Türkiye’yi takip ediyorlar

Peugeot Türkiye’nin satışlardaki başarısı markanın CEO’su Linda Jackson’ı bir kez daha ülkemize getirdi. Jackson, “Önemli 3 tane model; 408, 508 ve 2008. Bunlar oyunu değiştiren modellerdir. 408’de bilmiyorum farkında mısınız ama Türkiye en iyi satışı yapan ülke oldu. Dünyada 2 numara, Avrupa’da 1 numara. Türkiye hakikaten standartları belirliyor bu anlamda. Diğer pazarlar onu takip ediyor.” dedi.

Peugeot Türkiye’nin satışlardaki başarısı markanın CEO’su Linda Jackson’ı bir kez daha ülkemize getirdi. İkinci kez otomotiv gazetecileriyle buluşan Jackson, “Avrupa, Güney Amerika, Asya-Pasifik, Orta-Doğu ve Afrika gibi bölgeleri kapsayan 147 ülkede faaliyet gösteriyor. Bu ülkeler arasında Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Türkiye’de yılın ilk 10 ayında 64 bin adeti aşan satış yapıldı. Geçen seneye göre yüzde 180’lik bir büyüme oldu. Pazar payımız yüzde 6.7 oldu. Bu yüzde 2.8’lik bir artışı temsil etmekte” diye konuştu.

‘SUV pazarında lideriz’

“Bu sonuçlar, Peugeot’nun satış yaptığı dünya ülkeleri arasında Türkiye’yi 5’inci sıraya yerleştirdi” diyen Jackson, “Gerçekten kayda değer bir başarı bu. SUV pazarına baktığımızda pazar lideriyiz, piyasa lideriyiz. Hafif ticaride 3’üncü sıradayız. Perakende satışlarımız, toplam satışlarımızın yüzde 84’ü gibi çok güçlü bir rakamı temsil etmekte. Dediğim C segmenti dahil biz müşteri kitlemizi üst segmente aktarmış durumdayız. Yüzde 80’lik bir kısmı satışların üst segmentten oluşmakta, SUV’larda da yüzde 8’lik bir artış var” açıklamasını yaptı.

Dünyada 2, Avrupa’da 1 numara

408, 508 ve 2008’in önemli 3 modelleri olduğunu belirten Jackson şunları söyledi: “Bunlar oyunu değiştiren modellerdir. 408’de bilmiyorum farkında mısınız ama Türkiye en iyi satışı yapan ülke oldu. Dünyada 2 numara, Avrupa’da 1 numara. Türkiye hakikaten standartları belirliyor bu anlamda. Diğer pazarlar onu takip ediyor. Müşteri memnuniyet endeksimiz yüzde 97.2 ile hedefinin üzerine çıkmış durumda. ‘Online’da Peugeot 408’in satışa başlaması ile bu satışlar başladı. Bunu yakında elektrikli araçları da kapsayacak şekilde genişleteceğiz.”

Linda Jackson – Recep Bozdağ

Elektriklilerde Avrupa’da 1 numara olmak istiyoruz

Peugeot’un 2023’te yaptıklarından, 2024 hedeflerinden, elektrikli araçlara dair gelişmelerden de bahis açan CEO Jackson, “Bizim iddiamız Peugeot olarak Avrupa’da elektrikli araç piyasasında 1 numara olmak. Ama sadece Avrupa değil Avrupa dışındaki pazarlarda da önemli pozisyonlar istiyoruz” diyerek, elektrikli araçlar konusuna ne kadar önem verdiklerini şöyle ifade etti: “Elektrikli araç stratejimizde STLA platformu çok önemli çünkü 2024 sonu itibarıyla Peugeot’nun tüm modellerinin bir elektrikli versiyonu çıkacak. 2023-2024’te de 5 tane yeni elektrikli araç çıkacak. Şu anda Avrupa’da elektrikli araç piyasasında ve bataryalı elektrikli araçlar ile Hatchback ve SUV’larda 1 numarayız. Önümüzdeki dönem çıkacak C segmentindeki araçlarla da Avrupa’daki elektrikli ürün gamı en geniş marka oluyoruz. 2023’te çok büyük rekor satışlar kaydedilerek pazar payında rekor kırıldı. 800 bin olur mu derken 958 bin oldu. 2024’te de daha fazla görünür olmaya devam edeceğiz. Türkiye’deki elektrikli araç geçişi de çok önemli ve hazır olun. Yeni modellerimizle önemli bir atak yapıyoruz. Yeni 208 birinci çeyrekte çıkıyor. 3008 elektrikli ikinci çeyrekte. Hafif ticari araç gamımız yenilenmiş haliyle yılın ikinci yarısının ortasında çıkacak. Yeni 5008 üçüncü çeyrekte sahneyi değiştirecek şekilde atak yapacak.”

Recep Bozdağ – İstanbul

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz