Audi’den yeni ‘şarj merkezi’

Şarj istasyonu kavramına yeni bir anlam getiren Audi Şarj Merkezlerinin üçüncüsü Berlin’de hizmete girdi. Nürnberg ve Zürih’te olduğu gibi, ömrünün ikinci evresindeki bataryaların depolama görevi göreceği şarj merkezinde dört hızlı şarj noktası bulunuyor.

Berlin’de hizmete giren tesiste enerji bağlantısına farklı bir yaklaşım izliyor. Frischeparadies ile yapılan işbirliği sayesinde, Berlin’deki Audi Şarj Merkezinin gelecekteki kullanıcıları şarj sırasında can sıkıntısı yerine “keyifli bir bekleyiş” deneyimleyebilecekler.

Büyük bölümü evde şarj imkanına sahip olmayan elektrikli otomobil kullanıcılarına şehir merkezinde uygun ve her şeyden önce güvenilir bir hızlı şarj seçeneği sunmayı amaçlayan Audi, genellikle şehirlerde evlerine dönen araç kullanıcılarının şarj talebine de cevap veriyor. Çoğunlukla müşterilerin günlük rutinlerinde şarj için 30 ila 40 dakika kalacakları şekilde inşa edilen Şarj Merkezindeki depolama ünitesi, her şarj noktasında daima 320 kW ile sabit bir enerji beslemesi sağlıyor.

Yoğun müşteri talebine hızlı çözüm

Audi kullanıcılarının rezervasyon sistemiyle faydalandığı Şarj Merkezlerinde talep yoğunluğu olması durumunda, hızlıca bir başka güç ünitesi daha eklemek mümkün olabiliyor. Ayrıca modüler konsept sayesinde, dört şarj noktası hızlı bir şekilde altıya çıkarılabiliyor. Bu da, daha yüksek talebe anında yanıt vermeyi mümkün kılıyor.

Audi, Berlin’deki Şarj Merkezinde alışveriş fırsatlarına ve bir gurme bistrosuna sahip olan Frischeparadies ile işbirliği yapıyor. Bu yeni tesisin Nürnberg ve Zürih’teki şarj merkezlerinden en önemli farkı da Frischeparadies’in elektrik şebekesine bağlı olması. Geliştirilen dinamik, akıllı şebeke kontrolü, Frischeparadies’in şebekeden ne kadar güç çektiğini aktif olarak ölçüyor. Bu sayede, Frischeparadies’in şebekedeki enerji talebi düşük olması durumunda Audi’nin enerji kullanmasını sağlıyor. Bu da ek bir enerji bağlantısı ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Mevcut elektrik şebekesi altyapısını en iyi şekilde kullanma olanağı sağlıyor, çünkü 1,05 MWsa batarya depolama sistemi, şarj merkezini güç gereksinimleri açısından bağımsız hale getiriyor.

Önümüzdeki günlerde Salzburg’da ve arkasında da Münih’te bir Audi Şarj Merkezi açmayı planlayan Audi, ilk planda dinlenme salonu olmayan alanlar kullanıma sunacak.

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz