, EQA ile olan ortak noktalardan sadece birkaçı. EQB ayrıca EQA’dan sonra Mercedes-EQ ürün gamının tamamen elektrikli ikinci kompakt otomobili unvanını da taşıyor.

Geniş iç hacim ve çok yönlü büyük bagaj

Yeni EQB, gelişmiş sürüş teknolojisini paylaştığı EQA ve kompakt SUV GLB olmak üzere iki modelle kurduğu bağ ile başarılı Mercedes kompakt otomobil ailesini zenginleştiriyor. Bu iki modelle bağı ona; 2829 mm’lik uzun dingil mesafesi, geniş ve değişken iç mekân ve isteğe bağlı olarak sunulan 2 adet bağımsız koltuklu üçüncü koltuk sırası gibi özellikler kazandırıyor.

5 kişilik model; geniş iç hacimleri beraberinde getiren 4684 mm uzunluk, 1834 mm genişlik ve 1667 mm yüksekliğe sahip. Ön koltuk sırasındaki baş mesafesi 1035 mm, ikinci sıradaki ise beş koltuklu versiyonda 979 mm. 87 mm ile 5 koltuklu versiyonun arka kısmındaki diz mesafesi rahat bir seviyeye ulaşıyor.

EQB’nin bagajı da düz ve geniş. 5 koltuklu versiyonda 495 ile 1710 litre, 7 koltuklu versiyonda 465 ile 1620 litre hacim kullanıma sunarak orta boy station bir aracın özelliklerini taşıyor. İkinci sıradaki koltukların sırtlıkları standart olarak birkaç kademede ayarlanabiliyor ve yine bu sıra isteğe bağlı olarak hem ileri hem geri 140 mm kaydırılabiliyor. Bu sayede bagaj hacminde 190 litreye kadar büyüme sağlanabiliyor.

Yeni EQB’de opsiyonel olarak iki adet bağımsız koltuktan oluşan üçüncü bir koltuk sırası sunuluyor. Bu koltuklar, 1,65 metreye kadar yolcular için konforlu bir alan anlamına geliyor.

Elektrikli tasarım estetiği

Yeni EQB, Mercedes-EQ’nun “Progressive Luxury” özelliğini keskin ve karakteristik bir şekilde yorumluyor. Merkezi yıldıza sahip karakteristik Mercedes-EQ siyah panel ızgara, özgün bir görünüm sergiliyor. Ön ve arkadaki kesintisiz ışık şeridi Mercedes-EQ araçlarının tamamen elektrikli dünyasının bir başka ayırt edici tasarım özelliği olarak öne çıkıyor. Yatay bir fiber optik şerit, tam LED farların gündüz sürüş farlarını birbirine bağlayarak gündüz ya da gece hemen ayırt edilebilen özgün bir görünüm ortaya koyuyor. Büyük bir özenle şekillendirilen farların içindeki mavi renkli vurgular, Mercedes-EQ’nun imzasını pekiştiriyor.

Ön konsolun geniş yüzeyi, sürücü ve yolcu alanında bir oyuğa sahip. Sürücü, kontrol ve gösterge ekranlarını bir araya getiren MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi), geniş ekranlı kokpit tarafından karşılanıyor. Kapılar, orta konsol ve ön konsolun yolcu tarafında kullanılan alüminyum boru şeklindeki süslemeler, iç mekandaki kalite algısını destekliyor.İç mekân 

Bireysel olarak yapılandırılabilen MBUX, güçlü bilgisayar, parlak ekranlar ve grafikler, kişiselleştirilebilir sunum, tamamen renkli head-up display, artırılmış gerçeklik ve öğrenen yazılımı ile navigasyon ve “Hey Mercedes” anahtar kelimesiyle etkinleştirilen sesli komut sistemi gibi avantajlar sunuyor.

Gösterge panelindeki ve bilgi-eğlence ekranındaki bilgiler, yüksek çözünürlüklü ekranlar sayesinde kolayca okunabiliyor. Sadece görsel sunumu ile dikkat çekmekle kalmayan sistem sezgisel bir kullanım sunuyor. Bilgi-eğlence ekranındaki Mercedes-EQ menüsü de şarj seçenekleri, elektrik tüketimi ve enerji akışı ile ilgili içeriklere ulaşmak için kullanılabiliyor. Gösterge panelindeki sağ ekran, devir göstergesi değil bir “watt ölçer”. Üst kısım güç yüzdesini, alt kısım ise geri-kazanım seviyesini gösteriyor. Sol taraftaki gösterge, hedefe bir şarj molası olmadan ulaşılıp ulaşılamayacağını göstermek için kullanılabiliyor. Renkler sürüş koşullarına göre değişiyor.

Şarj yönetimi: Alternatif akım ve doğru akım için CCS şarj soketi

Yeni EQB, evde veya halka açık şarj istasyonlarında entegre şarj cihazı ile alternatif akım (AC) ile 11 kW’a kadar şarj edilebiliyor. Tam şarj için gereken şarj süresi, mevcut altyapıya ve pazara özgü araç donanımına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Mercedes-Benz Wallbox ile şarj, ev tipi prizinden çok daha hızlı.

Doğru akım (DC) hızlı şarj istasyonlarında şarj daha da hızlı. Yeni EQB, SoC’ye (Şarj Durumu) ve yüksek voltajlı bataryanın sıcaklığına bağlı olarak 100 kW’a kadar güçle şarj edilebiliyor. Yüzde 10’dan yüzde 80’e şarj için 32 dakika yeterli oluyor. 15 dakika şarj ile 300 kilometreye kadar (WLTP) menzil sağlanabiliyor. EQB, AC ve DC şarj için Avrupa ve ABD’de standart olarak sağ yan panelde bir CCS (Birleşik Şarj Sistemleri) konektörü ile donatılıyor.Enerji geri kazanımı

ECO Assist, örneğin hız sınırına ulaşmak üzereyken, süzülme veya özel enerji geri-kazanım kontrolü gibi durumlarda ayağını gaz pedalından çekmesi için sürücüyü mesajla uyararak yönlendiriyor. Bunun için navigasyon verileri, trafik işareti tanımlama sistemi ve akıllı güvenlik yardımcılarından (radar ve stereo kamera) gelen bilgiler bir bütün olarak işleniyor.

ECO Assist, düşük dirençle mi yoksa enerji geri-kazanımıyla mı sürüleceğine karar verirken sürüş koşullarını da öngörüyor. Bu noktada harita verilerindeki yol eğimleri, sürüş yönündeki sürüş koşulları ve hız sınırları dikkate alınıyor. Sistem, sürüş önerilerinde ve verimlilik stratejisinde sürüş koşullarını (virajlar, kavşaklar, döner kavşaklar, eğimler), hız sınırlarını ve öndeki araçlara olan mesafeyi hesaba katıyor.

ECO Assist, sürücünün ayağını gaz pedalından çekmesiyle, sistemin sınırları dahilinde hızlanmayı sürüş koşullarına bağlı olarak kontrol ediyor. Sürücüye bunun için görsel bir uyarı veriliyor. Bilgi-eğlence ekranında veya varsa “head-up display”de “ayağını gaz pedalından çek” sembolü gösteriliyor. Eşzamanlı olarak bir diyagram sürücüye “ilerideki kavşak” veya “ilerideki eğim” gibi örneklerle önerinin nedenini de açıklıyor.

Yeni EQB, farklı enerji geri-kazanım seçenekleri sunuyor. Süreç, akış modunda veya fren anında mekanik hareketi elektrik enerjisine dönüştürerek yüksek voltajlı bataryanın şarj edilmesini içeriyor.

Sürücü, direksiyonun arkasındaki elcikleri kullanarak enerji geri-kazanım yoğunluğunu manuel olarak ayarlayabiliyor. Soldaki elcik enerji geri-kazanım seviyesini arttırıyor ve sağdaki azaltıyor. Sürücü, seçtiği ayarı gösterge panelinde görebiliyor. Sistem kapsamında farklı iyileşme aşamaları bulunuyor: DAuto (ECO Assist aracılığıyla koşullara göre optimize edilmiş enerji geri-kazanımı), D+ (süzülme), D (düşük enerji geri-kazanımı) ve D- (orta enerji geri-kazanımı). Sürücü, durmak için enerji geri-kazanım modundan bağımsız olarak fren yapabiliyor.

Pasif güvenlik açısından da gerçek bir Mercedes

GLB’nin sağlam gövde yapısı üzerine inşa edilen EQB’nin gövdesi, bir elektrikli otomobilin özel gereksinimlerine uyarlanıyor. Batarya ise kendine ait özel bir gövde içinde şasi zeminine yerleştiriliyor. Bataryanın ön tarafında bulunan batarya koruyucusu, enerji depolama ünitesinin yabancı cisimler tarafından delinmesini önlüyor. Elbette EQB de markanın kapsamlı çarpışma testi programını karşılıyor. Batarya ve elektrik akımı taşıyan tüm bileşenler son derece zorlu gereksinimleri karşılıyor. Gerçek bir aile otomobili olan EQB, ikinci ve opsiyonel olarak sunulan üçüncü sıralarda dört adede kadar ve ön yolcu koltuğunda bir adet daha çocuk koltuğu barındırabiliyor.Çarpışma anında otomatik kapanma

Mercedes-Benz’in yüksek voltajlı tahrik sistemlerindeki deneyimi, çok aşamalı bir güvenlik konseptini beraberinde getiriyor. Yüksek voltajlı sistem, kazanın şiddetine bağlı olarak, bir çarpışmada geri döndürülebilir veya geri döndürülemez bir şekilde otomatik olarak kapatılabiliyor. Bu kapsamlı güvenlik konseptinin bir başka özelliği de araç bir hızlı şarj istasyonunda (DC şarj) hareketsizken bir darbe algılandığında şarj işleminin otomatik olarak kesilmesi. EQB, bu bağımsız kontrol sistemine ek olarak, kurtarma ekipleri tarafından yüksek voltaj sistemini kapatmak için kullanılabilecek özel bir bağlantı kesme noktası ile donatılıyor.

Aile otomobili: Beş adede kadar çocuk koltuğu takılabiliyor

Emniyet kemerleri, araçtaki en önemli emniyet sistemi. Sürücü ve ön yolcu koltuğu kemer gerdiricili ve kuvveti sınırlamalı üç noktalı emniyet kemerleriyle donatılıyor. PRE-SAFE® (opsiyonel) ile bağlantılı olarak, ön koltuklar elektrikli olarak ters çevrilebilen emniyet kemeri gerdiricileri ile donatılıyor. İkinci sıradaki iki yan koltuğun her biri, makara gerdiricili ve kemer kuvveti sınırlayıcılı üç noktalı bir emniyet kemeri ile donatılıyor. Bu sıradaki orta koltuk ise standart bir üç noktalı otomatik emniyet kemeriyle donatılıyor. İki adet bağımsız tekli koltuğa sahip, isteğe bağlı üçüncü sıra koltuklar, katlanabilir başlıklara ve kemer gerdiricili ve kuvvet sınırlayıcılı emniyet kemerlerine sahip.

Daha fazla yol tutuş: 4MATIC dört tekerlekten çekiş

EQB 350 4MATIC (ortalama enerji tüketimi WLTP: 18,1 kWsa/100 km; ortalama CO2 emisyonu: 0 gr/km) dört tekerlekten çekiş sistemiyle donatılıyor. 4MATIC sistemi Torque Shift işleviyle çalışıyor. Sistemde tork, ön ve arka akslardaki iki elektrikli ünite arasında sürekli değişken bir oranda saniyede 100 kez ayarlanıyor. Sürücünün tam güç gereksinimine ihtiyaç duymaması halinde tüketimi azaltmak için ihtiyaç duyulmayan motor tamamen kapatılıyor. Bu nedenle, düşük güç gereksinimlerinde arka akstaki verimli, sürekli tahrikli senkron motor (PSM) yeterli oluyor. Daha yüksek performans gereksinimleri ise ön akstaki asenkron motor (ASM) ile karşılanıyor.

Kar ve buz dahil her zaman maksimum tutuş ve sürüş dengesi sağlamak üzere çalışan sistem, patinaj yapan tekerleklere müdahale ediyor ve tork dağılımını buna göre ayarlıyor. İki elektromotor birbirinden bağımsız olarak kontrol edildiğinden, bir akstaki çekiş kaybı, torkun diğer aksa gönderilmesini engellemiyor. Tıpkı geleneksel bir merkezi diferansiyel kilidinde olduğu gibi.

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Çok Okunanlar