Erken ve sert oldu

8 Haziran’da Resmi gazetede yayımlanan yeni uygulamaya göre Çin’den ithal edilecek otomobiller %50 gümrük vergisine tabi olacak. Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin, vergi ile ilgili, ülkelerin ekonomi ve ticaret yönetimleri doğal olarak kendisini koruyacak tedbirler aldığını belirtirken, “Bu yeni uygulama bizim beklentimizden daha önce ve sert yönde gerçekleşti” dedi.

8 Haziran’da Resmi gazetede yayımlanan yeni uygulamaya göre Çin’den ithal edilecek otomobillere vergileri artırıldı. Böylece Avrupa Birliği ve anlaşmalı ülkelerden gelen otomobiller %0 vergi ile satılabilirken Çin’den getirilecek otomobiller %50 gümrük vergisine tabi olacak. Konuyla ilgili Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin, Çin otomotiv endüstrisinin son yıllarda hem teknoloji hem de kalite anlamında batılı markaların önüne geçmesi, daha üstün araçları daha rekabetçi fiyatlara piyasaya sunmasıyla dünya otomotiv camiasının hareketli günler geçirdiğine dikkat çekerek, “Batılı otomotiv devleri bir yandan rekabet ederken diğer yandan Çinliler ile ortaklıklar yapmaya çalışıyorlar. Ülkelerin ekonomi ve ticaret yönetimleri de doğal olarak kendisini koruyacak tedbirleri değerlendiriyor. Bu bağlamda Avrupa Birliği’nin kısa zaman içinde vergisel tedbirler almasını beklerken Türkiye olarak, toplam gümrük vergisini yüzde 50’ye yükselttik. Bu yeni uygulama bizim beklentimizden daha önce ve sert yönde gerçekleşti.” dedi.

‘Avrupa’daki tesislerin ilki Türkiye’de olsun diye çalışıyoruz’

Doğan Trend Otomotiv olarak, 2021 senesinde MG’yi getirirken uzun bir maraton koşacaklarının bildiklerini ifade eden Dağtekin, “MG Yönetimi, Avrupa’daki gelişimini devam ettirmek üzere Avrupa’da üretim tesisleri kuracaklarını resmen paylaşmışlardı. Biz Doğan Trend olarak, Avrupa’da planlanan tesislerin ilki Türkiye’de olsun diye çalışıyoruz. MG ile geçen hafta niyet mektubu imzalama aşamasına geldik. Ancak net bir şekilde bilinmelidir ki yatırım karar alınması uzun bir süreçtir ve temennilerin ötesinde kati konuşmak doğru değildir. Umarım çabalarımız karşılık bulur ve üretimi Türkiye olarak kazanırız. Ama her halükarda Avrupa ve/veya Türkiye’de üretim tesisi kurulduğunda MG markalı araçlarımız bugün olduklarından daha rekabetçi fiyatlar ve özelliklerle yoluna devam edecektir.” şeklinde konuştu.

Bakanımız destek veriyor

Sanayi Bakanlığının da bu yatırım konusunda işin içinde ve kendilerinden çok iyi destek aldıklarını belirten Dağtekin, “Hatta geçen Aralık ayında Sanayi Bakanımız Sayın Fatih Kacır’ın liderliğinde geniş bir ekiple SAIC-MG merkezinde üst yönetimleri ile projemizi değerlendirmiş ve ülkemizin sanayi kabiliyetlerini -özellikle otomotiv üretimindeki gücümüzü- aktarmıştık. Şimdi ana önceliğimiz elbette üretim çalışmalarını hızlandırmaktır” diye konuştu.

Chery Türkiye Başkanı: Türkiye’de fabrika için çalışıyoruz

Söz konusu gelişmelerle ilgili olarak Chery Türkiye Başkanı Si Fenghuo da Türkiye’nin, en stratejik pazarlarından bir tanesi ve ayrıca Chery’nin Avrupa stratejisinin de önemli bir parçası olduğunu vurgularken, “Tamamen kendi özsermayemiz ile iştirak şirketimiz olan Chery Türkiye’yi kurduk. Hükümetin vergi düzenlemesi kararına saygı duyuyoruz. Bir taraftan yapılan değişikliklere uyum sağlamak için çalışırken, diğer taraftan da ilgili Bakanlıklarla beraber Türkiye’de fabrika inşasının ve Türkiye’de üretimin fizibilite analizine yoğun bir şekilde çalışıyoruz. En kısa sürede Türkiye’de üretim gerçekleştirebilmek için çaba içerisindeyiz” açıklamasını yaptı.

Recep Bozdağ  – Yalova

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz