Brisa, global lastik sektöründe bir ilke imza attı

Brisa, CDP 2023 derecelendirmesinde global lastik sektöründe bir ilke imza attı. Brisa, Karbon Saydamlık Projesi’nde hem “İklim Değişikliği” hem de “Su Güvenliği” kategorilerinde adını global liderler arasına yazdırdı.

Sürdürülebilirliği 2030 vizyonunda önceliklendiren Brisa, uluslararası çevresel raporlama platformu Karbon Saydamlık Projesi (CDP) 2023’te “İklim Değişikliği” ve “Su Güvenliği” kategorilerinde Global A Listesi’nde yer aldı.  Brisa, dünya lastik sektöründe iki kategoride birden Global A listesine giren tek şirket oldu. Türkiye’den raporlama yapan şirketlerden yalnızca 5’i her iki kategoride Global A listesine girdi. Bu şirketler arasında, Brisa tek sanayi şirketi.

Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation’ın güçlü ortaklığı ile faaliyetlerini sürdüren Brisa, sürdürülebilirlik yönetimi yaklaşımı ile temel operasyonları ve yetkinliklerini bir araya getirerek tüm paydaşları için değer yaratıyor. Ulusal ve uluslararası arenada sektörüne öncülük eden uygulamaları hayata geçiren Brisa’nın başarısı, aldığı ödüller ve derecelendirmeler ile taçlanıyor.

Brisa, son olarak uluslararası çevresel raporlama platformu Karbon Saydamlık Projesi (CDP) 2023’te hem “İklim Değişikliği” hem de“Su Güvenliği” kategorilerinde Global A Listesi’nde yer aldı. Brisa’nın sürdürülebilirlik alanında elde ettiği başarıları değerlendiren Brisa CEO’su Haluk Kürkçü, “İklim Değişikliği ve Su Güvenliği programlarında Global A listesine giren global lastik sektöründeki tek şirket ve 5 Türk şirketi arasındaki tek sanayi şirketi olmanın gururunu yaşıyoruz. Sürdürülebilirlik yolculuğuna bundan 15 yıl önce başlayan ve gerekliliklerin ötesinde uygulamaları hayata geçiren bir şirketiz. Yeryüzü sıcaklığını 1,5 derecede tutan iklim geçiş planını odağımıza aldık. 2030’daki %100 olarak hedeflediğimiz yenilenebilir enerji tüketiminde 2023 yılında %53’e ulaştık. Yine 2030’daki %56 olarak belirlediğimiz sera gazı emisyon azaltımı hedefimizin %31’ini gerçekleştirdik. Su yönetiminde ise; 2030 yılındaki İzmit fabrikamızın kuyu suyu azaltım için %85 hedefine çok yaklaştık ve şimdiden %79 azaltım sağladık. Tedarikçilerimiz ve bayilerimiz başta olmak üzere tüm değer zincirimizi kapsayacak su yönetimi politikaları yayınladık, hedefler belirledik, su riskleri değerlendirmeleri gerçekleştirdik. Hedefimiz 2050 yılında net sıfır olmak” diye konuştu.

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz