ROLLS-ROYCE ÖZEL YAPIM ARCADIA DROPTAİL’İ TANITTI

Rolls-Royce, benzersiz otomobil konusunda yeteneklerinin zirvesini temsil eden Coachbuild Tasarım departmanının çalışmasını duyurarak, özel yapım Arcadia Droptail’i tanıttı.

Yalnızca dört özel ifadesi olacak otomobil serisine, La Rose Noire Droptail ve Amethyst Droptail’in ardından, “Arcadia Droptail” eklendi. İsmi, Yunan mitolojisinde yeryüzündeki cennet diye tasvir edilen, olağanüstü tabii güzelliğiyle ünlü efsanevi, “Arcadia” diyarından geliyor. Coach’un ustaları her otomobili müşteri vizyonunu onurlandırarak üretiyor. Rolls-Royce’un yeni bespoke arabası Arcadia Droptail, sakinlik temasından ilham almış. Singapur, Endonezya ve Vietnam’da görülen modernist tropik gökyüzü bahçelerinin hassasiyeti, zenginliğinin yanı sıra organik formların, maddi dürüstlüğün kutlandığı İngiliz ‘Biomimetic’ mimarisi etrafında otomobili tasarladı.

Karoserin dış renk paleti, ince detaylarla dolu, tasarım ekibi tarafından gövde için ikili renk şeması geliştirilmiş. Palet, güneş ışığını yansıtarak, incelikli tasarım detaylarını gölge oyunlarıyla birleştiriyor. İlk bakışta katı beyaz bir renk gibi görünen doğrudan ışıkta ise parıldayan ışıltılar, saf doğal formla ortaya çıkıyor.

Bu karoserin önceki üç modelden farkı, karbon fiber alt kısımlarının özel gümüş renkte boyanmış olması; profile hafiflik ve dinamizm katıyor.

Dış tasarımdaki zarafet iç mekanda da devam ediyor. Detayların odak noktası ahşap, özgün deseni, renk tonları nedeniyle seçilen Santos Straight Grain, yüksek yoğunluklu ağaç türü, iç içe geçmiş tahıl deseni, zengin dokuya ve görsel ilgiye sahip olması. Marka hassas malzemeyle çalışmanın zorluklarına rağmen, iç mekanda 233 ahşap parçasını bir araya getirdi. Sadece aracın arka güverte kısmına 76 parça uygulandı. Ahşap bölümlerin uygun hale getirilmesi ise 8.000 saat sürmüş.

Koleksiyonun yeni modelinde aynı zamanda arabaya uyacak şekilde özel yapım saat tasarladığını da açıkladı. Gösterge panelini süslemek için, arabanın ahşap kaplamasına yerleştirilmiş. Saatin yüzeyinde bulunan özel desen, markanın 119 yıllık geçmişine gönderme yapıyor. Rolls-Royce tarihinin izleri görülebiliyor, öyle ki zaman parçasının tek başına montajı ise neredeyse beş ayda tamamlanmış.

Son dokunuş, Droptail, lüks otomobil üreticisinin modern tarihindeki ilk roadster karoser stili; ayırt edici özelliği, çıkarılabilir bir çatının olması. Üst kısım, renk ve şeffaflığın ayarlanmasına olanak sağlayan elektronik cam ile donatılmış. Singapur’da özel tören sırasında sahibine teslim edilen Arcadia Droptail, lüksün en saf yorumu olarak kendini modelliyor.

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz