Volvo’nun çizgisi sürdürülebilirlik

Volvo Cars, sürdürülebilirlik taahhüdünü güçlendirmek amacıyla 2030 ve 2040 için yeni ve iddialı hedefler belirleyerek stratejisini genişletiyor. Şirket, tamamen elektrikliye geçiş konusunda öncü bir rol üstlenirken aynı zamanda biyoçeşitliliğe odaklanarak sürdürülebilir bir gelecek için birçok alanda önemli adımlar atıyor.

“İklim değişikliğiyle mücadele için harekete geçmek tartışmaya açık bir konu değil ve bu doğrultuda tamamen elektrikliye geçiş konusunda öncü olma yolculuğumuzun önemli bir adım olduğuna inanıyoruz,” sözleriyle değerlendirmesine başlayan Volvo Cars CEO’su Jim Rowan: “Değer zincirimiz genelinde emisyonları daha da azaltmak için çalışırken, biyoçeşitliliği koruma ve insanların yaşamlarını iyileştirme sorumluluğumuzu da taşıyoruz. Daha da güçlü bir strateji benimsememizin temel amacı da budur.” diye sözlerine devam etti.

İşte Volvo Cars’ın 2030’a yönelik yeni sürdürülebilirlik hedefleri

1. 2018 seviyelerine kıyasla araç başına CO2 emisyonlarını yüzde 75 oranında azaltmak
2. 2018 seviyelerine kıyasla operasyonlarda ortalama araç başına enerji kullanımını yüzde 40 oranında azaltmak
3. Yeni otomobil modellerinde en az yüzde 35 oranında geri dönüştürülmüş malzeme kullanırken, tüm modellerde ortalama yüzde 30 oranında geri dönüştürülmüş malzeme kullanımı sağlamak
4. 2018 seviyelerine kıyasla operasyonlardaki su kullanımını araç başına ortalama yüzde 50 oranında azaltmak
5. Operasyonlardan kaynaklanan atıkların en az yüzde 99’unu yeniden kullanmak veya geri dönüştürmek

2040 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonu

Volvo Cars, 2019 yılında sürdürülebilirlik stratejisinin yayınladığı günden bu yana iklim eylem hedeflerine yönelik ilerleme kaydetti. Örneğin 2019’daki yüzde 55 hedefine kıyasla, şirket operasyonlarının yüzde 69’u artık çevreci enerji kaynaklarıyla sağlanıyor. Ayrıca 2019’daki yüzde 80 hedefine kıyasla artık küresel üretim tesislerinde yüzde 100 çevreye zarar vermeyen elektrik kullanılıyor. Bunun dışında Volvo Cars, 2018 yılından bu yana araç başına CO2 emisyonunu yüzde 19 oranında azalttı. Volvo Cars’ın şimdiki hedefi ise 2040 yılına kadar sıfır sera gazı emisyonuna ulaşmak. Bu, 2040 yılına kadar iklim açısından nötr olma yönündeki önceki hedefi genişletiyor ve şirketin süreçlerindeki karbon arındırma işlemlerini netleştiriyor.

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz