Lexus’tan 2 Avrupa lansmanı

Lexus, Cenevre’de iki modelinin Avrupa prömiyeri yaptı.

Lexus LC Convertible Concept, Cenevre 2019

2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda fark  oluşturan iki modelin örtüsünü kaldırdı. LC Süper Coupe’nin üstü açılan versiyonunu temsil eden LC Convertible Konsepti ve pist odaklı RC F Track Edition, ilk kez Avrupalı otomobil tutkunlarıyla buluştu.

Lexus markasının güçlü tasarım felsefesini temsil eden LC Convertible Konsepti, markanın ödüllü tasarımının daha ileriye taşınmasını sağladı. Akıcı tasarım çizgileri, üstü açılan tavan ve güçlü motoruyla her açıdan Lexus markasının zirvesini temsil ediyor.  Konsept, uzun, alçak ve akıcı tasarım hatlarıyla öne çıkan, LC Coupe’nin atletik oranlarını koruyarak tasarlandı. LC’nin kendine has kimliğini doğal bir şekilde evrimleştirerek üstü açılan hale getiren Lexus, Japon estetiklerini ve üstün sürüş özelliklerini bir araya getirdi.

Dış tasarımının yanında kabin tasarımıyla da öne çıkan LC Convertible, her yolculuğun özel olması adına gerekenleri sunuyor. Beyaz deri döşemeler, genel tasarımın zarifliğini bozmadan sarı dikişlerle tamamlanıyor. 22 inç jantlarıyla performans vurgusunu arttıran konsept, 4,770 metre uzunluğa, 1.920 mm genişliğe, 1.430 mm yüksekliğe ve 2.870 mm aks aralığına sahip.

Lexus RC F Track Edition, Cenevre 2019

Daha yüksek performans için, Lexus RC F Track Edition

 Lexus’un Cenevre’de sergilediği diğer model ise, markanın dinamik modelinin performansını artırarak farklı bir boyuta taşıdığı RC F Track Edition oldu. Sınırlı üretime sahip olacak Track Edition versiyonu, Lexus markasının üstün işçilik kalitesini, yüksek performansla birleştiriyor. Lexus’un dünya çapında farklı serilerinde mücadele eden yarış takımlarından ilham alarak geliştirilen RC F Track Edition, daha geliştirilmiş aerodinamikleri, daha düşük ağırlığı, yenilenmiş süspansiyonlarıyla performans seviyesini farklı bir boyuta taşıdı.

Farklı bir tasarım temasına sahip RC F Track Edition, karbonfiber kompozit malzemelerin kullanılmasıyla daha düşük ağırlığa sahip oldu. Yeni tasarım sayesinde direksiyon tepkileri iyileştirilirken, ön taraftaki yere basma gücü artırıldı ve böylece daha iyi bir yol tutuşu sağlandı. Ayrıca, bu modele adapte edilen arka sabit karbonfiber kanat sayesinde viraj performansı artırıldı ve arka tarafta 26 kg daha fazla yere basma gücü elde edildi. Önceki RC F’ye göre 80 kg kadar hafifleyen RC F Track Edition, pistte ve yolda üstün performans sergileyecek şekilde geliştirildi. RC F GT3 yarış aracından ilham alan

19 inç BBS alaşım jantların yanı sıra, Brembo karbon seramik fren diskleri her şartta yüksek performans gösteriyor. Ağırlık tasarrufu için tavanda ve kaputta da karbonfiber takviyeli plastik (CFRP) kullanıldı. RC F Track Edition’da yer alan titanyum egzoz ise, ağırlık tasarrufunun yanında eşsiz bir ses sağlıyor. Track Edition modelinde, atmosferik 5.0 litre V8 motor yer alıyor. 472 HP güç ve 520 Nm tork üreten motor, RC F Track Edition elektronik kalkış kontrol özelliğiyle birlikte 100 km/s hıza sadece 4.3 saniyede çıkabiliyor. Track Edition’ın kabininde de performans vurgusu devam ediyor. Kırmızı deri kaplı kabinde, Alcantara koltuk döşemeleri, kapıda ve konsolda kırmızı karbon kaplamalar yer alıyor. Yeni model Beyaz ve Mat Gri renklerle satışa sunulacak.

ot

ohavadis@gmail.com

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz