Anavatan gibi pazar

Yeni Opel Frontera’nın İstanbul’daki dünya lansmanında sorularımızı cevaplayan Opel CEO’su Huettl, Türkiye’nin Opel’in kararlarında önemli bir rol oynadığını belirterek, “Türkiye çok önemli bir pazar, bir anavatan pazar gibi bizim için” dedi.

Opel’in bir döneme damgasını vuran SUV modeli Frontera’yı yeniden tasarlayıp dünya tanıtımını İstanbul’da gerçekleştirdi. 5 kişilik versiyonuyla yeni Frontera, Opel’in B-SUV segmentinde güçlü bir oyuncusu olmayı hedefliyor. Lansmanda sorularımızı cevaplayan Opel CEO’su Florian Huettl, Türkiye’ye kendini çok yakın hisseden bir marka olan Opel’in, Türkiye pazarında yıllardır faal olduğunu söyledi. Huettl, bundan sonraki süreçte Türkiye pazarına verecekleri desteklerle ilgili soruya, “Türkiye 2023 yılında Almanya ve İngiltere’den sonra Opel’in dünya çapındaki üçüncü pazarıydı. Türkiye çok önemli, bir anavatan gibi pazar bizim için. Sürekli olarak pazarı desteklemeye devam etmek istiyoruz. İki sene önce bayi ağımıza elektrikli araçlar için yatırım yaptık. Durum tam beklediğimiz gibi gelişti. Opel, elektrikli araç pazarında gerçekten çok önemli bir rol oynadı. İşte bu yüzden Opel ile ilgili en önemli kararlarda Türkiye çok önemli bir rol oynuyor” şeklinde cevap verdi.

Türkiye’yi kendimize yakın hissediyoruz

Frontera’nın dünya lansmanı için İstanbul’u seçtiklerinden bahseden CEO Huettl, “Ticari veya jeopolitik açıdan seçmedik. Türkiye’yi kendini çok yakın hisseden bir marka Opel. Biliyoruz ki Türkiye’deki müşterilerimiz, bizim yaptığımız ürünlere değer veriyor, Alman ürünlerini seviyorlar. Son yıllarda yoğun bir şekilde Türkiye’ye yatırım yaptık. Her zaman Türkiye’ye öncelik vermişizdir. Türkiye bizim en önemli üç pazarımızdan biri. İşte bu yüzden ilk olarak burada tanıtımını yapmak istedik. Geçen sene buraya geldiğimde söz vermiştim. Çok netti İstanbul’un ideal yer olduğu” ifadelerini kullandı.

Frontera’da söz hakkımız oldu

Opel Türkiye Genel Müdür Yiğit Yantaç da Opel Frontera’nın ortaya çıkışında taleplerinin değerlendirildiğini belirterek, “Frontera’nın oluşum noktasında 3 ana pazardan biri olmamız nedeniyle aracın üretiminde söz hakkımız oldu. Bu araç geliştirilirken ve bazı kararlar verilirken bize de soruldu. Çünkü Türk müşterisinden gelen taleplerin hepsini merkezimizle paylaştık, büyük bir çoğunluğunu da yerine getirdiler.” şeklinde konuştu.

Önce elektriklisi gelecek

Frontera ilk olarak elektrikli versiyonu ile gelecek. Daha sonra hibrit versiyonu satışa sunulacak. Direkt içten yanmalı motor olarak gelmeyecek. Frontera Hybrid, 136 HP güç sunan, 1.2 litrelik benzinli turbo motora sahip. “Uzun menzilli” versiyon olarak sunulacak olan yeni Frontera Electric ise yaklaşık 400 kilometrelik (WLTP) mesafe kat edebilecek. İstanbul’da Frontera’nın Avrupa satış fiyatları da açıklandı. 1.2 litre benzinli-hibrit modelin fiyatı 24 bin avro, elektrikli Frontera’nın fiyatı ise 29 bin avro olacak.

Recep Bozdağ – İstanbul

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz