YENİ DACIA SPRING “elektRİKLİDE SIRA HERKESTE” diyor

Muğla Marmaris’te de sıra dışı bir lansmana imza atan OYAK Grubu şirketlerinden MAİS AŞ, Dacia’nın şehirli tam elektrikli modeli Spring’i gazetecilerle buluşturdu. Yeni Dacia Spring, lansman ayına özel ilk bakım hediyesi ve 875.000 TL’lik lansmana özel fiyatıyla 7 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye’de kullanıcılarla buluştu. ‘Elektriklide Sıra Herkeste’ mottosuyla Türkiye’de satışa çıkan yeni Spring, 65 beygir gücünde ve ortalama 220 km’ye kadar menzile ulaşabilirken, şehir içinde 310 km kadar gidebiliyor.

Dünya lansmanıyla beraber kısa sürede en popüler elektrikli modellerden biri haline gelen Yeni Dacia Spring, ulaşılabilir %100 elektrikli otomobil deneyimini Türkiye’ye taşıyor. Kullanıcılara ihtiyacı olabilecek her şeyi 875.000 TL lansmana özel fiyatıyla sunan Yeni Dacia Spring, elektrikli ulaşımı kolaylaştırıyor ve erişilebilir hale getiriyor. Ayrıca Yeni Dacia Spring, lansman ayına özel ilk bakım hediyesiyle kullanıcılara sunuluyor.
Dünya lansmanından bu yana 110 bin adedin üzerinde sipariş alan Yeni Dacia Spring, 2022 yılında Avrupa’da bireysel kullanıcılar için en çok satan üçüncü elektrikli otomobil olarak başarısını taçlandırdı. Yeni Dacia Spring, Avrupa AUTOBEST jürisi tarafından “2022 Avrupa’da Satın Alınabilecek En İyi Otomobil (The Best Buy Car of Europe 2022)” ödülüne layık görüldü. Avrupa’nın bağımsız kuruluşu Green NCAP tarafından en yüksek derecelendirme olan 5 yıldızla ödüllendirildiği 2022’de, yakıt verimliliği ile de çok sayıda ödül aldı.

“Elektriklide sıra herkeste”

MAİS A.Ş. Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş, “Otomotiv sektöründe her geçen gün elektrikli araç trendi daha da yükseliyor. Elektrikli otomobil deneyimini herkes için ulaşılabilir kılma hedefi ile Yeni Dacia Spring’i kullanıcılarla buluşturduk. Satışa sunulduğu ülkelerde büyük bir ilgi görerek, elektrikli otomobil sahipliğinin yaygınlaşmasında önemli rol oynayan Yeni Dacia Spring, bu vizyonunu Türkiye’ye de taşıdı. Herkes için ulaşılabilir mobilite anlayışıyla, Yeni Dacia Spring modelimizle birlikte “Elektriklide sıra herkeste” diyoruz. Geniş iç hacmi ile sınıfının en yüksek bagaj hacimlerinden birisine sahip Yeni Dacia Spring, 1 kWh ile ortalama 8 km menziliyle kullanıcılarına son derece düşük enerji tüketimi sunarken, kompakt boyutlarıyla da düşük maliyetli %100 elektrikli şehir otomobili ihtiyacını karşılıyor. Extreme donanımıyla satışa sunduğumuz Yeni Dacia Spring, güçlü ve outdoor imajıyla öne çıkıyor. Bir otomobilde gerçekten olması gereken özellikleri, akıllı çözümlerle sunan Dacia markamız satış başarılarıyla da dikkat çekmeye devam ediyor. Dacia ile Türkiye’de hedefimiz olan 500 bin adetlik satış rakamına ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dacia’nın ülkemizde geldiği nokta ve başarı, marka felsefesinin Türkiye tüketicisinin beklentileriyle ne kadar örtüştüğünü gözler önüne seriyor.”

Yıl sonu hedefi 2 bin 500 adet satış

Yeni Dacia Spring ve otomotiv pazarıyla ilgili basın mensuplarını sorularını yanıtlayan Çağdaş, “Elektrikli otomobil deneyimini herkes için ulaşılabilir kılma hedefi ile yeni Dacia Spring’i kullanıcılarla buluşturduk. Türkiye’nin ‘en ulaşılabilir elektrikli modeli’ olarak lanse ettiğimiz Spring, satışa çıktığı 7 Temmuz’dan bu yana yaklaşık 400 adet satıldı. Yoğun ilgi gören aracın bu yıl 2 bin 500 adetlik satışa ulaşmasını hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Yüzde 45 spekülatif amaçlı alımlar

Otomotiv pazarında ocak-haziran dönemini değerlendiren Çağdaş, “Ekonomik beklentiler, kurların yükselmesi, daha da yükselecek olması, faizlerin artması, tüketici kredilerinin kullanmasının oldukça zor hale gelmesi gibi beklentilerimiz zaten vardı. Yani ekonomik istikrar programının uygulanması birtakım tabii zorlukları da beraberinde getiriyor. Bu özellikle ocak-haziran döneminde bakıldığında satışların yüzde 40-45’inin spekülatif amaçlı alımlardan kaynaklı olduğunu net olarak söyleyebilirim” açıklamasını yaptı.

Haksız kazanca ve vergi kaybına yol açtı

İkinci el araç piyasasıyla ilgili de beyanda bulunan Çağdaş şunları söyledi: “Özelikle fiyat dengesizlikleri hem haksız kazanca hem de vergi kaybına yol açtı. Bunun için bir takım girişimlerimiz oldu. Çünkü bu haksız kazanç bir anlamda. Çok ciddi de bir vergi kaybıydı. Bu sebeple Ticaret Bakanlığı’nın son dönemde almış olduğu tedbirler bayağı işe yaradı. İkinci el piyasasının rehabilite edilmesi lazım ve ikinci el araç ticareti yapanların çok ciddi ve dikkatli bir şekilde gözden geçirilmesi lazım.”

‘İkinci yarı yılda talep fazlası olmayacak’

“Otomotiv pazarında yılın ilk altı ayında yaklaşık 556 bin araç satıldı” diyen Çağdaş, “Acaba 2023’te bir milyonu geçer mi? diyenler var. Hatta bir buçuk milyon yönünde söylentiler var. Ben bunlara çok katılmıyorum. Fakat, sıfır araç temininde zorluklar yaşanması, enflasyonist baskılar sebebiyle fiyat artışlarının ikinci el yoluyla ciddi bir kazanç kapısı elde edilmek istenmesi vesaire gibi unsurlar, yılın ikinci yarısı özellikle eylülden sonra çok etkili olmayacaktır. Yani bir miktar stok oluşmaya başlaması durumu, bayilerde de distribütörlerde de yaşanacaktır. Dolayısıyla ben ikinci yarı yılda birinci yarı yıl gibi bir talep fazlasının olacağını zannetmiyorum.” ifadelerini kullandı.

Yeni Dacia Spring ve Extreme donanımı

Extreme donanımı yeni malzemeler ve yenilikçi özelliklerle maceracı esintilerine sahip bir tasarım olarak öne çıkıyor. Extreme donanımı, markanın “güçlü ve maceracı” yaklaşımını sadece tasarım açısından değil, aynı zamanda onu sade, havalı, ekonomik ve doğa dostu yapan temel değerlerden vazgeçmeden bir adım öteye taşıyor. Extreme donanımının tavan barlarında, yan aynalarda, jant göbeklerinde, aracın farlarının altında, bagaj kapağındaki Dacia logosunda ve iç detaylarda yer alan dekoratif parçalarda Bakır rengi kullanılıyor.
Yeni Dacia Spring Extreme, tamamen yeni “Arduvaz Mavi” renk seçeneğine ek olarak Su Mavisi, Elmas Gri, Buz Beyazı, Magma Kırmızı ve Yosun Yeşili renkleriyle satışa sunuluyor. Ön kapılarda ve kapı altı çıkartmalarında yer alan topoğrafik tasarımların çevresinde, kapılar ile ön çamurluklar arasında Duster’ın kendine özgü şnorkel ekipmanına yapılan bir gönderme bulunuyor. Aracın iç tasarımında ise kapı eşiklerinde ve ön kauçuk paspaslarında topoğrafik desenler karşımıza çıkarken, ön kapı panellerinin belirli bölümleri dışında havalandırma ızgaraları, navigasyon ekranı çerçevesinde, iç kapı dekorasyonunda ve koltuk döşeme dikişlerinde Bakır rengi dekorlar bulunuyor.

Güçlü ve özel bir motor: ELECTRIC 65

Yeni Dacia Spring Extreme, yüksek performanslı ELECTRIC 65 motorla yüksek sürüş keyfi sunuyor. Yeni Dacia Spring, ELECTRIC 65 motoruyla yüksek performans, sürüş keyfi ve çok yönlülük arayan müşterilerin ihtiyaçlarını karşılıyor. 65 hp/48 kW güce sahip olan Yeni Spring Extreme ELECTRIC 65, yüksek tekerlek torku ile hem şehirde hem de otoyollarda dinamik bir hızlanma sağlıyor. 0’dan 50 km/s hıza 3,9 saniyede ulaşan Spring Extreme ELECTRIC 65 motor, WLTP karma döngüsünde 220 km ve WLTP Şehir içi döngüsünde 310 km menzil yol alabiliyor. Günlük 30 km (Avrupa ortalaması) ve tam şarj ile bir haftadan daha uzun bir süre şehir içi yolculuk yapılabiliyor. Yeni Dacia Spring opsiyonel sunulan kablo ile ev tipi priz, duvar tipi şarj cihazı (Wallbox) veya bir saatten az bir sürede %80’e kadar hızlı bir şarj için DC hızlı şarj istasyonu kullanılarak şarj edilebiliyor.

İç tasarım

Yeni Dacia Spring’in akıllı bir şekilde düzenlenmiş yolcu bölümü, şık hatlarıyla konfora davet ediyor. Gösterge panelindeki tüm kumandalara tek bakışta erişebilme rahatlığı sunan Spring’in döner vites butonu kullanım kolaylığı sağlıyor. Elektrik takviyeli direksiyon, uzaktan merkezi kilitleme, ayarlanabilir elektrikli aynalar, arka park sensörü, otomatik farlar ve elektrikli dört cam gibi çok sayıda ekipman Yeni Dacia Spring’de standart sunuluyor. Dokunmatik 7” multimedya sistemi ve geri görüş kamerası şehir içindeki yolculukları ve manevraları daha kolay hale getiriyor.
%100 elektrikli Yeni Dacia Spring, dışarıdan bakıldığında kompakt bir SUV görünümü sunarken içeride geniş iç mekânla öne çıkıyor. Arka bölümde, geniş tavan yüksekliği ve 100 mm diz mesafesi bulunan Spring’de katlanabilir arka koltuk sırası sayesinde, alan istediğiniz zaman kendi ihtiyaçlarınıza göre uyarlanabiliyor. Büyük ve kapalı torpido gözü, kapı eşikleri ve orta konsol ile birlikte 23,1 litrelik saklama kapasitesi güçlü bir avantaj sağlıyor. Yeni Dacia Spring, 290 litreden 620 litreye kadar genişletilebilen bagaj hacmiyle oldukça cömert bir yükleme kapasitesi de sunuyor. %100 elektrikli Yeni Dacia Spring’in kullanıcı dostu özellikleri de barındırıyor. Media Nav multimedya sisteminin 7” dokunmatik ekranıyla, navigasyona ve radyoya erişilebiliyor. Ayrıca Apple CarPlay™ ve Android Auto™* uyumlu akıllı telefon yansıtma özelliği ile Bluetooth® sistemi, USB portu gibi cihazlardaki uygulamalara ulaşılabiliyor. Cihazlarınıza ek bir el hareketiyle bağlanma kolaylığı sunan Spring’de, ek güvenlik için direksiyon simidinden ses ile kumandayı etkinleştirilebiliyor ve tüm fonksiyonlar sesli olarak kumanda edilebiliyor.

Güvenlik özellikleri

Kendini kanıtlamış aktif ve pasif güvenlik özelliklerine sahip Yeni Dacia Spring, ABS, ESP, elektronik fren gücü dağılımı ve 6 hava yastığına ek olarak, standart sürüş destek teknolojileri sunuyor. Sürücü çarpışma riskinde tepki vermekte geç kalırsa, “Aktif Acil Fren Sistemi (AEBS)” ile frenleme otomatik olarak etkinleştiriliyor veya destekleniyor. “Hız Sınırlayıcı ve Hız Sabitleyici (Cruise Control)” özelliği, seyir hızı (sabitleme fonksiyonu) veya bir maksimum hız (sınırlama fonksiyonu) belirlemenizi sağlıyor. Direksiyon üzerindeki bir kumanda ile istenen hız ayarlanabiliyor. “Arka Park Sensörleri ve Geri Görüş Kamerası” ile şehir içinde en dar olanlara park kolaylaşıyor. Sensörler, aracın arka kısmında bir engel algılandığında sürücüyü sesli ve görsel bir sinyal ile uyarıyor.

Recep Bozdağ / Marmaris

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz