Ciddi rekabette öne çıkıyor

KIA Rio 1.4 lt. 90 HP dizel MT

Rio’nun çekişi yeterli ve yokuşlarda sorun yaşatmıyor. Rahat ve konforlu bir araç. Yakıt ekonomisi de yanınıza en büyük kâr. Kısacası, ülkemizde rekabetin yoğun olduğu B segmentinde Rio mantıklı tercihlerin ilk sırasında gelir.

B segmentinde rekabetin yoğun olduğu ülkemizde yenilenen modellerden birinini testini gerçekleştirdik. Kia Rio, 18 yıldır üretiliyor. 2017 yılında ülkemizde satışına başlanan 4. jenerasyonu ile birlikte zorlu rakiplerin yer aldığı B segmentinde gücünü daha fazla hissettirmeyi başarıyor. Aslında Rio, özellikle Avrupa’da Sportage ve Cee’d ile birlikte KIA için kritik bir öneme sahip. Kısacası bu haftaki test misafirimiz, KIA Rio ‘nun 1.4 lt’lik 90 HP manuel dizel Concept Plus versiyonu oldu.

DIŞTAN BAKINCA
KIA Rio’nun yeni dış ve iç tasarımı, Almanya, Kaliforniya ve Kore ortak yapımı. Genel görüntü olarak, dikkat çeken bir bakış ve önceki modele göre daha olgun bir karakter hissi veren düz çizgiler ve yumuşak yüzeyle kendini gösteriyor. Rio’nun ön kısmında KIA’nın “kaplan burnu” ızgara yer alıyor. Öncekine göre daha ince, daha hafif ve otomobilin ön kısmında daha geniş bir alan kaplayan ızgaranın üzeri parlak siyah renk ile kaplı. Izgara aynı zamanda yeni tasarlanmış çift fonksiyonlu farlarla entegre edilmiş. Farlar daha keskin bir görünüm verilen farlara, gün ışığıyla çalışan LED özelliği de eklenmiş. Kısacası, ön tampon tasarımıyla sportifliği vurgulayan Rio, viraj aydınlatması görevini de gören sis farlarının yer aldığı üçgen hava girişleri ile daha dinamik görünüyor. Otomobilin yüksekliği artmasına rağmen 3. jenerasyonda bombeli olan ve yüksekte konumlanan kaput biraz daha aşağıya alınmış. Net düz çizgiler, otomobilin yan kısımlarından başlayıp kapılar boyunca uzanması aracı kendinden daha emin gösteriyor. Arka kısımda neredeyse dikey bir arka cam mevcut. Arka lambalar ise yeni sıralı LED ışık taşıyor. Özetle, arka tasarım da otomobile genel olarak daha güçlü bir görüntü vermiş.

İÇTEN BAKINCA
Yeni KIA Rio’nun içine adım atınca düzenli ve kalite hissi yüksek bir iç mekan karşılıyor. Görsel olarak oldukça kaliteli duran iç tasarımda, bolca sert plastik kullanılması bir dezavantaj olabilir. Dış tasarımdaki gibi, iç tasarımın şeklini de gösterge paneli üzerine derinlik katan düz çizgiler belirliyor. Bu, kabine genişlik hissi veriyor.
Deri kaplı direksiyon simidi ve vites kolu kaliteli. Elinize oturuyor. Yol bilgisayarı, radyo ve hız sabitleyici kontrolleri direksiyon simidi üzerindeki butonlardan yapılabiliyor. Gösterge panelinde gereksiz ayrıntılardan kaçınılmış. Sade ve kolay okunabiliyor. Dijital klimanın kontrol paneli dikkat çekici. Kullanımı kolay, ekran ve butonları da kaliteli.
Yeni Kia Rio’da renkli multimedya ekranı mevcut değil. Radyo ve iPod kontrolünü butonlarla çevrili turuncu aydınlatmalı TFT ekrandan yapılıyor. Aslında görsellik açısından renkli ekranın olması iyi olurdu. Vites kolunun önünde USB, AUX girişi ve 12v güç kaynağı var. TFT ekrandan medya ve radyo kontrollerini yapmak kolay. İç mekan genişliği ve ferahlığı özellikle ön tarafta başarılı. Arkada diz mesafesi gayet iyi. Yeterli bel desteği sunan koltuklarda yormuyor. Kabini sessiz olan Rio’nun ses yalıtımı konusunda başarılı olduğunu da not ediyoruz. 325 litrelik bagaj hacmine sahip Rio rakiplerinin önünde.

MOTOR VE PERFORMANS
Türkiye’de; 1.25 lt. ve 1.4 lt. benzinli, 1.4 lt dizel olmak üzere üç farklı motor seçeneği ile satılmakta olan Yeni KIA Rio test aracımızın kaputunun altında 1.4 lt dizel/manuel kombinasyonlu, 240 nm tork üreten 90 HP’lik motor mevcuttu. Kia Rio, 1.4 WGT dizel ünitenin ortaya çıkardığı 90 HP’lik güçle 0’dan 100 km/s hızlanmasını 12 saniyede tamamlıyor. Maksimum hızı ise 175 km/s. Rio’da ilk dikkatimi çeken nokta ise oldukça atik olmasıydı. 6 ileri manuel şanzımanın geçişleri sorunsuz ve yumuşak. Tüketim performans oranı gayet başarılı olan Rio’nun fabrika değerlerine göre ortalama yakıt tüketimi 3.8 lt/100 km olarak verilmiş. Testimiz boyunca biraz performanslı bir kullanımda yakaladığımız değer ise 6.2 lt/100 km oldu. Dikkatli bir kullanımla bunu daha uygun değerlere çekilebileceği ise kesin!

NETİCE
En üst donanım Concept Plus KIA Rio test aracımızda 16 inçlik jantlar, sunroof, viraja duyarlı farlar ve yağmur sensörü standart. Rio’nun çekişi yeterli ve yokuşlarda sorun yaşatmıyor. Rahat ve konforlu bir araç. Yakıt ekonomisi de yanınıza en büyük kâr. Kısacası, ülkemizde rekabetin yoğun olduğu B segmentinde Rio mantıklı tercihlerin ilk sırasında gelir.

Recep Bozdağ / otohavadis@gmail.com

Foto-Mekan: Kirazlı – Yalova

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz