Konforun adı Toyota Camry

Bu haftaki yol arkadaşımız olan, Toyota’nın lüks sınıfındaki temsilcilerinden Camry, 2.5 litre benzinli Hybrid, e-CVT şanzımanı ve Passion donanım seviyesiyle konfor adı olduğunu ortaya koydu.

Toyota Camry, ilk kez 1982 yılında yollara çıktı. 15 yıllık aradan sonra 8’nci nesliyle Avrupa pazarına döndü. Türkiye’de sadece hibrit versiyonuyla satılan Camry, 1982’den bu yana 19 milyon adetlik satış rakamına ulaştı. Konforlu ve sessiz sürüşüyle dikkat çeken Camry, performans-tüketim dengesine dikkat çekiyor.

Dıştan bakınca

Yeni RAV4 ile aynı platformda üretilen Camry, ilk bakışta iri boyutlu bir Corolla’yı andırıyor. Geniş ön ızgarası, çekik farları ve aracı olduğundan daha geniş gösteren omuz çizgisine sahip Camry, yere sağlam basan bir görünüm sergiliyor. Arkadan bakınca ise, ön tarafa nazaran daha sade gözüküyor. Geniş farlar ve spoyler işlevi de gören bagaj kapağı, şık bir görüntü oluşturuyor. Araç, büyüklüğünü profilden belli ediyor. 18 inçlik dev jantlar bile araçta küçük görünürken, geniş camlar dikkat çekici. Markanın D/E segmentinde konumlandırdığı Camry, 4.885 mm uzunluk, 1840 mm genişlik ve 1.445 mm yükseklik ölçülerine sahip. Aracın bagaj hacmi ise, 524 litre.

İçten bakınca

Aracın içine adım atınca Camry’nin tam bir makam aracı gibi olduğunu hissediyorsunuz. Kokpit, ahşap ve derinin birlikteliğiyle son derece kaliteli hissettiriyor. Dik konumlu konsol, şık göstergeler, 10 inçlik göz hizası gösterge ekranı şık ayrıntılar arasında. Dokunmatik Toyota Touch 2 multimedya ekranı üzerinden aracın birçok özelliğine ulaşabiliyorsunuz.

Açık renkli döşeme, ferahlık hissini arttırırken arka koltukta oturanlar için sunulan alan ise fazlasıyla geniş. Diz ve baş mesafesi sorunu olmayan araçta arka koltukların sırt ayarı elektrikli ve kol dayamaya entegre edilen dijital ekrandan yapılıyor. Makam aracında arka cam ve arka yan cam perdeler de unutulmamış. Böyle lüks bir araçta ön koltuklarda soğutma, arka koltuklarda da ısıtma özelliği olmaması bir dezavantaj olmuş.

Motor ve performans

Toyota Camry Hybrid’de biri benzinli, diğeri elektrikli olmak üzere iki motor görev yapıyor. 2.5 litrelik 4 silindirli, benzinli motor 5700 d/d’de 177 HP güç ve 3600-5200 d/d’de 221 Nm tork değeri sunarken, elektrikli motorun gücü 118 HP, torku ise 202 Nm. Toplam sistem gücü 218 HP olan ve e-CVT şanzımana sahip Camry Hybrid 0-100 km/s hızlanmasını 8.3 saniyede gerçekleştirirken, 180 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Fabrika verilerine göre 100 km’de 4.4 litrelik tüketim değerine sahip Camry ile testimizde, ortalama değerimiz 5.0 lt/100 km oldu.

Toyota Camry, konfor ve sessizlik anlamında sıra dışı bir sürüş tecrübesi sunuyor. Süspansiyon sistemi darbeleri güzel şekilde sönümlüyor ve yol bozukluklarını iç mekâna hissettirmiyor. Son derece zengin bir donanım listesiyle sunulan araçta güncel güvenlik ekipmanlarının tamamı, en son teknolojileriyle sunuluyor.

Recep Bozdağ / otohavadis@gmail.com

Diğerleri

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz