Honda Formula 1’de Aston Martin ile devam edecek

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda 2025 yılındaki sezonun sonuna kadar Red Bull ve AlphaTauri takımlarının kullandığı motorları üretmeyi sürdürecek olan Honda, Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın 2026 sezonu için Aston Martin takımının güç ünitesi tedarikçisi olacağını duyurdu.

Honda Motor, 2026 sezonundan itibaren FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’na güç ünitesi tedarikçisi olarak katılacağını açıkladı. Honda, 2026 sezonunda yürürlüğe girecek olan yeni F1 düzenlemelerine uygun güç üniteleri tedarik etmek için Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Ekibi ile iş birliğine imza attı. Yeni güç ünitesi düzenlemeleri ile Honda’nın karbon nötr yaklaşımı ortak noktada buluştu. Yarışçı ruhu ile geliştirmelerine devam eden Honda, sürdürülebilirlik yaklaşımına dayanarak F1 yarışlarında yeni bir mücadeleye katılma kararı aldı. 2022’den bu yana hem otomobil hem de motosiklet motor sporları faaliyetlerinden sorumlu olan Honda Racing Corporation (HRC); güç ünitelerinin geliştirilmesini, yarış katılımını ve F1 yarışlarını yönetecek.

Konuya ilişkin olarak Honda CEO’su Toshihiro Mibe, yeni ortakları Aston Martin F1 takımı ile aynı heyecanı ve kazanma tutkusunu taşıdıkları için duydukları memnuniyeti paylaşırken; 2026 sezonundan itibaren birlikte çalışarak Aston Martin Aramco Honda olarak şampiyonluk unvanını kazanmak istediklerini belirtti. Formula 1’in motor sporları açısından öneminin de altını çizen Mibe, 2026 yılında hayata geçirilecek düzenlemeler ile enerji yönetimi teknolojisinin önem kazanacağını ve Honda mühendisliği ile geliştirilen yüksek performanslı bataryaya sahip kompakt, hafif ve yüksek güçlü bir elektrik motorunun şampiyonada sürdürülebilirlik yaklaşımı için etkili olduğunu paylaştı.

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz