CITROeN JUMPER’ın 30. YILDÖNÜMÜ

Ürettiği hafif ticari araçlarla her dönem profesyonellere yüksek konfor sunan Citroen, dünya çapındaki ikonik modelleri TUB ve Type H’nin yeni nesli olan Jumper modelinin 30. yıl dönümünü kutluyor.

Citroen Jumper 2024

Konforun öncüsü Citroen, yaklaşık 100 yıldır farklı işletmelerin özel ihtiyaçlarına göre tasarlanan dayanıklı ve yenilikçi bir ticari araç yelpazesi sunuyor. Citroen, özellikle modern ticari araçların öncüsü TUB, ünlü Type H, C25 ve Jumper gibi ikonik modellerin yer aldığı hafif ticari araç modelleriyle bu tabloyu somutlaştırıyor. Bugün gelinen noktada ise 30. yılını kutlayan yeni nesil Citroen Jumper daha modern bir tasarım, gelişmiş bağlantı özellikleri ve üst düzey pratiklik ile önceki nesillerin başarısını geleceğe taşıyor. Jumper, 30 yılı aşkın bir süredir Avrupa hafif ticari pazarında bir referans noktası haline geldi. Citroen’in 30 yıldır tüm işletmelerin yanında olmasını sağlayan Jumper, bugün yeni nesliyle daha yenilikçi bir model olarak destansı yolculuğuna devam ediyor.

Citroen Jumper 1994

1994 Jumper

Jumper, Ocak 1994’te tanıtıldığında, hafif ticari araç pazarına binek araç seviyesinde tasarım, konfor, ergonomi ve sürüş keyfi getirerek unutulmaz bir izlenim bıraktı. Citroën, birinci nesil Jumper ile araçlarında uzun saatler geçiren işletme sahiplerinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurdu. Özellikle otomobil benzeri iç mekân ergonomisi, gelişmiş ses yalıtımı, elektrikli açılıp kapanabilen ön camlar ve klima gibi hafif ticari dünyasında benzersiz özelliklere sahip olmasına önem verdi. Citroen, Jumper modeli ile işletmelerin temel ihtiyaçlarını karşılamayı da unutmadı. Benzinli motor seçeneği ve ağır yükler için çok uygun bir çözüm olan, silindir başına üç supaplı 2,5 litre turbo dizel olmak üzere zengin motor yelpazesi sunan Jumper, farklı gövde tipleriyle toplam 58 ayrı versiyonla pazara sunuldu.

2002

Jumper, 2000’li yılların başında yeni bir tasarım ve daha da önemlisi iki ileri teknolojik motorla sahneye çıktı. Bu motorlar direkt enjeksiyonlu turbo-dizel 2.2 HDi ve çift yakıtlı benzinli/LPG 2.0i idi. Jumper, segmentinde ilk olarak sunulan değişken amortisörlü sürücü koltuğu, kamera ve arka park sensörleri gibi yenilikçi özellikleri ile dikkat çekti.

2006

İlk neslin başarısını temel alan Citroën, 2006 yılında farklı işletmelerinihtiyaçlarını daha da iyi karşılayan tamamen yeni bir modeli pazara sundu. Yeni tasarım, ön camın daha kolay temizlenmesini sağlayan tampondaki entegre basamaklar da dahil olmak üzere modernliği ve pratikliği bir araya getiriyordu. Ek olarak işletme sahiplerinin ihtiyaçları doğrultusunda yaşam ve yükleme alanları daha da artırıldı. Bir önceki nesildeki 14 m3 ile kıyaslandığında kullanılabilir alan 17 m3’e ulaşıyordu. Ayrıca yeni Jumper, kendi segmentinde 3,5 tonu aşan toplam yüklü ağırlığa izin veren birkaç önden çekişli modelden biriydi. HDi dizel motor yelpazesi ise 100 HP, 120 HP ve 157 HP olmak üzere üç güç seçeneği ile genişletildi.

2014

Öncü olmayı seven Citroen Jumper, 2010’ların ortalarında o dönem için modern kabul edilen donanımlarla yollara çıktı. Yeni modelin LED gündüz farları, entegre navigasyon sistemine sahip dokunmatik ekranı, Bluetooth eller serbest özelliği ile hands free, USB bağlantısı, Şeritten Ayrılma Uyarı Sistemi gibi donanımları dikkat çekiciydi. Ayrıca e-HDi motorlarda şehir içinde 0,5 litre/100 km tüketim avantajı sağlayan Start & Stop sistemi de bulunuyordu.

2024

Citroen kısa bir süre önce yeni Jumper modelini tanıttı. Yeni nesil, bugün gelinen noktada her geçen gün zorlaşan kısıtlamaları aşma ve beklentileri karşılama konusunda ticaretle ilgilenen araç sahiplerine ışık tutuyor. Daha fazla sürüş konforu için Jumper’da 6 ileri manuel şanzımanla eşleştirilen 120 HP, 140 HP ve 180 HP olmak üzere üç yeni BlueHDi motordan ikisi ilk kez otomatik şanzıman seçeneğiyle sunuluyor. Yeni Jumper bağlantı açısından da önemli bir adım adıyor. Orta donanım seviyesine sahip versiyonlar, kullanılan medyayı (radyo, Bluetooth bağlantılı telefonlar gibi) gösteren 5 inçlik bir ekrana sahip. Üst donanım seviyelerinde, entegre navigasyonla birlikte kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto desteğine sahip 10 inçlik geniş bir dokunmatik ekran devreye giriyor.

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz