Türkiye’deki ilk tam elektrikli Japon: Subaru Solterra AWD

Subaru’nun ilk %100 elektrikli modeli Solterra, dünya ile aynı anda Türkiye’de tanıtıldı. Baştan aşağı tamamen yeni tasarlanan ve elektrikli otomobillere özgü yeni e-Subaru Global Platform üzerinde inşa edilen Solterra, markanın AWD (Sürekli Dört Çeker) geleneğini sürdürüyor. Solterra, 160 kW gücündeki elektrik motoru, 466 km’ye varan sürüş menzili, 150 KW’lık DC şarj gücü ve 71.4 kWs’lik batarya kapasitesi ile temmuz ayı itibariyle 1.665.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Subaru Solterra’nın basın lansmanı Subaru Corporation Avrupa İş Birimi Genel Müdürü ve Subaru Europe Başkanı ve CEO’su Takeshi Kubota, Subaru Avrupa Satış ve Pazarlama Genel Müdürü David Dello Stritto ve Subaru Türkiye Genel Müdürü Halil Karagülle’nin katılımıyla gerçekleşti.

Subaru Solterra elektrikli bir araç olarak doğmuş tamamen yeni bir model. Subaru, %100 elektrikli Solterra’da marka DNA’sına sadık kalıyor ve markayı farklılaştıran, başta güvenlik olmak üzere, arazi yetenekleri, sürekli dört çeker özelliği, sağlamlık ve kullanıcı dostu olma özelliklerini koruyor.

Baştan aşağı tamamen yeni tasarlanan ve elektrikli otomobillere özgü yeni e-Subaru Global Platform üzerinde inşa edilen Solterra, markanın AWD (Sürekli Dört Çeker) geleneğini sürdürüyor. Solterra, 160 kW gücündeki elektrik motoru ve 466 km’ye varan sürüş menzili, 150 kW’lık DC şarj gücü ve 71.4 kWs’lik batarya kapasitesi ile temmuz ayı itibariyle 1.665.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Sürekli Dört Çeker (AWD) özelliğiyle Subaru’nun güvenlik felsefesinin temelini her türlü yol koşulunda dengeli ve konforu sürüş oluşturuyor. Solterra’nın ön ve arka akslarına yerleştirilmiş dual motoru sayesinde AWD sürüş keyfi bir üst seviyeye ulaşıyor. Ayrıca, X-MODE ve yeni Grip Control özelliği bir elektrikli otomobil için beklentilerin çok ötesinde arazi performansı sağlıyor. 210 mm minimum yerden yüksekliği sayesinde bozuk zeminli yollarda sürüş için ihtiyaç duyulan ideal yüksekliğe sahip gerçek bir SUV.

Türkiye versiyonları

 

Solterra Türkiye’de üç farklı versiyonla satışa sunuluyor. e-Xtreme versiyonu 1.665.900 TL, e-Xclusive versiyonu 1.749.500 TL ve en üst versiyon olan e-Xcellent versiyonu 1.849.500 fiyat ile müşterilerle buluşacak.

Kubota şunları söyledi: “Son iki yıl hepimiz için zorlu geçti. Pandemi sadece özel hayatımızı etkilemekle kalmayıp, parça ve yarı iletkenlerin zamanında tedarikini etkilemeye devam etti ve dolayısıyla üretim kapasitemizi sınırladı. Sıkı CO2 düzenlemelerine uyma baskısı, birçok Subaru pazarını ürün gamını azaltmaya ve bazı ülkelerde neredeyse yalnızca elektrikli modellere odaklanmaya zorladı. Türkiye’de de durumun böyle olduğunun farkındayım. Ancak bu zorluklara rağmen, Subaru Corporation müşterilerine hizmet etmeye sadık ve kararlı olduğunu ve geleceğe bakmaya devam edeceğini ifade etmek isterim.”

Türkiye’de %100 elektrikli araç satışa sunan ilk Japon markası

Türkiye’de %100 elektrikli araç satışa sunan ilk Japon markası olmaktan dolayı çok heyecanlı olduklarını vurgulayan Karagülle “Solterra, ürün gamındaki başka bir modelden dönüştürülmemiş elektrikli bir araç olarak doğmuş tamamen yeni bir model. Solterra ile ilgili vurgulayabileceğimiz en önemli nokta Subaru’yu Subaru yapan özelliklerin tamamının bu araçta bulunuyor olması. Subaru, müşterilerine sunduğu %100 elektrikli bir araç da sahip olduğu farklılıkların arkasında duruyor ve marka DNA’sını koruyor” dedi.

Yeni Solterra’nn bataryasına da değinen Karagülle, sözlerini şöyle sürdürdü: “Subaru Solterra aynı diğer Subaru modelleri gibi son derece dengeli ve güvenli bir otomobil. %100 elektrikli Solterra’nın bataryasının aracın altında konumlanması ve iki adet elektrikli motorun ön ve arkada yer alması Subaru’ya özgü klasik denge unsurunu sağlıyor. Solterra’nın bataryasının konumu ve güçlü çerçevesi yangına ve olası diğer tehlikelere karşı yüksek koruma sunuyor. Batarya güvenli olmasının yanında çok da uzun ömürlü. Subaru mühendisleri bataryanın 10 yıl sonra kapasitesini %90 oranında koruyacağını ifade ediyorlar.”

Dıştan bakınca

 

 

Aracın ön bölümünde Subaru markasını simgeleyen elektrikli araçlara özgü kapalı altıgen ön panjur, ön camla ve panoramik tavanla kombine edilmiş yeni ön kaput tasarımı ve rüzgar direnç katsayısını düşüren aerodinamik ön tampon hava kanalları yer alıyor. Solterra 0,28cD değerindeki rüzgar direnç katsayısı ile rakiplerine göre oldukça rekabetçi bir konuma sahip.

Yan bölümde düşük ağırlık merkezli yatay eksenli çizgiler, AWD imajını yansıtan güçlü çamurluklar öne çıkarken; arkada aydınlatma grubu üstüne entegre edilmiş özel tasarlanmış yeni bagaj üstü spoiler, güçlü bir duruş sağlayan büyük bir arka alt difüzör yer alıyor. Arka camın üzerinde, rüzgar direnç katsayısını düşürerek sportif bir duruş sağlayan iki kanatlı büyük bir spoiler daha yer alıyor. Arka LED aydınlatma grubu C şeklindeki yapısıyla Subaru kimliğine dikkat çekiyor. Solterra ile Subaru’da ilk kez alüminyum alaşımlı 20 inçlik jantlar kullandı.

İçten bakınca

Solterra’nın geniş kabini, herkese, özellikle de arka koltuktakilere, huzurlu bir yolculuğun keyfini çıkartabilecekleri sessiz ve ferah bir iç mekan sağlıyor. Elektrikli araçlara özgü sessiz sürüş avantajı sayesinde araç içindeki tüm yolcular sohbetin bir parçası olabiliyor.

Uzun menzil sağlayacak yüksek kapasiteli bataryanın yerleşimi için gerekli olan uzun aks mesafesi sayesinde çok geniş bir kabin yapısı sağlanırken, arka kısımda şaft tüneli bulunmaması sayesinde arka koltukta seyahat eden yolcuların konforu artıyor.

Toplam uzunluğu 4,690 m, genişliği 1,860 m ve yüksekliği 1,650 m olan Solterra, Subaru XV modelinden 205 mm daha uzun, 600 mm daha geniş ve 35 mm daha yüksek. Forester’dan ise 500 mm daha uzun, 45 mm daha geniş ve 80 mm daha alçak. Solterra’nın aks mesafesi ise Subaru XV ve Forester modellerinden 180 mm daha uzun.

Kullanımı son derece ergonomik, modern tasarımlı, iki ayrı katmandan oluşan orta konsolun üst katında akıllı vites ünitesi ve elektronik kontroller yer alırken, alt katında çok yönlü bir saklama alanı bulunuyor.

Ergonomik tasarım

Solterra’nın kokpit düzeni Subaru’nun görünürlük, sadelik ve kullanım kolaylığını esas alan tasarım felsefesini yansıtıyor. Güvenli sürüş için ihtiyaç duyulan tüm bilgileri, ergonomik şekilde konumlandırılmış bilgi ekranları ve yüksek görünürlüğe sahip çok fonksiyonlu multimedya ekranı aracılığıyla erişilebilir kılıyor.

Ön tarafta, direksiyonun üstünde konumlanmış sürücünün gözünü yoldan ayırmadan sürüşünü sağlayan yeni nesil modüler kokpit dizaynına sahip 7 inçlik dijital gösterge paneli sürüş keyfini ve güvenliğini üst boyutlara taşıyor. Yansıma önleme, parlama önleme ve ışık kontrol sensörüne sahip, vizöre gereksinim duymayan LCD ekran hızlı tepkime süresine sahip ve sürüş ile ilgili tüm gerekli bilgiler tek bir göstergede toplanmış. Direksiyon simidinin üzerinde ve göz hizasındaki konumu sayesinde sürücünün yola odaklanmasını sağlıyor.

Yüksek çözünürlüğe sahip 12.3 inç çok fonksiyonlu multimedya ekranı, minimum yansımayla rahat okuma imkânı sağlayacak şekilde tasarlandı. Ekran, kabin içindeki geniş alan hissiyatını daha da güçlendirecek şekilde dikkatlice konumlandırıldı.

Kullanıcı dostu 12.3 inç multimedya ekran Apple Car Play ve Android Auto ile uyumlu. Apple Car Play uygulaması kablosuz çalışabiliyor. Ayrıca, ön yolcular için 2 adet USB-C girişi, 1 adet USB girişine, arka yolcular için ise 2 adet USB-C girişine sahip.

Türkçe navigasyon

Apple modellerinde telefonlarında (I-Phone 8 ve üzeri) 7.5w, yeni nesil Android modellerinde ise 5w şarj gücüne sahip kablosuz şarj ünitesi sayesinde şarj için kablo kullanımını ortadan kaldırılıyor. Solterra’da ayrıca Türkçe olarak kendi navigasyon sistemi de yer alıyor. Türkçe navigasyon ve sesli komut sistemi son derece başarılı bir şekilde çalışıyor. Harman/kardon® Audio ses sistemine sahip Solterra’da tüm hoparlörler özel olarak geliştirildi. Araçta mükemmel bir ses sistemi sağlayan 10 Hoparlör ve bir adet Subwoofer bulunuyor.

Bagaj

 

Subaru Solterra’nın 441 lt’lik hacme sahip bagajı iki katlı zemin yapısı sayesinde 71 mm yükseltilebiliyor. Bagajı zemini altında yer alan şarj kablolarını saklamak için kullanılan 10 lt’lik ek bir bölme de bulunuyor. Arka koltukların 60/40 oranında yatmasıyla ise oldukça geniş bir taşıma alanı elde ediliyor. Solterra’nın tüm versiyonlarında standart olarak sunulan elektrikli bagaj kapağı 64°’ye kadar açılabiliyor. Açılış hızı 4.6 saniye, kapanış hızı ise 3,8 saniye olan bagaj kapağının yüksekliği alçak tavanlı kapalı otoparklar için istenilen seviyede ayarlanabiliyor.

Dijital dikiz aynası  

Subaru Solterra’nın arkasında yer alan 2 adet geri görüş kamera görüntüsünün dikiz aynasına yansıtılmasıyla net ve canlı bir görüntü alınması sağlanıyor. Kameraların yatay ve dikey açıları dijital olarak ayarlanabiliyor.

Aynı zamanda otomatik karartmalı özelliğine de sahip olan dijital dikiz aynası, özellikle arka bagaj perdesinin kaldırılmasıyla tavana kadar yükleme yapıldığı durumlarda sürücüye arka görüntüyü net olarak yansıtarak güvenli bir sürüş imkanı sunuyor.

Sürüş ve performans

Solterra’nın ön ve arka akslarındaki dual motorlar ve aracın şasisine entegre yüksek kapasiteli kompakt batarya ile yüksek dayanıklılık sağlayan Yeni e-Subaru Global Platform başarılı bir yol tutusu sağlıyor. Ayrıca daha yüksek güvenlik ile sadece %100 elektrikli bir otomobilin sunabileceği verimlilik ve sessizlik Solterra’da birleşiyor. Solterra, elektrikli araçlara özgü hızlı ivmelenme özelliği ile benzinli modellere kıyasla çok daha kısa güç pedalı tepkisine sahip. Aracın 0-100 km/s hızlanma değeri 6.9 saniye.

S-Pedal 

S Pedal özelliği, güç pedalı ile dinamik hızlanma ve yavaşlama kontrolü sağlıyor. S pedal tuşuna basılarak sistem devreye alındığında yavaşlama fren pedalına basmadan sadece güç pedalı ile kontrol edilebiliyor. Bu sayede fren pedalına daha az basarak, sürüş yorgunluğu minimize edilebiliyor ve zaman kazanılıyor. Bu özellik yoğun trafikte, yokuş aşağı eğimli yollarda veya arazi koşullarında sürüş menzilinin korunmasına ve hatta artmasına bile katkıda bulunabiliyor. Bu özellik ayrıca fren balatasının ömrünü uzatıyor.

X-Mode

Subaru AWD teknolojisi ve tecrübesi %100 elektrikli bir otomobilde korunmuş. Ön ve arkada yer alan dual motorların işlevleri sayesinde, güç ve fren dağılımının her bir tekerleğin yol tutuşu korunarak sürekli ve optimum şekilde çalışması sağlanıyor. Yol koşullarına bağlı olarak, en yüksek verimi sunacak şekilde tasarlanan sistem, ıslak veya kaygan yüzeylerde de dengeli çekiş sağlıyor.

Şerit

Şerit ihlal uyarısı; 50 km/s süratin üzerinde seyrederken şerit ihlali yapılması halinde sürücüyü hem sesli, hem de direksiyon simidine titreşim uygulayarak uyarıyor.

Şeritte kalma asistanı; şerit ihlal uyarısı devreye girdikten sonra sistem direksiyona müdahale ederek aracın şeritte kalmasını sağlıyor.

Şerit ortalama fonksiyonu; adaptif hız sabitleme ile birlikte çalışarak öndeki aracı ve şeritleri algılayarak direksiyona müdahale ediyor ve aracın şeridi ortalamasına yardımcı oluyor. Sistem şeritler haricinde asfalt ve farklı yüzeyleri de algılıyor. Şeritlerin algılanmasının mümkün olmadığı durumlarda ise adaptif hız sabitleme modunda takip edilen araca göre seyir konumu ayarlanıyor.

Panoramik çevre görüş 

Park destek freni ile bağlantılı çalışan panoramik çevre görüş kamerası sayesinde, aracın çevresinde bulunan kameralardan gelen görüntüler birleştirilerek 12,3 inç multimedya ekranda görüntülenerek düşük hızlarda (12km/s’e kadar) sürüş sırasında görsel destek sağlanıyor. Akıllı hafızaya sahip sistem daha önce geçmiş olduğu zemini hatırlıyor ve araç o zemin üzerine geri geldiğinde zemini tekrar ekran üzerinde gösteriyor.

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Çok Okunanlar