Elektrikli RZ 450e Satışa Sunuldu

Lexus, tamamen yeni elektrikli D/E-SUV modeli RZ 450e’yi Türkiye’de satışa sundu. Markanın baştan aşağıya elektrikli olarak tasarlanan ilk aracı olan RZ 450e, Exclusive donanım seviyesi ve 3 milyon 950 bin TL fiyatla elektrikli premium dünyasında yerini aldı.

Salih Bademci, Lexus RZ lansman filminde

Lexus RZ, Türkiye’de özel olarak Salih Bademci ile gerçekleştirilen reklam filmiyle lanse edildi. Lansman filminde RZ ile başrolde yer alan Salih Bademci araç ile olan uyumunu yansıttı. Geniş bir oyunculuk yelpazesine sahip olan Salih Bademci aynı zamanda lansman filmini de kendi seslendirdi. Lexus RZ modelinin akıcı hatları, detaylı bir şekilde yansıtılırken Lexus’un yeni elektriklisi, fütüristik ve heyecan verici karelerle tanıtıldı.

400 km menzil

Lexus’un yüzde 100 elektrikli modeli RZ, markanın elektrifikasyon deneyiminden yararlanarak markanın sıra dışı verimliliğini ve performansını yansıtıyor. RZ 450e 71.4 kW çıkışa sahip bir lityum iyon batarya ile donatıldı. Kabinin altında platformun bir parçası olarak konumlandırılan batarya, aracın ağırlık merkezinin de aşağıya çekilmesini sağlıyor. Lexus’un batarya yönetim teknolojilerindeki büyük deneyimi sayesinde RZ’nin bataryası, 10 yıllık kullanımın ardından dahi kapasitesinin yüzde 90’ından fazlasını koruyabiliyor.

Lexus RZ 450e, tek şarjla ortalama 400 kilometrelik bir sürüş menzili sunarken DC hızlı şarj sistemi ile yüzde 80 kapasiteye kadar yaklaşık 30 dakikada şarj edilebiliyor. Optimize edilmiş araç ağırlığı, batarya gücü ve performans gibi temel faktörlere odaklanılması sayesinde RZ’nin 100 kilometrede 16.8 kWh enerji tüketimi elde edilmesi sağlanıyor.

Elektrikli Lexus sürüş imzası

RZ’nin elektrik motorları önde 150 kW ve arkada 80 kW olmak üzere kombine şekilde 230 kW (313 HP) güç üretiyor. Ön ve arkaya konumlandırılan motorlarla birlikte DIRECT4 Akıllı Dört Çeker Sistemi’ne sahip RZ, dört tekerlek arasında güç dağılımını otomatik olarak kesintisiz bir şekilde gerçekleştiriyor. RZ 450e, 0-100 km/s hızlanmasını sadece 5.3 saniyede gerçekleştirebiliyor.

Dinamik hatlar

Aracın dinamik performansını yansıtacak bir tasarıma sahip olan RZ’nin ön bölümü tam elektrikli bir araç olduğunu hemen vurgulayacak şekilde yapıldı. İçten yanmalı motor olmamasıyla birlikte kaput daha alçak konumlandırılırken daha az hava girişine yer verildi. Lexus’un modellerinin karakteristik bir özelliği olan “spindle ön panjur” RZ modeli ile evrimleşerek üç boyutlu olarak aracın tüm gövdesine uygulandı. 2,850 mm’lik uzun aks aralığı da, düşük ağırlık merkezinin ve ağırlık dengesinin vurgulanmasını sağlıyor. Bununla birlikte 4,805 mm uzunluğa sahip RZ’nin genişliği 1,895 mm genişliği ve yüksekliği 1,635 mm oldu.

Kabin

RZ’nin tam elektrikli karakteri, arka tasarımda da yüksek teknolojiye sahip görünümle desteklendi. Bölünmüş arka spoyler aracın geniş duruşuna gönderme yaparken aynı zamanda RZ’nin dengeli performansına da katkı sağlıyor. Aracın genişliği boyunca uzanan şerit ışıklandırma da, yeni Lexus tasarımının ayırt edici bir özelliği olarak dikkat çekiyor.

RZ’nin kabini ise Tazuna konseptinin evrimleşmesiyle oluşturuldu. Böylece sürüş pozisyonu, göstergeler, kontroller ve multimedya sistemi hassasiyetle yerleştirildi. KabinOrta konsol da yeni kadran tipi kontrollerle kabindeki zarif sadeliği pekiştiriyor.

Exclusive donanım 

Lexus, RZ 450e modelini Türkiye’de Exclusive donanım seviyesiyle satışa sundu. RZ 450e modelinde 13 Hoparlörlü Mark Levinson Premium Ses Sistemi, 14 inç Dokunmatik Multimedya Ekranı, 7 inç Renkli Çoklu Bilgi Ekranı, Yüksek Çözünürlüklü Dijital Hız Göstergesi, Panoramik Görüş Ekranı (PVM), Ön Cama Yansıyan Renkli Gösterge Ekranı, Kablosuz Şarj Ünitesi, Lexus Sesli Asistan ve Lexus Premium Navigasyon standart olarak sunuluyor. Konfor özellikleri arasında ise 8 Yönlü Elektrikli Ayarlanabilir Ön Koltuklar, Isıtmalı direksiyon, Isıtmalı/Havalandırmalı Ön Koltuklar, Isıtmalı Arka Koltuklar, Nanoe Teknolojili Elektronik Klima ve Karartılabilir Panoramik Cam Tavan standart olarak bulunuyor.

RZ’de göstergeler, ön cama yansıtmalı gösterge ekranı ve 14 inç multimedya ekranı sürücünün görüş açısını artıracak şekilde konumlandırıldı. Tamamen yeni multimedya platformuyla donatılan RZ’de, sistem daha hızlı ve daha sezgisel çalışıyor. Sesli komut özelliği ise, birçok diyaloğa yanıt verecek şekilde geliştirildi. Ayrıca yeni “Hey Lexus” araç içi asistanı, Apple CarPlay ve Android Auto akıllı telefon entegrasyonları da yer alıyor.

En gelişmiş güvenlik teknolojileri

Lexus her modelinde olduğu gibi RZ 450e’de de en gelişmiş teknolojilerini kullanıldı. Üçüncü nesil Lexus Safety System + ile donatılan RZ, gelişmiş aktif güvenlik sistemleri ve sürücü asistan sistemlerinden yararlanıyor. Aynı zamanda yeni yönlendirme destekli Proaktif Sürüş Asistanı özelliğine ve sürücü yorgunluk/ dikkat dağınıklığı izleme sistemine de sahip. Lexus Safety System + içerisinde Çarpışma Önleme Sistemi, Dinamik Radarlı Hız Sabitleme Sistemi, Acil Durum Araç Durdurma Sistemi, Acil Durum Direksiyon Desteği, Şerit Takip Asistanı, Şerit Değiştirme Asistanı, Kavşak Dönüş Asistanı, Arka Çapraz Trafik Uyarısı ve Frenleme ve Trafik İşareti Algılama Sistemi gibi birçok gelişmiş özellik de bulunuyor.

RZ 450e, ilk kez NX modelinde yer alan e-latch elektronik kapı açma sistemini de kullanıyor. Aracın Kör Nokta Monitörü’yle birlikte çalışan kapı, Güvenli Çıkış Asistanı sistemiyle arkadan gelen araçları veya bisikletleri algılıyor. Dünyada bir ilk olarak geliştirilen sistemin, kapının açılmasıyla yaşanan kazaların yüzde 95’ini engelleyeceği tahmin ediliyor.

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz