Volvo EX30’u Belçika’da da üretecek

Tamamen elektrikli EX30’a yönelik güçlü talebe cevap vermek isteyen Volvo Cars, yeni modelini 2025 yılından itibaren Belçika’daki Ghent fabrikasında da üretme kararı alarak en kompakt SUV modelinin üretim kapasitesini arttırdı.

Volvo Cars bu yılın başında tanıttığı ve Sunday Times’ın The Sun Car of the Year ve Yılın Kompakt Crossover’ı da dahil olmak üzere çok sayıda büyük ödül kazanan EX30’un üretimine bu sonbaharın başlarında Çin’in Zhangjiakou kentinde başladı. İlk otomobillerin 2024 yılının başlarında kullanıcılara ulaşması planlanırken, marka EX30’un Ghent’te de üretilmesine karar verdi. Bu karar; Volvo Cars’ın Avrupa ve küresel ihracatta beklenen EX30 talebi için üretim kapasitesini arttırmasının yanı sıra Volvo Cars’ın otomobillerini sattığı bölgelerde üretim de yapma hedefini desteklemiş oluyor.

Volvo Cars, otomotiv endüstrisindeki en iddialı elektrikliye geçiş planlarından birine sahip ve 2030 yılı itibariyle sadece tamamen elektrikli otomobilleri satmayı planlıyor. Ayrıca 2025 yılı itibariyle de küresel satış hacminin yarısının tamamen elektrikli otomobillerden oluşmasını hedefliyor.

Volvo EX30, Gent üretim hattında XC40 ve C40 modellerine katılmasıyla, Avrupa’da üretilen üçüncü tamamen elektrikli Volvo modeli olacak. Yine bu, Volvo Cars’ın bölgedeki elektrikli otomobil üretim kapasitesini güçlendiriyor ve Ghent fabrikasının şirketin elektrikliye geçiş stratejisindeki rolünün önemine dikkat çekiyor.

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz