Stellantis, Avrupa’da toplam ve Elektrikli Pazarda Büyüdü

Stellantis, yılın ilk 10 ayında %18,8 pazar payı elde ederek Avrupa (AB29) toplam pazar satış sıralamasında ikinciliğini sağlamlaştırırken hafif ticari araç pazarındaki liderliğini de %30’un üzerindeki pazar payı ile sürdürüyor. Stellantis, Batarya Elektrikli Araç pazarında, 2022’nin 3. çeyreğine kıyasla %41’lik bir artış kaydetti ve %15,3’lük bir pazar payı ile Avrupa sıralamasında ikinci sıraya yükseldi.

Stellantis, geçtiğimiz haftalarda üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Şirketin başarılı performansına “Genişletilmiş Avrupa Operasyonları” önemli katkı sağladı. Özellikle, sevkiyatlardaki %11’lik artışın etkisiyle net gelirlerde yıllık %5’lik artışla Stellantis, Avrupa pazar satışlarında ikinci sırada yer alarak, üçüncü çeyrekte %18,3 pazar payı elde etti. Stellantis’in sürekli olarak %30’un üzerinde pazar payı ile baskın olduğu ticari araç segmentindeki performansını, yakın zamanda pazara sunulan Stellantis Pro One iş birimi destekliyor.

Opel ve hafif ticarilerin katkısı büyük

Önemli Avrupa pazarlarında kayda değer başarılar elde edildi. Buna, eylül ayında, Almanya’da neredeyse 3 yılın en yüksek seviyesi olan %14,9’luk pazar payı ile Opel, Jeep ve hafif ticari serisinin katkıları dahil oldu. Stellantis, ayrıca İngiltere’de en çok satan B segmenti otomobil Vauxhall Corsa ile %14’lük pazar payına ulaşarak, en yüksek aylık satış hacmini kaydetti.

Stellantis, batarya elektrikli araç pazarında 2022’nin üçüncü çeyreğine kıyasla %41 artışla hızla büyüyor. Avrupa’da %15,3 pazar payına ulaştı, ayrıca farklı batarya elektrikli araç segmentinde de lider oldu. Batarya elektrikli araç satışları, her çeyrekte istikrarlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Üçüncü çeyrekte teslim edilen 87 bin adedin üzerinde batarya elektrikli araçla Stellantis, Avrupa sıralamasında ikinci sırada yer alıyor. Fiat 500e, Opel/Vauxhall Corsa Elektrik, Peugeot E-208, Jeep Avenger gibi modeller ve batarya elektrikli hafif ticari serisinin tamamı (%38 pazar payı) şirketin performansını artırdı. Ayrıca Stellantis, eylül ayında Almanya’nın elektrikli otomobil pazarında yaklaşık %23 pazar payı ile en üst sırada yer aldı.

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz